Elérkezett a sokak által várt sí- és snowboardszezon, és sajnos tény, hogy a síbalesetek száma is évről évre nő. Kellő odafigyeléssel és felkészüléssel azonban mindez elkerülhető lenne.
Dr. Fülöp József, a Rózsakert Medical Center reumatológus szakorvosa segítségével összegyűjtöttük, mire érdemes ügyelniük a csúszás szerelmeseinek, hogy a téli sport valóban csak az élvezetekről, mozgásról és kikapcsolódásról szóljon.
1. Folyamatos edzés, felkészülés időben
Ideális esetben - bár talán túlzásnak tűnik - a felkészülést ősszel szükséges elkezdeni, hogy mire eljön a síszezon, bírják a fokozott terhelést. Ha egyébként is rendszeresen sportolunk, akkor ez szerencsére a napi rutinunk része, érdemes kardioedzéseket végezni, amelyek hatékonyan kiegészíthetőek a combok, a tartóizmok, a hát és vállizom erősítésével.
Miért fontos ez? Az edzett izomzat egyrészt extrém helyzetekben is sokkal biztonságosabban tartja a testet, míg egy edzetlen izom nagyon hamar kifárad, sérülékennyé válik. Nem is szólva a kialakuló kínzó izomlázról és a fáradtságról, melyek nem csak a síelés élményét rontják el, de saját magunk veszélyeztetése mellett másokra is nagyobb veszélyt jelentünk, könnyebben szenvedünk és okozunk balesetet.
2. Bemelegítés csúszás előtt
A legtöbb amatőr síelő általában a bemelegítést kihagyja, pedig néhány perces bemelegítéssel már megóvhatjuk magunkat az izom- és szalaghúzódástól, rándulástól, szakadástól. Az izmok bemelegítésével a szövetek vérkeringése fokozódik, az izomrostok és inak nyújtásával, bemozgatásával pedig hatékonyan felkészíthetőek a terhelésre.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Téli vitaminpótlás - tényleg szükség van a multivitaminokra?
Hogyan biztosíthatjuk a téli időszakban a megfelelő vitaminbevitelünket? Étrenddel? Multivitaminokkal? Mindkettővel? Íme a szakorvos véleménye!
Rózsakert Medical CenterKellemetlen szájszag - amiről senki nem mer beszélni
Mindannyian találkoztunk már ezzel a jelenséggel - de vajon hányan tettük szóvá? Naugye.
Rózsakert Medical CenterTudj meg mindent a miómáról!
Az egyik leggyakoribb nőgyógyászat probléma hazánkban az ún. miómák megjelenése. Most segítünk megismerni a betegséget, a tüneteket és a kezelést.
Rózsakert Medical CenterPálcika vagy nem pálcika? - ez itt a kérdés!
Mindenkinek van fültisztító pálcikája otthon. Csak kérdés, hogy mire használjuk?
Rózsakert Medical Center3. Lassan, de biztosan
Ugyancsak aranyszabály, hogy az első néhány lesiklásra tekintsünk a bemelegítés részeként. Néhány lankásabb pálya már felkészíti a testet és a tüdőt is a későbbi nehezebb megterhelésre. Ne feledjük el, a hegyekben ritkább a levegő, alacsonyabb az oxigéntartalom, ezt nemcsak az izmaink, de az idegrendszerünk is megérzi, könnyebben elszédülünk, elesünk.
4. Pihenés délben
Fontos beiktatni a csúszások között pihenőidőt is, hiszen az izmoknak is szükségük van egy kis „szusszanásra”. A folyamatos folyadékpótlás, a könnyű ételek, gyümölcsök, zöldségek, egy finom forró tea vagy forró csoki jót tesz a szervezetnek és segít, hogy megfelelő erőnlétben legyünk a következő menetekhez.
5. Megfelelő felszerelés
Nagyon fontos, hogy a testmagasság függvényében válasszunk magunknak lécet, deszkát, a kötés erősségét pedig mindig az aktuális testsúlyunk alapján állíttassuk be. Gyakori probléma ugyanis, hogy esés során nem old le a léc, ez súlyos ficamot, törést okozhat. Ugyancsak a felszerelés nélkülözhetetlen része a bukósisak. Nem éri meg, hogy egyetlen menetet is fejvédelem nélkül tegyünk meg.
Balesetmentes síelést kívánunk!