A körömvirágot évszázadok óta használják a népi gyógyászatban. Nagyszüleink egyik kedvenc gyógynövénye, amely több néven ismert: esőjelző, szemölcsvirág, diákvirág vagy botanikai nevén calendula. Utóbbi arra utal, hogy a növény több hónapon (canlendis) keresztül virágzik. Több betegség kezelésére, és bőrápóként is használható, nézzük, hogyan!
Főzz belőle teát!
A körömvirágból legtöbben teát főznek. Ahogy a legtöbb gyógynövénynél, itt is oda kell figyelni arra, hogy a szárított virágot ne forrázuk le. Egy bögre teához körülbelül egy evőkanál körömvirágot használjunk, és hagyjuk állni egy darabig. Az így nyert főzet belsőleg alkalmazva enyhítheti a gyomorpanaszok tüneteit, emellett torokfájás esetén gargalizálhatunk vele, de bevethető hajhullás ellen is.
Nagyi körömvirágkrém-receptje
A körömvirágkrém igazi csodaszer, ha bőrszárazságról vagy ekcémás kiütésről van szó. Ősszel és télen különösen jó szolgálatot tesz, csökkenti a bőrpírt, a gyulladásokat és az irritációt. Manapság a körömvirágkrémet a legtöbben drogériákban, gyógyszertárakban vásároljak. Aki mégis az otthoni készítésre adja a fejét, az sheavajat, olívaolajat vagy méhviaszt használ a krém készítéséhez. Nagymamám azonban még mindig a disznózsírra esküszik, amiből mindig tart egy kicsit erre a célra is a kamrában.
A virágokat általában a szárával és levelével együtt kiszárítja. Körülbelül két marékot kever össze belőle fél kilónyi, olvasztott disznózsírral. Ezután lefedve, egy-két napig állni hagyja az egészet, majd újramelegíti, és egy vászonanyag, vagy régi függönydarab segítségével kicsi üvegcsékbe szűri.
Olajként is rendkívül hasznos
A körömvirágolaj gyulladáscsökkentő, sebgyógyító és bőrápoló hatásáról ismert. Bevethető a pattanások, és a pelenka okozta kiütések ellen is. Megvásárolható a boltokban, de készíthető otthon is, hidegen sajtolt olajból. Ebben az esetben elég csak a virágzatokat használni. A lényeg, hogy az olajba áztatott virágok 2-3 hétig ázzanak, utána az egészet át kell szűrni, és üvegcsékben tárolni.
Ételekben is felhasználhatod
A körömvirág ehető, virágzatát használhatjuk ételek, (pl. rizsek, levesek) színezésére. Enyhén csípős ízt is ad a fogásoknak. Leveleit és virágszirmait salátákhoz adhatjuk.
Figyelem!
Mielőtt gyógynövénykúrába kezdesz, konzultálj az orvosoddal! Bár a legtöbb gyógynövény jótékony hatással bír, bizonyos gyógyszerek szedése mellett árthatnak is. Néhány akár allergiás reakciót is kiválthat.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
5 nyavalya, amire a nagymamám mindig a csalánt ajánlotta
A csalán mára méltatlanul mellőzött növény lett, pedig nagyszüleink még nagy becsben tartották, nem engedték kiirtani.
Fenes GábrielVerbéna, a sokoldalú gyógynövény
Most kezdjük újra felfedezni ezt a gyönyörű nevű, régóta ismert és használt gyógynövényt. Vegyük sorra mi mindenre alkalmazható és hogyan használjuk!
admin9 növény a kertedből, ami jót tesz neked
A kerted tele lehet gyógyító erejű növényekkel. Mutatjuk, melyik gyógynövény, milyen hatással bír a szervezetedre.
adminGyerekekre ártalmas gyógynövények
Ha ősz, akkor hideg és betegségek. Természetes, hogy először a házi gyógymódokhoz fordulunk szülőként, de bizonyos gyógynövényeket inkább kerüljünk el, ha gyerekekről van szó.
Miss Lemon