A sikeres fogyás (egyik) titka: reggelire sok fehérje

Azzal már tisztában vagyunk, hogy jó minőségű fehérjére nap mint nap szüksége van a szervezetüknek. De vajon azzal is, hogy ennek a helyes napi elosztásával még fogyhatunk is?

Az International Journal of Obesity című, az elhízástudomány területével foglalkozó szakmai folyóirat egyik tanulmánya egy - szerintem - igen örömteli eredménnyel szolgált, egy túlsúlyos fiatalokból álló csoporttal végzett kísérlet során arra a következtetésre jutottak, hogy a reggelire elfogyasztott, nagyobb mennyiségű fehérje érdemben járul hozzá a sikeres testsúlycsökkenéshez.

A magas fehérjetartalmú étkezések nagyobb jóllakottságot eredményeznek, és ha a reggelinket is sikerül jól összeállítanunk, akkor ez az elhúzódó teltségérzet egész napra kiegyensúlyozott táplálkozást biztosít: a főétkezések közötti nassolási inger csökken, aminek következtében akár napi 400 kalóriával is kevesebbet ehetünk. Így pedig némi odafigyelés mellett szenvedésmentes és fokozatos fogyást érhetünk el.

Olvastad már?

Belevágnál a 160 g szénhidrátos diétába? Segítünk!

De mit is jelent ez a „több” fehérje, és mi áll a folyamat hátterében?

A tanulmány 35 g fehérjét javasol reggelire, ami jelentős mennyiségnek számít a jelenleg ajánlott napi fehérjeszükséglet (0,8 - 1g/testsúlykg) figyelembevételével: ez az érték majdnem a napi adag fele. Szerencsére Dr. Heather Leidy, a tanulmány szerzője szerint a Frédit is zavarba hozó mennyiségnél kevesebbel is közel hasonló eredményt érhetünk el: elég, ha a szokásos reggeli fehérjemennyiségét megduplázzuk, ami kb. 24-30 g-ot jelent, mindeközben természetesen vegyük figyelembe, hogy a reggelire szánt 350-380 kcal-t ne lépjük túl.

E könnyűnek tűnő fogyási taktika mögött több tudományos magyarázat is áll. Egyfelől a nagyobb mennyiségű fehérje nem engedi a vércukorszint hirtelen megugrását, másfelől így a telítettség érzése is hosszabb ideig tart, amit a jóllakottságért felelős egyik hormonnak köszönhetünk.

Avokádós tojáskrém

Múltheti húsvétos süti receptem sikerén felbuzdulva, gondoltam, elkészítem még egyszer. De mint általában, most sem az lett belőle, mint aminek indult, és a végén még sütni sem ...

Lássuk néhány gyorsan elkészíthető példán keresztül, hogy is néz ki egy fehérjedús reggeli a gyakorlatban! (zárójelben a fehérjeértékek):

  • 2 tojásból készített omlett (~ 15 g) reszelt sajttal (2 dkg ~ 5 g) megszórva, egy kis szelet teljes kiőrlésű kenyérrel (5 dkg ~ 5 g) és idénynek megfelelő, friss zöldséggel körítve.
  • Túrókrém, melynek ~fél adag túró az alapja (10 dkg ~ 15 g) , amit egy kis doboz joghurttal (12,5 dkg ~ 5 g) kikeverve és ízlés szerint válogatott bogyós gyümölcsökkel és olajos magokkal (1 dkg ~ 2 g ) rétegezve tálalunk.
  • Melegszendvics teljes kiőrlésű kenyéralappal (2 szelet ~10 g ) jó minőségű, zsírszegény felvágottal ( 2 szelet/4 dkg ~ 8g ) sütve és sajttal (2 dkg ~5 g ) gazdagítva. A zöldség innen sem hiányozhat!
  • Müzli dúsítva: A szokásos tejjel (2 dl ~ 7 g) nyakon öntött zabpelyhet (4 dkg ~ 6 g ) mazsolával és szójapehellyel ( 2 dkg ~ 8 g) turbózzuk.

via Prevention.com

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...