Valahol a felnőtté válásom során történhetett velem valami, hogy mindenhol a palacsintákra fókuszálok rá - most számoltam utána, hogy a blog fennállása óta legalább öt palacsintás sztorit hoztam már nektek. Volt itt orosz, amerikai, thai, breton, legutóbb egy angol, most meg egy vietnami darabbal készülök traktálni titeket.
A báhn xeo, magyarul sistergő lepény az egész országban megtalálható, de délről származik. Ha Hanoi-ban kötelező megkóstolni a pho-t és a buhn cha-t, akkor Saigonban - bocsánat, bocsánat, Ho Chi Minh városban - báhn xeo-t kell keresni. Találni mondjuk nem egy nagy mutatvány, pár száz méterenként áll az út szélén egy nénike, aki éjjel-nappal ezt süti. Mi konkrétan úgy találtunk haza minden este a rejtett kis sikátorban lévő szállásunkra, hogy tudtuk, annál a bánh xeo-t áruló néninél kell balra fordulni, aki a készülő palacsinta felett szünet nélkül kántálja, hogy 1 dollar.
A vékony, roppanós kurkumás-kókusztejes-rizslisztes tésztába rákot, császárhúst és rengeteg illatos friss fűszernövényt tesznek, félbe hajtják, adnak hozzá nuoc cham-ot, vagy valamilyen más szószt, aztán egyed, ha tudod. Bár a street food nagy barátja vagyok, a báhn xeo-t, ha elfogadtok egy tanácsot, olyan helyen kóstoljátok meg, ahol le lehet ülni meg van tányér, mert ritka kényelmetlen, ráadásul nevetséges is, ahogy egy óriási, roppanós palacsinta egy kisebb virágcsokornyi fűszerrel meg babcsírával töltve áll ki az ember szájából - és amúgy annyira finom, hogy kár minden földre ejtett falatért.
A báhn xeo állítólag a vietnámi öntudat válasza a franciák indokínás korszakára. A franciák vittek magukkal mindent, bagettet, kávét, francia palacsintát, a helyiek meg kicsit átvariálták a dolgot: a bagett-ből lett báhn mi, a kávéból megcsinálták avilág legjobb kávéját - a franciák ugyaniselfelejtették megkínálni őket a kávéjukkal, ezért ők válaszként kiszedegették a kicsit megcsócsált kávébabszemeket a földek körül lebzselő menyétek kakijából. A cukros francia palacsintát meg ilyenre alakították:
A tészta alapanyagait itthon is meg lehet találni, a rákot ki lehet hagyni, ha valakinek nincs kedve beszerezni/kifizetni, és eredetileg császárhússal készül, nem csirkével, de nekem pont ez volt itthon. A friss ázsiai saláta alapját képező mustárlevél ritkán kapható nálunk, de jobb, semleges ízű salátával pótolható. A mentát, koriandert ne hagyjuk ki, ha pedig sikerül találnunk thai bazsalikomot, az pláne megdobja!