Síelni indulsz? 5 tipp a szakorvostól, hogy megúszd balesetek nélkül!

Itt a síszezon, érdemes felkészülni és mindent megtenni a balesetek elkerülése érdekében.

Elérkezett a sokak által várt sí- és snowboardszezon, és sajnos tény, hogy a síbalesetek száma is évről évre nő. Kellő odafigyeléssel és felkészüléssel azonban mindez elkerülhető lenne.

Dr. Fülöp József, a Rózsakert Medical Center reumatológus szakorvosa segítségével összegyűjtöttük, mire érdemes ügyelniük a csúszás szerelmeseinek, hogy a téli sport valóban csak az élvezetekről, mozgásról és kikapcsolódásról szóljon.

Dr. Fülöp József, a Rózsakert Medical Center reumatológus szakorvosa

1. Folyamatos edzés, felkészülés időben

Ideális esetben - bár talán túlzásnak tűnik - a felkészülést ősszel szükséges elkezdeni, hogy mire eljön a síszezon, bírják a fokozott terhelést. Ha egyébként is rendszeresen sportolunk, akkor ez szerencsére a napi rutinunk része, érdemes kardioedzéseket végezni, amelyek hatékonyan kiegészíthetőek a combok, a tartóizmok, a hát és vállizom erősítésével.

Miért fontos ez? Az edzett izomzat egyrészt extrém helyzetekben is sokkal biztonságosabban tartja a testet, míg egy edzetlen izom nagyon hamar kifárad, sérülékennyé válik. Nem is szólva a kialakuló kínzó izomlázról és a fáradtságról, melyek nem csak a síelés élményét rontják el, de saját magunk veszélyeztetése mellett másokra is nagyobb veszélyt jelentünk, könnyebben szenvedünk és okozunk balesetet.

2. Bemelegítés csúszás előtt

A legtöbb amatőr síelő általában a bemelegítést kihagyja, pedig néhány perces bemelegítéssel már megóvhatjuk magunkat az izom- és szalaghúzódástól, rándulástól, szakadástól. Az izmok bemelegítésével a szövetek vérkeringése fokozódik, az izomrostok és inak nyújtásával, bemozgatásával pedig hatékonyan felkészíthetőek a terhelésre.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

3. Lassan, de biztosan

Ugyancsak aranyszabály, hogy az első néhány lesiklásra tekintsünk a bemelegítés részeként. Néhány lankásabb pálya már felkészíti a testet és a tüdőt is a későbbi nehezebb megterhelésre. Ne feledjük el, a hegyekben ritkább a levegő, alacsonyabb az oxigéntartalom, ezt nemcsak az izmaink, de az idegrendszerünk is megérzi, könnyebben elszédülünk, elesünk.

Egyszerű polenta

Nagyon tipikus olasz köret, készíthető lágyabb és keményebb formában. Ha lágyabbra szeretnénk, ehhez a vízmennyiséghez fele ennyi kukoricadarát adjunk!

4. Pihenés délben

Fontos beiktatni a csúszások között pihenőidőt is, hiszen az izmoknak is szükségük van egy kis „szusszanásra”. A folyamatos folyadékpótlás, a könnyű ételek, gyümölcsök, zöldségek, egy finom forró tea vagy forró csoki jót tesz a szervezetnek és segít, hogy megfelelő erőnlétben legyünk a következő menetekhez.

5. Megfelelő felszerelés

Nagyon fontos, hogy a testmagasság függvényében válasszunk magunknak lécet, deszkát, a kötés erősségét pedig mindig az aktuális testsúlyunk alapján állíttassuk be. Gyakori probléma ugyanis, hogy esés során nem old le a léc, ez súlyos ficamot, törést okozhat. Ugyancsak a felszerelés nélkülözhetetlen része a bukósisak. Nem éri meg, hogy egyetlen menetet is fejvédelem nélkül tegyünk meg.

Balesetmentes síelést kívánunk!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...