Nemrég még nekifutásból csaptam le rá, ha véletlenül lehetett kapni valahol, most már nagyon sokfelé elérhető ez a leveles zöldségféle, ami se nem saláta, se nem káposzta, de nagyon egészséges, nagyon zöld, és szuper kiegészítő szinte bármihez.
Általában azt szeretjük, ha valaminek karakteres íze, illata van, néha azonban pont az a jó, ha egy kicsit jellegtelen az alapanyag. A pak choit éppen ezért szeretjük: gazdag ízű levesek remek betétje, fűszeres, nehéz, karakteres ételek kiegészítője éppen emiatt a tulajdonsága miatt lehet.
Családja
A pak choi gyönyörű homokóra formája magyarul a bordáskel nevet viseli, ez utal a családra, amelyhez tartozik: a kelkáposztának, a brokkolinak és a karfiolnak, azaz a keresztesvirágúaknak a rokona.
Szuperélelmiszer
És mint ilyen, szuper egészséges: mostanában ez a zöldségcsalád az, aminek a legtöbb gyógyhatást tulajdonítanak, mert elképesztően sok ásványi anyagot és vitamint tartalmaznak. A pak choiban sok vas, foszfor, kalcium, magnézium, cink és K-vitamin található, tele van rosttal, így nem csak a csontokat erősíti, de segíti az emésztést, erősíti az immunrendszert, csökkenti a magas vérnyomást. Kiváló káliumforrás, amiből állítólag sosem eszünk eleget, de van benne szelén is, ami nagyon fontos a fertőzések elleni védelem során.
Így szeretjük
A zöldség felépítésénél fogva különböző fokozaton zsengébb és keményebb levelekből áll, ezért sokan inkább szétszedik leveleire, és így pirítják hirtelen, vagy teszik levesbe. Aki kedveli a rágnivalóbb, ressebb zöldségeket, annak azonban ajánljuk, hogy próbálja ki félbe vágva és megsütve, különösebben a kisebb fejeket. A lényeg, hogy a pak choit sosem párolják vagy sütik egészen puhára, mindig enyhén ress állagúra hagyják. Nagyon jól megy hozzá a szójaszósz és a szezámolaj, ezekkel érdemes ízesíteni, ha magában készítjük. Hal mellé nagyon klassz köret, de ha kisebb csíkokra vágjuk, hirtelen pirított ázsiai tészták, sült rizsek szuper kiegészítője lesz.