Egy kis töri
Igen, maga a Smashburger egy országos gyorsétteremlánc Amerika-szerte, amely 2007-ben nyitotta meg első egységét. Az alapító két egykori vendéglátós, akik úgy, mint például a Shake Shack, a minőségibb hamburgeréttermek hullámát meglovagolva akartak kiemelkedni a hamburgerpiac szereplői közül.
A legelső smashburgert már évtizedekkel ezelőtt elkészítették a Dairy Cheer nevezetű hamburgerezőben. A tulajdonos, Bill Culvertson egyik alkalmazottja fedezte fel, hogy ha a húst grillezés közben egy konzervdobozzal összenyomja, sokkal ízletesebb lesz a pirult pörzsanyagoktól. Ebből a sütési módszerből született meg a smashburger!
Culbertson második világháborús veterán volt, aki egy barátjával együtt 1949-ben megvásárolt egy Dairy Queen franchise-t a Kentucky állambeli Ashlandben. Akkoriban kizárólag fagylaltot és turmixot kínáltak, a cég ugyanis nem engedte, hogy hot dogot és sült krumplit is áruljanak. Mivel Culbertson nem kívánt továbbra is jogdíjat fizetni, kiszállt a franchise-ból, és nem sokkal később megalapította a Dairy Cheert. Étlapjukon hot dogok, házi készítésű hagymakarikák, hamburgerek és barbecue szendvicsek szerepeltek. Náluk született meg többek között a Moonburger is, amiben öt marhahúspogácsa kapott helyet, de nem volt túl nagy sikere, ezért hamar leszedték az étlapról.
Mi a különbség a sima és a smash között?
A smashburgert az teszi egyedivé, hogy a marhahúst laza golyókká formálják, majd a forró rostlapon, durván kilapítják-nyomják, legalább fél percen keresztül, hogy megfelelően átmelegedjen. Ezáltal kívül ropogós pörzsanyagok sülnek rá, miközben a belseje szaftos marad. Ezáltal klasszikus, ikonikus ízprofillal rendelkeznek.
A klasszikus hamburgereket fűszerezik, mielőtt vastag húspogácsává formázzák őket. Általában közepesre sütik, ami rózsaszín, szuper szaftos közepet eredményez. Ezeket a "sima" burgereket általában grillezik, de nem nyomják le, és nem lapítják ki, mint a smashburgereket.
Mindkét típust sokféle feltéttel töltik, például sajttal, savanyúsággal, és ne feledkezzünk meg a baconről sem. Ja, és persze minden tisztességes hamburger megérdemli azt is, hogy egy halom sült krumplival tálalják!
Miért olyan jók a smashburgerek?
A titok a húspogácsa ízében és egy kis kémiában, azaz a Maillard-reakcióban rejlik. (Magas hőmérsékleten a cukormolekulák és a fehérjék reagálnak egymással, ezáltal barna színanyagok és aromaanyagok keletkeznek, magyarul pirulás történik) Ez a reakció hozza létre a sötét, ropogósra sült, ízgazdag pörzsanyagokat, amiket oly sok mindenen kedvelünk.
Amikor a húst a szuperforró rostlapon szétnyomjuk, a zsiradék nem tud máshova távozni, mint vissza a húspogácsákba, így a hamburgerek a saját húsos szaftjukban sülnek.
Mivel a hús nagy része a grillre nyomódva pirul, több Maillard-finomságot kap, mint egy hagyományos hamburger. A húspogácsák vékonyak, ezért könnyedén egymásra pakolhatunk több darabot is.
Titok: egyszerű és minőségi hozzávalók
A smashburgerhez mindössze néhány alapanyagra van szükség, hogy ízletes és felejthetetlen legyen:
darált marhahús, 80/20 arányban, só és fekete bors, szeletelt sajt ízlés szerint, savanyúság, karikára szeletelt hagyma, briós vagy burgonyás zsemle, házi burgerszósz és vaj a zsemle pirításához.
Opcionálisan választható hozzá saláta, paradicsom, szalonna és bármilyen más burgerfeltét is.
Az egyszerű előkészítést és összeállítást ITT találjátok! Ezek a gyors és egyszerű burgerek bármilyen alkalomra tökéletesek. Nagyon ajánljuk őket a grillszezonra (is)!
Fotók és recept: Gerzsenyi Flóra
Smashburger - a teljes receptet mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Szemezgessetek a többi szendvicsreceptünk közül: