Ezért kívánod annyira a sót, és ezt teheted ellene

Az egészséges életmódot folytatók közül a sót sokan feketelistára tették, pedig egy olyan összetevőről van szó, amit érdemes nap mint nap fogyasztani – persze csak mértékkel. De milyen pozitív élettani hatásokkal bír? És miért lehet, hogy olykor a szokottnál jobban kívánjuk?

A só két létfontosságú elektrolitból – nátriumból és kloridból – épül fel, amelyek szerepet kapnak a szervezet folyadékegyensúlyának kialakításában, a vér megfelelő PH-jának és az egészséges vérnyomás fenntartásában. Emellett pedig az izom- és idegműködést is támogatják, egyszóval: elengedhetetlenek ahhoz, hogy a test egészségesen működhessen. Ugyanakkor nem jó túlzásba vinni, hiszen az magas vérnyomáshoz, különböző szívbetegségekhez és akár szívrohamhoz is vezethet.

Ezért kívánod annyira a sót – És ezt teheted ellene

Az életünk során viszont gyakran előfordulhat, hogy kifejezetten sóvárgunk a sós ételek után, aminek minden bizonnyal a testünkben keresendő az oka. Az alábbiakban bemutatjuk a leggyakoribb kiváltó tényezőket, és adunk néhány ötletet is, hogyan csökkentsük a vágyakozást!

Kiszáradás

Amikor nem fogyasztunk elég folyadékot, felborulhat a szervezet folyadékegyensúlya, amelynek fenntartásában – ahogy említettük – jelentős szerepet játszik a nátrium és a klorid is.

Emiatt fokozottan kívánhatjuk a sós ételeket, ám ezek fogyasztása helyett inkább hidratáljunk! Igyunk naponta minimum 2,5-3 liter tiszta vizet!

PMS

A nők a menstruáció előtti napokon számos tünetet tapasztalhatnak az ingerlékenységtől kezdve a testi fájdalmon át egészen az egyes ételek utáni sóvárgásig – amelyekbe a sós élelmiszerek is beletartoznak. Egyelőre nincs egy megalapozott elmélet, ami ezt megmagyarázza, de az okok jó eséllyel a hormonális változásokban keresendők. Ha a PMS során ilyesmit tapasztalunk, ne tiltsunk meg magunknak egy kis chipset, sós magvakat vagy pattogatott kukoricát, de igyekezzünk a csomagoláson feltüntetett ajánlott mennyiséghez ragaszkodni!

Stressz

Amikor nagy nyomás alatt vagyunk, szintén megnőhet a vágyunk a só után, ami szintén a hormonális változásokkal – a kortizolszint ingadozásával – magyarázható. Ahelyett, hogy az érzelmi evést választanánk, inkább próbáljuk ki a meditációt!

Elektrolitegyensúly-zavar

Ha sok folyadékot vesztünk, akkor könnyen kialakulhat ez a jelenség. Megjelenhet például egy megerőltető edzés miatt, akkor, ha nagyon meleg, párás helyen vagyunk, de akkor is, ha a terhesség során gyakran tapasztalunk rosszullétet, sokat hányunk. Ilyenkor többek között sok nátriumot is veszítünk, és mivel ebből jelentős mennyiség található a sóban, nem is csoda, hogy kívánni fogjuk. Ilyenkor a hiányzó anyagokat bátran pótolhatjuk elektrolitos italokkal és sós ételekkel is!

Forrásunk volt.

Szerző: Szabó Anna


Még több egészség:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...