A só két létfontosságú elektrolitból – nátriumból és kloridból – épül fel, amelyek szerepet kapnak a szervezet folyadékegyensúlyának kialakításában, a vér megfelelő PH-jának és az egészséges vérnyomás fenntartásában. Emellett pedig az izom- és idegműködést is támogatják, egyszóval: elengedhetetlenek ahhoz, hogy a test egészségesen működhessen. Ugyanakkor nem jó túlzásba vinni, hiszen az magas vérnyomáshoz, különböző szívbetegségekhez és akár szívrohamhoz is vezethet.
Az életünk során viszont gyakran előfordulhat, hogy kifejezetten sóvárgunk a sós ételek után, aminek minden bizonnyal a testünkben keresendő az oka. Az alábbiakban bemutatjuk a leggyakoribb kiváltó tényezőket, és adunk néhány ötletet is, hogyan csökkentsük a vágyakozást!
Kiszáradás
Amikor nem fogyasztunk elég folyadékot, felborulhat a szervezet folyadékegyensúlya, amelynek fenntartásában – ahogy említettük – jelentős szerepet játszik a nátrium és a klorid is.
Emiatt fokozottan kívánhatjuk a sós ételeket, ám ezek fogyasztása helyett inkább hidratáljunk! Igyunk naponta minimum 2,5-3 liter tiszta vizet!
PMS
A nők a menstruáció előtti napokon számos tünetet tapasztalhatnak az ingerlékenységtől kezdve a testi fájdalmon át egészen az egyes ételek utáni sóvárgásig – amelyekbe a sós élelmiszerek is beletartoznak. Egyelőre nincs egy megalapozott elmélet, ami ezt megmagyarázza, de az okok jó eséllyel a hormonális változásokban keresendők. Ha a PMS során ilyesmit tapasztalunk, ne tiltsunk meg magunknak egy kis chipset, sós magvakat vagy pattogatott kukoricát, de igyekezzünk a csomagoláson feltüntetett ajánlott mennyiséghez ragaszkodni!
Stressz
Amikor nagy nyomás alatt vagyunk, szintén megnőhet a vágyunk a só után, ami szintén a hormonális változásokkal – a kortizolszint ingadozásával – magyarázható. Ahelyett, hogy az érzelmi evést választanánk, inkább próbáljuk ki a meditációt!
Elektrolitegyensúly-zavar
Ha sok folyadékot vesztünk, akkor könnyen kialakulhat ez a jelenség. Megjelenhet például egy megerőltető edzés miatt, akkor, ha nagyon meleg, párás helyen vagyunk, de akkor is, ha a terhesség során gyakran tapasztalunk rosszullétet, sokat hányunk. Ilyenkor többek között sok nátriumot is veszítünk, és mivel ebből jelentős mennyiség található a sóban, nem is csoda, hogy kívánni fogjuk. Ilyenkor a hiányzó anyagokat bátran pótolhatjuk elektrolitos italokkal és sós ételekkel is!
Szerző: Szabó Anna
Még több egészség: