Miért is készít sörkorcsolyát, avagy borkorcsolyát az ember? Azért, mert az olyan ünnepeken, mint a húsvét, mindig előkerül a butykos a kredencből, aztán megemelkedik a teli pohár egyszer, meg kétszer, meg még ki tudja hányszor. Az egyre vidámabb társaság viszont szeretne észnél maradni, hiszen ezek a vendégségek nem félórásak szoktak lenni. Két isten-isten között egy falat sörkifli megmenti a napot!
Sörkifli
Pihe-puha, jól felszívja a sok sört-bort-pálinkát, mutatós a tányéron, többféle töltelékkel és simán is készíthető. Kisebb, mint a sima vizes vagy vajas kifli, könnyű, pár harapással befalható, az uncsi, száraz pogik nagyszerű alternatívája. Egy olyan sós rágcsa, amit nehéz lesz abbahagyni.
Tészta
Minden alapanyagból a legjobb rész vagy fajta kerül a kifli tésztájába, a tojásnak a sárgája, tejből zsíros, lisztből 00-ás, szuper vaj és friss élesztő. Az utóbbi kevés cukorral elkevert tejben való felfuttatása után az összes hozzávaló mehet a keverőtálba, kivéve a puha vajat, ezt a végén kisebb kockákban adagoljuk hozzá. Nehezebb lesz így, viszont általa sokkal simábbra tudjuk a tésztát dagasztani.
Kelesztés
Háromszor kelesztős a kiflitészta. Először rögtön a bedagasztás után fél órát hagyjuk a tálban, tiszta konyharuhával letakarva. Aztán, miután négy részbe vágtuk, kigolyózzuk, és újabb 15 percet pihentetjük letakarva. Végül sütőpapírral kibélelt tálcán pufisodhat, immáron kiflibe csavarva a tészta, megint legalább 15 percet.
Töltelék
Simán felcsavarva is szuper jól megsülne, de mindenképpen érdemes tölteléket készíteni hozzá. Egyrészről azért, mert pont van idő a tészta kelesztése közben az összeállítására, a másik ok pedig az egyedivé varázsolás. Sörkiflireceptje bárkinek lehet, de például fetás-hagymás töltelékkel nem biztos, hogy elkészítette már valaki. A másik, vajas-sajtos változatot mindenki imádja majd, mert ez tényleg nagyszerűen idomul bármilyen italhoz, zsírosabb sonkához vagy tojáskrémhez.
Tipp: a fetás töltelékbe mehet újhagyma vagy póré, egy kevés tejföl és bors, viszont sót már ne tegyünk hozzá, akkor nagyon elsóznánk!
Szórás
A kifli belső vajas kenése szinte kötelező, de kívül is kenheti vajjal, aki szeretné. Mivel a tésztába a tojássárgája kerül, ezért megmarad a fehérje, így adja magát, hogy ezzel kenjük meg a kész, háromszor kelesztett kifliket. Szórással meg tudjuk különböztetni az egyes sörkifliket, a sajtosra mehet még több sajt, a fetásra fehér és fekete szezámmagból, mákból, lenmagból és napraforgómagból, chilipehelyből készült magkeverék, és ha simát is sütünk, azt nagy szemű sóval díszíthetjük.
Sörkifli kétféle töltelékkel - a teljes receptet mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: