Mostanában egyre többször előfordul, hogy tízóraira vagy uzsonnára smoothie-t veszek a boltban. Hopp, mindenki tudja, ez mit jelent? Ráadásul boltban is kapni? Igen, már egyre több helyen! Térjünk csak vissza a nevére! A smoothie (ejtsd: szmuszi, vagy akár szmuti is lehet) angol szó, jelentése sima. Az állagára utalva. Ezt úgy érik el, hogy friss vagy fagyasztott gyümölcsöket (és akár zöldségeket is) összeturmixolnak. Máris kész a smoothie.
De akkor miért nem hívjuk turmixnak?
Mert nincs tej vagy joghurt az alapreceptben, kizárólag gyümölcs vagy zöldség, esetleg némi fűszer, ízesítő. A még hűsítőbb állag, hatás kedvéért hideg vizet vagy akár jégkockát is bele lehet tenni, majd azzal megpörgetni a gépben. Végül is így kicsit olyan, mint a jégkása, csak sokkal (sokkal!) több gyümölccsel, vagy akár zöldséggel.
Remek választás otthonra, ha már kezd fonnyadni vagy a romlás útjára indult a gyümölcs, de nem szeretnéd kidobni (vétek volna). Persze-persze, nem arról van szó, hogy romlott gyümölcsöt kell enni, mert ha már egy kicsit is penészes, azt tényleg ki kell dobni. Arra gondoltam, amikor már 1-2 napos például a barack, nem annyira feszes héjú már az alma, vagy kicsit fonnyad a meggy, de amúgy még tökéletes állapotú. Csak önmagában már valahogy nem esik jól és éppen nem főznél belőle lekvárt a harminc fokban. Ilyenkor jön jól egy turmixgép és némi fantázia.
Mi kell hozzá?
- Friss, nyers vagy mélyfagyasztott gyümölcs: barack, dinnye, banán, bogyós gyümölcsök, trópusi gyümölcsök..., a sor szinte végtelen, amihez kedved van, csak előbb mosd meg és ha kell, hámozd meg, darabold fel a gyümölcsöt!
- Kevés víz vagy jégkocka, hogy ne legyen annyira tömény.
- Édesíteni nem is kell, hiszen maga a gyümölcs is eléggé ízes. Szükség esetén banánnal, aszalt gyümölcsökkel ízesíthető.
- Egy jól funkcionáló turmixgép, ami viszi a jégkockát is.
Az előkészített hozzávalókat (például 2-3 féle gyümölcsöt) kevés vízzel vagy jégkockával tedd a turmixgépbe, alaposan helyezd rá a fedőt (hacsak nem most szeretnél festeni a konyhában), majd turmixold össze, míg kellően krémes, sima állagú nem lesz. Kész is!
Hogyan lehet variálni?
A bátrabbak kipróbálhatják mindezt nyers zöldségekkel is, így hamar kész a nyári melegben is üdítő leves, például egy hideg gazpacho vagy uborkakrémleves.Innen egyből adódik a következő opció: ha még fűszerekkel is megbolondítod, akár édes gyümölcsös (pl. fahéjas, vaníliás), akár pikáns zöldséges smoothie-re vágynál.
Ha még laktatóbb smoothie-t szeretnél, szórhatsz bele magvakat (len-, szezám-, napraforgó-, tökmagot stb.), vagy akár zab-, búzakorpát, esetleg apró szemű zabpelyhet is (ekkor érdemes kicsit várni, hogy ezek megszívják magukat). A zabkorpa és -pehely plusz előnye, hogy rendszeres fogyasztása hozzájárul a koleszterinszint csökkentéséhez (ha ez nálad problémás lenne), laktat (kevesebbet fogsz utána nassolni), és még az emésztésedet is rendezi.