Sonkafőzésre fel, mutatjuk a legjobb tippeket és ízesítéseket

A napokban mindenki hozzálát a húsvéti sonka elkészítésének, ezért összeszedtük a kedvenc sonkafőzési praktikánkat, mely által különböző ízű, de minden esetben nagyon finom sonkákat kapunk.

Te hogyan főzöd a sonkát? Kerül a vízbe babérlevél, borókabogyó, vagy csak fokhagyma, só és bors? Főztél már egyáltalán sonkát? Ahány ház, annyi kedvelt ízvilág, éppen ezért összegyűjtöttük az oldalon található legjobb sonkafőzési praktikákat és recepteket, hogy neked már ne kelljen keresgélned.

Kezdjük az alapokkal!

A húsvéti sonka elkészítéséhez megannyi módszert, praktikát és trükköt kifejlesztettek már, amelyek (jobb esetben) mind puha, omlós és ízletes végeredményhez vezetnek. Épp ezért képtelenség lenne egy tökéletes receptet kihirdetni, hiszen innentől már ízlés kérdése az, hogy milyen hosszú ideig főzzük, vagy hogy mennyi hozzávaló kerül bele a főzővízbe. A követező recept jó kiindulópont lehet, egyszerű és könnyen megjegyezhető, ha a klasszikus főtt sonkára vágysz.

Hozzávalók:

1,5 kg kötözött sonka, 1-2 nagy db vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 3 darab babérlevél, 10 szem bors, 5 db borókabogyó, 4 liter víz

A sonkát egy nagy tálba tesszük, és felöntjük annyi hideg vízzel, hogy ellepje. Főzés előtt nem mindenki szokta beáztatni, de 1-2 órára érdemes, hogy kevésbé maradjon sós. Ha biztosra szeretnénk menni, egy egész éjszakára beáztathatjuk. Még sótlanabb eredményt érünk el, ha időnként cserélgetjük a sonka vízét.

Amikor a sonka kiázott, tegyük át egy nagy edénybe. Az edényt jól válasszuk meg, ne legyen túl nagy, de a beleöntött víz a lehető legjobban fedje el a sonkát.
Amint a vizet a sonkára öntöttük, elkezdhetjük forralni. Fontos, hogy ilyenkor is hideg víz kerüljön a sonkára, hogy szépen fokozatosan, a sonkával együtt melegedjen a főzővíz.
Hozzáadhatjuk a zöldségeket és a fűszereket. Mehet bele a hagyma, a fokhagyma, a babérlevél, az egész bors, és ha egy kicsit különlegesebb ízt szeretnénk, akkor borókabogyó is. Semmiképp ne sózzuk meg!

Amikor a víz elkezd forrni, vegyük kis lángra, és lefedés nélkül főzzük készre. Kilónként egy órát mindenképp érdemes a tűzön hagyni a sonkát, de másfélszeres időt is lehet adni, ez nem árthat neki.

Amikor elkészült, vegyük le a tűzről, rakjuk hűvösebb helyre, és hagyjuk kihűlni a saját levében. A főzővíz tetejére kiült zsír leszedése után vegyük ki a sonkát, és csomagoljuk alufóliába. Tegyük a hűtőbe egy éjszakára, hogy másnap szépen szelhető legyen.

A sonka főzővízét ne öntsük ki, félrerakhatjuk a húsvéti leves alapjának, vagy akár a tojásokat is megfőzhetjük benne, hogy ízesebbek legyenek.

Hogyan lehet még turbózni?

Kattints ide a teljes receptért!

A dédnagyiféle

Petra szakácsunk saját dédnagymamájának receptjét osztotta meg velünk, ami a fentebb felsorolt alapanyagok mellett még egy deciliter tej és két kockacukor is felhasználásra kerül. Ezeket ugyanúgy a sonka kiáztatása után kell a főzővízhez adni, végeredményében pedig egy kitűnő állagú, puha sonkát fogunk kapni, melynek főzővizéből másnap még mindig készíthetünk egy jó bablevest!

A lekvármázas

Az idei év egyik legnagyobb sonkaszenzációja a sárgabaracklekvár-mázas sonka, melyhez először elkészítjük a hagyományos főtt sonkát. Miközben a sonka kihűl és pihen a hűtőben, elkészítünk egy balzsamecetes-sárgabaracklekváros-mézes-mustáros pácot (a pontos arányokat itt találod), majd pihentetés után a sonkán egy éles kés segítségével hosszanti és merőleges csíkokat vágunk. Ne legyenek túl mélyek a vágások, ha van zsírréteg a sonkán akkor azonban érdemes másfél centire bevágni a vastagabb területen.

Ropogós máz, porhanyós belső, igazi különlegesség ez a sonka!

A létrejött téglalapok sarkaiba sorban szúrjunk szegfűszeget, majd óvatosan kenjük be a lekváros máz felével, úgy, hogy a fűszerdarabok a helyükön maradjanak. Ha tudjuk, érdemes a rések közé is kenni a mázból, hogy a lehető legjobban átjárja az íz a sonkát.
A legegyszerűbb, ha a sütést egy hőálló rács segítségével kivitelezzük. Ha olyan rácsunk van, aminek tartólábaival magasabbra emelhetjük a rá elhelyezett ételt, akkor használjuk a máz felvitelekor is, hiszen így egyszerűbb hozzáférni a sonka aljához, a felesleges bevonat pedig szintén könnyebben lecsepeg róla.

Nagyban megkönnyíti a dolgunkat, ha a rácsot egy sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük, ami könnyedén felfogja a távozó folyadékot.

Erre a célra a sütők rácsa is tökéletesen megfelel, de ebben az esetben se maradjon el a sütő alacsonyabb fokára helyezett sütőpapírral bélelt tepsi.

Rakjuk a sonkát 200°-ra előmelegített sütőbe 10 percre, és figyeljük, ahogy a máz szépen rásül.
Vegyük ki a sütőből, kenjük rá a máz másik felét is, és rakjuk vissza 15 percre, hogy teljesen megpiruljon a sonkán a máz. A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni, pihentessük pár órát a hűtőben befóliázva, majd felszeletelve kínáljuk a hidegtál ékességeként.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Friss tavaszi receptek, akár az ünnepre is:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...