A sétálás jót tesz a szív- és érrendszernek, karbantartja az izmokat és ízületeket, ráadásul zsírégető hatása is van. Sétálásnál nincs teljesítménykényszer, se másokkal való összehasonlítgatás, se versengés. Többféleképpen gyalogolhatunk, a két fő típusa a „gyorsan rövid távot” és a „lassan hosszabb távot”... na, de vajon melyik miért jó?
Gyors tempóval a szívünkért
Mindkét műfajnak megvannak a maga előnyei, és Dr. John Higgins sportkardiológus végzett is egy kis összehasonlítást:
A rövid, de gyors tempóban végzett séta erősíti a szívet, javítja a kognitív funkicókat és a hangulatot, illetve erősíti az immunrendszert, mindemellett csökkenti a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát.
Válasszuk ezt a típust, ha sok bennünk a feszültség és stressz, mert hatékonyan segít ezen is, viszont egy kis bemelegítés nem árt előtte, mert könnyen lesérülhetünk, ha merev végtagokkal indulunk el. A gyors tempó mellett szól még, hogy csökkenti a demencia kialakulásának esélyét.
7 ok, amiért megéri reggel edzeni!
Te sem bírsz korábban kelni, csak azért, hogy eddzél egy jót? Pedig érdemes lenne erőt venned magadon!
Suri Andi edzőKomoly következményei is lehetnek a sétálva evésnek
Már megint nem volt időd reggelizni, ezért útközben gyorsan bekaptál pár falatot? Sokan vannak így ezzel, azonban sétálva enni egyáltalán nem egészséges.
NosaltyEnnyire egészséges, ha egy nagy evés után elmész sétálni
Egy nagy zabálás után az ember jobban érzi magát, ha elmegy, és „lesétálja”, amit megevett – nem mindig tesz jót azonban a szervezetnek az, ha ilyenkor a nyakunkba vesszük az utcákat.
Stuth-Nagy NikiLassan járj, tovább érsz
A lassú, hosszabb séta hasonló pozitívumokkal jár, mint a gyors, de rövid, de mindezekhez még az állóképesség növelése is társul.
A környezet alapos szemügyrevétele vagy társakkal való beszélgetés az út során szintén extra pont a lassabb tempónak.
Dr. Higgins szerint a két sétálási forma kombinálásával teszünk a legjobbat testünknek.
Még több mozgással kapcsolatos cikkünk: