A só sokkal többet tesz annál, mint hogy sósabbá teszi az ételeket. Fokozza a fogások ízét, és lehetővé teszi, hogy az olyan ízérzeteket, mint az édes, a savanyú és az umami teljesebbé tegyük. Olyan erős ízfokozó, hogy nélküle még a legtökéletesebb brownie is lapos lenne. Ráadásul a só elnyomja a keserű aromákat, amiknek semmi keresnivalója a sütikben. A só segít a finomságok ideális állagának és megjelenésének elérésében is.
Ezen kívül szabályozza az erjedés sebességét az élesztős pékárukban, például a fahéjas tekercsekben, és elősegíti az étvágygerjesztő aranybarna szín elérését.
A só tehát kihagyhatatlan, még akkor is, ha épp valami édeset készítesz, azonban tudni kell jól használni. 4 tippet hoztunk, miként használd helyesen ezt az alapanyagot sütisütésnél.
4 tipp, hogyan használd a sót édes süteményekben
Most, hogy már tudod, miért olyan fontos összetevője a só minden süteménynek, íme néhány tipp, hogy garantáltan a lehető legjobban használd, bármit is sütögetsz:
1. Használd a megfelelő sót a recepthez
Bár nincs egyetlen „helyes” sófajta, amelyet a pékárukhoz és az édességekhez kötelezően használnod kellene, a legtöbb receptben szerepel egy típus, és okos dolog ragaszkodni ahhoz, amit előírnak. Miért? A különböző sótípusok sűrűsége eltérő, ami azt jelenti, hogy ha egy teáskanálnyi mennyiséget mérsz ki, egyes sók sósabbak, mint mások.
Például míg az olyan finomszemű sófajták, mint a tengeri só vagy az asztali só súlya akár 18 gramm is lehet evőkanalanként, addig a kóser só (amivel rengeteg amerikai receptben találkozhatsz) ennél sokkal könnyebb, 8-16 gramm között mozoghat márkától függően.
Ha más típusú sót használsz, mint amilyet a recept előír, akkor azt kockáztatod, hogy a süteményedet alul- vagy túlfűszerezed (persze ha már jól ismered a különböző sófajtákat, és hogy miként működnek az egyes receptekben, akkor hallgass a saját tapasztalataidra).
2. Használd a megfelelő mennyiséget (mérd meg!)
Kedvenc szófordulatunk a receptekben: egy csipetnyi. A probléma az, hogy ez egy nagyon rejtélyes mértékegység, amit nem lehet pontosan meghatározni. Mennyi egy csipet? ¼ teáskanál? ⅛ teáskanál? Bármennyi is, valószínűleg az a csipet nem lesz elég.
A legtöbb modern recept levetkőzte ezt a pongyola megfogalmazást, és konkrét mértékegységet ad meg, és ahogy fent már szó volt róla, ha amerikai recept alapján dolgozol, akkor valószínűleg a só típusát is meghatározza.
De ha mégis olyan receptbe botlanál a neten vagy a nagymama szakácskönyvében, ami a rendkívül bizonytalan „csipetnyi” sót írja elő, azt tanácsoljuk, hogy kezdj ¼ teáskanállal, majd kóstold meg a tésztát. Ha az ízek nem érvényesülnek, adj hozzá még ¼ teáskanálnyit.
3. Tudd, melyik ételben tündököl
Egyes ízeknek különösen jól áll egy kis só. Ha dióval, karamellel, kávéval vagy csokoládéval dolgozol, nem lőhetsz mellé, ha egy kicsit több sót használsz, hogy a reflektorfénybe csalogasd ezeket az ízeket.
Mivel a só nagyon fontos szerepet játszik a glutén fejlődésében és az élesztő szabályozásában, ne lepődj meg, ha bármilyen élesztős tésztareceptben felbukkan egy kis só, még akkor sem, ha az édes tészta!
4. A sópehely a pont az i-re
A sópehely a sütés világának kaviárja. Némi sósságot és ropogós textúrát kölcsönöz az édességek tetejének, de ez is egy olyan finomság, amely könnyen közhelyessé válhat, ha túl gyakran vagy helytelenül használod. Ne ess abba a csapdába, hogy bármilyen sütemény tetejére rászórod, feltételezve, hogy biztosan javítani fog az ízén vagy a textúráján. Ott használd, ahol valóban plusz hatást érhetsz el!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Vannak ám további konyhai ötleteink is: