Tele van a lakás és reggelente a párnád a kihullott hajszálaiddal? Érthető, ha aggódsz, hiszen a haj szépsége mindenki számára fontos. A Rózsakert Medical Center bőrgyógyásza, dr. Sárdy Nóra segítségével elmondjuk, mikortól számít kórosnak a hajhullás, és mi okozhatja. Összeszedtünk néhány tippet is, ami azoknak is hasznos, akiknek nem hullik a haja, csak erős, dús hajkoronát szeretnének.
Mikor kóros a hajhullás?
A fejünkön átlagosan körülbelül 100 000 szőrtüsző található, a haj az ezek mélyén található hajhagymákból kettő-hét évig növekszik, majd kihullik. A hajciklus tartama egyénenként változik, férfiaknál átlagosan 3, nőknél 4-5 év is lehet. A haji életciklus felgyorsulása hajhulláshoz vezet, minél hamarabb megjelenik az új hajszál, annál hamarabb ki is hullik, mivel egyre gyorsabban váltják egymás a ciklusok. Ennek következtében a haj törékenyebb és rövidebb lesz, mint az előző hajszál volt. Végül a hajtüsző idő előtt kimerülhet, ami a haji életciklusok megszűnéséhez vezethet.
Normális körülmények között az ember naponta 60-100 szál hajat veszít, ez soknak tűnhet, de nincs vele semmi gond. Ha napi 100 hajszálnál több hullik ki, akkor viszont már kóros hajhullásról beszélünk, amelynek okát minél előbb fel kell tárni.
Nézzük, milyen tényezők vezethetnek kóros hajvesztéshez!
1. Betegségek, gyógyszerek
A kóros hajhullás hátterében sokszor betegségek, szervi rendellenességek állnak. Nagyon gyakori, hogy gyulladások, gócok okozzák, például egy mandulagyulladás vagy egy begyulladt foggyökér- ilyen esetekben általában a foltos hajvesztés jellemző. A vashiányos vérszegénység és bizonyos hormonbetegségek, hormonális változások: terhesség, menopauza is felelősek lehetnek a problémáért. Ha valamilyen gyógyszert szedsz, olvasd el figyelmesen a betegtájékoztatót, mert lehet, hogy az adott készítmény egyik kellemetlen mellékhatásáról van szó.
2. Kevés vitamin
A haj- és a bőr egészségéhez elengedhetetlenek az A-, B-, H-, C- és E-vitaminok, a vas, a cink, a kalcium, a kén és a réz. Ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy a hajkorona csillogó, erős legyen, ne töredezzen és ne hulljon. Ha a szervezeted valamiért nem kap eleget ezekből a vitaminokból, ásványi anyagokból, annak a hajad is kárát láthatja. Egészségtelen diéták, vitaminszegény, zöldségeket és gyümölcsöket mellőző étrend, mindennapi stressz – ezek mind tönkretehetik a tincseidet.
3. Időjárás
A hajvesztés mennyiségét az időjárás és az évszakok változása is befolyásolja. Ősszel és télen a szárazabb és hidegebb időjárás miatt a növekedés lelassul és jelentősebb hajhullás figyelhető meg, tavasszal és nyáron, ahogy az idő melegszik, a haj is gyorsabban nő. Tehát, ha ősszel vagy télen fokozott hajvesztést tapasztalsz, ne ijedj meg, ez olyankor természetes.
Mitől lesz egészséges a hajkorona?
- Étkezz változatosan, fogyassz sok gyümölcsöt és zöldséget, hogy pótold a haj és bőr számára fontos vitaminokat, ásványi anyagokat!
- Mozogj! A testmozgás hatására fokozódik a fejbőr oxigén ellátottsága, ami serkenti a hajnövekedést!
- Próbáld meg kerülni az állandó stresszt!
- Szedj kúraszerűen a haj növekedésére ható, úgynevezett „bőr-haj-köröm” szépségtablettákat!
Hajhullásnál a legfontosabb a kiváltó ok megtalálása - ha ezt azonosítottuk, könnyen kezelhető a probléma. Ha a fenti életmódtanácsokat betartva még mindig gondot okoz a hajhullás, keress fel egy bőrgyógyászt. Tippjeinket pedig akkor is megfogadhatod, ha nem hullik a hajad, egyszerűen csak dús, erős, fényes tincsekre vágysz.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Allergiára kalcium? Vajon valóban jó ötlet ez?
Sokszor használunk kalciumot az allergia kezelésére. Vajon jól tesszük? Az allergológus válaszol.
Rózsakert Medical CenterÍzületi gyulladások és "SMS-nyak" - avagy mi történik a testeddel,...
Szinte észrevétlenül órákat töltünk naponta okostelefonunkat, táblagépünket nézegetve, nyomkodva. Hallgassuk meg az orvosok véleményét erről az új jelenségről!
Rózsakert Medical CenterEgészségtudatos vagy? Akkor ezekre a szűrővizsgálatokra jelentkezz be!
Egészséges életmódot folytatsz? Akkor ugye szűrővizsgálatokra is jársz?
Rózsakert Medical CenterAlacsony a vérnyomásod? Tényleg a kávé és a vörösbor a...
Gyakran szédülsz, fáj a fejed, nehezen koncentrálsz? Lehet, hogy csak az alacsony vérnyomásod áll a háttérben. Érdemes kivizsgáltatni!
Rózsakert Medical Center