Amikor elsózunk egy ételt, az első falatnál azonnal szertefoszlik a tökéletesség minden reménye – még egy minőségi alapanyagokból főzött, elegáns fogás sem ér semmit, ha túl sok só zúdult bele. Ilyenkor pedig az ember – érthető módon – azonnal elkezdi keresni a bűnbakot: vajon a recept volt pontatlan vagy a szakács? Persze ezek gyakrabban előforduló szituációk, de érdemes lehet abba is belegondolni, mi mindent dobáltunk még a són kívül a fazékba. Ha az alábbi alapanyagok egyike is a listán volt, esélyes, hogy amiatt lett túl sós az étek.
Nézd meg galériánkban a meglepően sós alapanyagokat!
6 alapanyag, amivel vigyázz, mert sósabb, mint gondolnád
Érlelt keménysajtok
Parmezán, grana, pecorino: a költséges, de utánozhatatlan aromájú sajtok nem véletlenül készülnek olyan lassan az olasz sajtkamrákban. Az érlelési folyamat mély, umamis aromákat kölcsönöz a gurigáknak, de ez nem az egyetlen íz, amit felvesznek a hosszadalmas tárolás során – határozottan, de nem tolakodó módon lesznek sósak, amivel épp azért érdemes vigyázni, mert alattomosan lehet elsózni velük egy-egy fogást.
Aszalt paradicsom
Szinte varázslatnak is tűnhet a folyamat, amelynek során az édes, lédús paradicsomokból a dél-olasz nap (vagy annak híján az aszalógép) forróságában összeaszott, ráncos darabkák lesznek, amelyek tökéletes ellentétpárjai a friss gyümölcsnek. Koncentrált, mély, egyszerre édeskés, mégis intenzíven sós aromákat vesz fel az aszalt paradicsom, ami mellett gyakran csak minimálisan kell fűszerezni.
Szójaszósz
Az ázsiai szószok és öntetek legnépszerűbbike méltán híres erőteljesen sós aromájáról, ami az elkészítési folyamat mellékterméke. Mindegy, hogy levesben, salátában vagy egytálételben használjuk, esetleg csak utólagos mártogatásra, ügyeljünk arra, hogy csak kevesebb sót szórjunk a szójaszósszal is ízesített ételekbe.
Majonéz
Bizony a kedvenc szendvicsbe kenhető krémünk is sósabb az átlagnál – főleg, ha bolti tubust tartunk a hűtőben, figyeljünk arra, nehogy kifussanak alólunk az ízesítés lovai, inkább legyünk óvatosabbak a sóval, ha majonézzel sütünk-főzünk. Hiszen nemcsak hideg ételekben landolhat, hanem süteményekben és főtt főételekben is!
Alaplé
Amennyiben rendszeresen főzünk víz helyett alaplével, tudhatjuk, hogy jó pár dologra érdemes odafigyelni az ízes folyadék használata során. Leginkább persze akkor, ha a bolti, leveskockás vagy –poros megoldást vetjük be, amelyek mindegyike végtelen mennyiségű sót tartalmaz. Hígítsuk fel jobban, vagy egyszerűen használjunk belőle kevesebbet és mindig kóstoljunk, kóstoljunk, kóstoljunk! A házi alaplé készítése során pedig érdemes teljesen megválni a sótól: így könnyebb lesz vele a későbbi alkotás.
Szardella
Az apró tengeri halak vagy konzervben, kis üvegcsében vagy fogkrémre hajazó tubusban érkezhetnek meg a konyhánkba. Megannyi mediterrán fogás elengedhetetlen részét képezik, kellemes tengerízt adnak szinte mindennek. Na, és milyen a tenger? Bizony, borzasztóan sós: bánjunk a szardellával óvatosan és a rajta kívül hozzáadott só mennyiségével is legyünk inkább szűkmarkúak.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További konyhai tippeket leshetsz el itt: