A savanyítás (többek közt) a magyar konyha jellemző éke, és a tartósítás egyik bevett formája. Régen a különböző zöldségek rövid szezonja miatt kifejezetten fontos volt, hogy a jó időben elérhető hozzávalókból télire is maradjon. Ma már az éghajlatváltozás, a nemzetközi alapanyag-szállítás, valamint a fóliasátrak és üvegházak hatására egyre könnyebben elérhető bármi, ennek ellenére a savanyítás, fermentálás és erjesztés nem ment ki a divatból, sőt! Most kerülnek vissza igazán a néhol elfeledett köztudatba.
A jótékony hatások
A savanyítás természetesen nem vesztette el eredeti funkcióját, hiszen a legegyszerűbben és legolcsóbban szezon alatt jutunk hozzá a zöldségekhez. Emellett azonban egy másik jelentős szempont is fókuszba került, mégpedig a jótékony hatásuk. Valóban, a savanyított, fermentált ételeknek nagyon jó hatása van az egészségükre. Mivel lényegében probiotikumként működnek, ezért főként emésztésünket és bélrendszerünk működését segítik. Emellett azonban a mentális egészségünknek, hangulatunknak is kedveznek.
Tudtad? Kémiai hatásuknak köszönhetően a savanyított ételek oldják a stresszt és a szorongást.
A végső érv, ami mellettük szól
Nem utolsó sorban ezek a zöldségek hihetetlen finomak, segítségükkel pedig egyszerűen érhetünk el komplex ízeket, bármivel párosítjuk őket. Épp ezért a hagyományos káposzta, uborka, cékla és paprika mellett számos más alapanyagot alávethetünk a folyamatnak. A sárgarépa, a lilahagyma és a retek is alkalmas erre a célra, de könnyedén kísérletezhetünk fokhagymával, akár még cukkinivel is!
Mi a retket választottuk, hiszen az ízletes végeredmény mellett az üvegekben is ízlésesen mutat ez a gyalult zöldség.
A hónapos retek jellegzetes rózsaszín héja pár nap pihentetés után élénkre színezi az ecetes levet, gyönyörű halvány színt adva a szeleteknek is.
Egy hagyományos borsos-mustármagos variációval próbálkoztunk elsőre, de a reteknek hihetetlenül jól áll egy karakteresebb párosítás is. A többi üvegbe így ecetes, mézes, gyömbéres lé került, ami még izgalmasabb ízeket eredményezett. A savanyúságot feldobhatjuk zöldfűszerekkel is, ezek egyszerre csavarnak az ízeken, és tovább színesítik a küllemét.
További finomságok fermentálva:
Savanyított retek- a teljes receptet küldd el valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Kristyán Fanni
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További savanyítós cikkek: