Sörre bor - tényleg bármikor? Itt a tudomány válasza a kérdésre!

Mindenki ismeri a mondást: borra sör, meggyötör – sörre bor, bármikor. Lássuk, mi a tudomány válasza erre az alaptételre!

Bármilyen meglepő, a másnaposság folyamatát és pontos lefolyását a tudomány még mindig nem ismeri pontosan. Azt azért nagyjából sejteni lehet, hogy a dehidratáció, a szervezet immunválasza, és a hormonháztartás, valamint az anyagcsere-folyamatok felborulása okozza azt a bizonyos másnapot. Arra sincs biztos megoldás, hogyan lehetne enyhíteni ilyenkor a rosszullétet, ezért minden kultúrkörnek megvan a saját babonája arra, hogyan lehet gyógyítani, vagy egyáltalán megfékezni azt, hogy az iszogatás utáni nap olyan cudarul érezzük magunkat.

Magyar mondásnak tűnik, de valójában rengeteg országban jelen van a taktikus tipp, a „borra sör, meggyötör, sörre bor, bármikor” – németül ez úgy hangzik, hogy „Wein auf Bier, das rat' ich Dir -- Bier auf Wein, das lass' sein”, franciául pedig „Bière sur vin est venin, vin sur bière est belle manière”. Annak ellenére, hogy szinte mindenki ismeri ezt a tippet, az American Journal of Clinical Nutrition tudományos folyóiratban megjelent tanulmány tanúsága szerint semmi igazságtartalma nincs.

Mit mond a tudomány?

A német Witten/Herdecke Egyetem és az angol Cambridge-i Egyetem kutatói megvizsgálták, hogy tényleg van-e ilyen kapcsolat a sör és a bor fogyasztása között. 19 és 40 éves kor közötti 90 önkéntest vettek fel a kutatásba. Négy csoportra osztották őket: az egyik csoport sörre kapott bort (2,5 pint (~1,4 l) sört + 4 nagy pohár bort), a másik borra sört, a harmadik csak sört, a negyedik pedig csak bort ivott.

A résztvevőknek folyamatosan be kellett számolniuk arról, hogyan érzik magukat, és egy tízes skálán be kellett lőniük, hogy mennyire érzik magukat ittasnak. Ezt követően a másnapról is ugyanígy véleményt kellett mondaniuk, éjszaka pedig orvosok monitorozták őket. Minden résztvevő kapott továbbá a saját testsúlyának megfelelő mennyiségű vizet a dehidratáltság enyhítésére.

A kutatás azért különleges, mert egy hét múlva ugyanezeknek az embereknek meg kellett ismételniük a kísérletet, csak a csoportok most cseréltek: a sörre bor csoport borra kapott sört, és fordítva, valamint a borivók sört ihattak csak, és a sörivók bort. Így nemcsak egymáshoz lehetett hasonlítani a csoportokat, hanem mindenkit a saját korábbi állapotához képest is le lehetett ellenőrizni.

Kiderült, hogy a másnaposság mértékének semmi köze nem volt ahhoz, hogy ki milyen sorrendben itta az italokat. A nők jellemzően kicsit rosszabbul érezték magukat, mint a férfiak, ezen kívül nagyjából semmilyen tudományosan megalapozott különbséget nem nem lehetett felfedezni arra vonatkozóan, hogy ki érezte magát rosszabbul, és ki jobban másnap. Egyedül az árulkodott a dologról, ha valaki hányt az éjszaka, vagy ha valaki kifejezetten több alkoholt fogyasztott.

A másnaposság tehát egy bizonyos szintig még mindig rejtély a tudomány számára – az viszont biztos, hogy mindegy, milyen sorrendben iszod a sört és a bort, másnap nem fogod jól érezni magad tőle.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...