A közösségi médiában folyamatosan találkozhatunk újabbnál újabb szépségápolási összetevőkkel, amelyek aktuálisan csodaszernek számítanak – éppen ezért olyan nehéz kiszűrni azt, hogy mi működik igazán és mi nem. Mostanság egyre többet hallhatunk a sheavajról is, különösen a hideg, téli hónapokban népszerű. A kérdés már csak az, hogy valóban olyan hasznos-e, mint mondják.
Mi is a sheavaj?
A legtöbb testápolási alapanyaggal ellentétben a sheavajat nem laboratóriumban készítik: ez egy teljesen természetes anyag.
A sheavaj az afrikai sheafa (Vitellaria paradoxa) diójából kivont zsír. Gazdag esszenciális zsírsavakban, beleértve az olajsavat, a sztearinsavat és a linolsavat. A- és E-vitamint, valamint fahéjsavat is tartalmaz
– mondja róla Dr. Ariel Ostad kozmetikai sebész.
Ezeknek az összetevőknek köszönhetően a sheavaj kiváló hidratáló hatással bír, ezért is olyan kedvelt összetevő a bőr- és hajápoló termékek piacán.
Milyen hatással van a bőrünkre?
Hayley Goldbach, MD, okleveles bőrgyógyász és a Brown Egyetem bőrgyógyász adjunktusa is határozottan ajánlja ezt az alapanyagot: „a többi olajhoz hasonlóan ez is jó hidratáló lehet” – mondja. „Úgy fejti ki hatását, hogy megakadályozza a transzepidermális, azaz a bőrgáton keresztül történő, vízvesztést.”
A sheavajat tartalmazó termékek hasznosak lehetnek az irritált vagy sérült bőrűek számára is, hiszen a benne lévő fahéjsav gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik.
A sheavaj triterpéneket tartalmaz, amelyek elősegítik a sebek gyógyulását és a szebb hegesedést
– tette hozzá dr Ostad.
Végül, de nem utolsósorban pedig segíthet megvédeni a bőrt a napsugárzástól, hiszen ha csak alacsony szinten is (6-os SPF), de természetes fényvédőt tartalmaz.
Milyen előnyei vannak a haj számára?
„A sheavaj tele van antioxidánsokkal, amelyek segíthetnek enyhíteni a pikkelyesedő, viszkető fejbőr tüneteit. Tele van zsírsavakkal is, amelyek egyensúlyba tudják hozni a bőr és a fejbőr felszínén lévő olajat" – mondja Lacy Gadegaard-West, fodrász, a Laced Hair Extensions alapítója. Hozzáteszi, hogy a rendkívüli hidratáló hatását is érdemes kihasználni: a shea mélyen behatol a hajszálakba, és ott képes rendbe tenni a töredezett hajvégeket.
Hogyan használjuk?
Ha valamilyen sheás terméket használunk, akkor természetesen az a leginkább célravezető, ha a csomagoláson szereplő instrukciókat követjük. Amennyiben maximalizálnánk a hatását, Dr. Goldbach szerint megtisztított, nedves bőrön érdemes alkalmazni, majd hagyni megszáradni a bőrt, hiszen így megköthetjük a nedvességet.
Ha pedig tiszta sheavajat használunk, akkor a legjobb, ha először fogunk egy kisebb mennyiséget, és felmelegítjük a kezünkben. Ezután gyengéden masszírozzuk a sheavajat a tiszta, száraz bőrbe, különösen azokra a területekre, amelyek extra hidratálást igényelnek – ilyen például a könyök és a térd. Az arcon való használata akkor javasolt, ha alapvetően száraz és/vagy érzékeny a bőrünk.
Ami a hajat illeti, Gadegaard-West tanácsa szerint legyünk óvatosak! A hajtípusunktól függően először csak egy keveset alkalmazzunk a hajápolási rutinunkban, majd folyamatosan emelhetjük a mennyiséget. Arra viszont ügyeljünk, hogy a sheavaj elnehezítheti a finom, vékonyszálú hajat, a zsíros fejbőrűek számára pedig túl sok lehet a táplálásból.
Még több szépségápolás: