Olcsó savanyú káposztás ételek karácsonyra, ha idén nem töltenéd

Persze, a karácsonyi menü az ünneplésről szól, de azért mégsem árt, ha akad egy-két olyan olcsóbb recept, amihez az ember visszanyúlhat, ha nem akar vagyonokat költeni. Nézzük, mit főzhetünk a téli kedvencből, a savanyú káposztából!

Ha végignézünk az ünnepi menü alapanyagain, több ponton is könnyedén belebotolhatunk a savanyú káposztába. A legtöbb háztartásban töltött káposzta vagy korhelyleves formájában jelenik meg a fermentált zöldség – és nincs is baj ezekkel a tradicionális fogásokkal. Azonban, ha idén valami másra vágyna a család, esetleg szeretnénk jobban befogni a tárcánk száját, érdemes lesz más receptekre váltani. Alább következik három ízes fogás – mindegyik savanyú káposztát tartalmaz, mindegyik házias és mindegyik, a maga szerénységében, egészen emelkedetté teszi az ünnepi vacsora hangulatát.

Olcsó savanyú káposztás ételek karácsonyra, ha idén nem töltenéd

Pár szó a savanyú káposzta beszerzéséről

Egész évben hozzájuthatunk, karácsony táján azonban még egyszerűbbé válik a savanyú káposzta beszerzése. Azonban, ha tényleg minőségi, rendesen fermentált zöldséget szeretnénk, érdemes lehet ellátogatni a hozzánk legközelebb eső piacra. A bolti verziókkal sincsen probléma, ezek azonban néha tartalmazhatnak bizonyos tartósítószereket.

Figyeljünk arra, hogy ne ecettel és más módszerekkel savanyított, hanem ténylegesen fermentált, tehát sós lében érlelt, „erjesztett” káposztát vegyünk – ebből lesznek a legfinomabbak az ételek.

Hogyan főzzünk savanyú káposztával?

Ugyan a savanyú káposzta – ahogy a neve is utal rá – igencsak savas, nem kell aggódnunk amiatt, hogy ez a pH-értékbeli eltérés befolyásolná a vele főzött alapanyagok viselkedését. Nem bántja a húsokat, a tejtermékeket sem csapja ki, legalábbis abban a mennyiségben nem, ahogy egy átlagos receptben felhasználjuk.

Inkább az ízére érdemes odafigyelni: ha nem szeretjük a túlzottan fermentált, savas, sós aromát, vagy szeretnénk ettől megóvni az ételünket, akkor mossuk át folyó víz alatt a káposztát, és csak utána használjuk fel.

Nem mindegy, milyen káposztát veszünk / Fotó: Simon Gábor

TIPP: Ha nem mossuk át, a sózással legyünk óvatosabbak, mint általában. Inkább kóstoljunk előbb, és csak utána szórjunk a fazékba további ízesítőt.

A savanyú káposztához legjobban passzoló ízek:

Meglepően széleskörű és inkluzív azon alapanyagok és ízek listája, amelyek társaságában a savanyú káposzta jól érzi magát. A teljesség igénye nélkül, nézzünk pár említést:

  • húsfélék: füstölt szalonna, szárazkolbász, sütni való kolbász sertéshús, csirkehús
  • zöldségek: burgonya, babok, répa, egyéb káposztafélék, fokhagyma
  • gyümölcsök: alma, körte, birsalma, szilva
  • fűszerek: kapor, gyömbér, szegfűbors, borókabogyó, babérlevél, fűszerpaprika, bors, kömény
  • egyéb ízesítők: méz, mustár, sör

A leves és a ragu határán: szlovén jota, azaz babos-krumplis egytál

A jota receptjéért kattints a képre!

Talán furcsának tűnhet az ünnepi menü szintjére emelni egy olyan fogást, amely a szlovén paraszti konyha köznapokon főzött, megbízható alapköve. De ha belegondolunk, a magyar konyha sem arról híres, hogy borzasztóan kifinomult vagy túlzottan elegáns étkeket készítenénk a jeles napokra. Az ünnepekkor fogyasztott ebédek és vacsorák is inkább utólagosan váltak elegánssá, inkább csak megszokásból.

Ezt a vénát követve bátran megfőzhetjük a gyors, egyszerű és módfelett pénztárcabarát jotát. De mi is a jota? Ragu? Leves? Nos, a válasz valahol a kettő között bújik: mivel a babkonzervek sűrű, keményítős levét is felhasználjuk, illetve minden zöldséget egy fazékban főzünk készre, a lé/szaft igencsak gazdag, szinte sűrű állagú lesz, még a rövid főzési idő ellenére is.

A jota receptjéért kattints a képre!

Ízre a jota abszolút ismerős lehet, így a szigorúan hagyományőrző családtagoknál sem veri majd ki a biztosítékot: ha nagyon kérdezősködnének, mondjuk nekik, hogy a recept saját kútfőből származik, és adjunk nekik még egy szelet ropogós héjú, fehér bélű kenyeret a tunkoláshoz.

TIPP: A jota természetesen száraz, beáztatott babból is készíthető, de ekkor hosszabb lesz a főzés ideje, és később kell minden más alapanyagot hozzáadnunk, nehogy azok szétfőjenek.

Nézd meg videón is a jota elkészítését:

Itt a jota teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Klasszikus rakott savanyú káposzta: ünnepkor is megállja a helyét

Persze a saját házunk tájáról is nyerhetünk inspirációt: a savanyú káposztából töltött káposzta vagy korhelyleves helyett készíthetünk magyaros rakott káposztát. De nem ám akármilyet! Ha már egyszer ünnep van, adjuk meg a módját és főzzük tényleg tökéletesre a rakottast.

A rakott savanyú káposzta receptjéért kattints a képre!

Tippek ahhoz, hogy idén karácsonykor a rakott káposzta legyen a legmenőbb étel az asztalon:

  • Tegyük ízesebbé és szaftosabbá az egész rakottast szalonnával: használjuk fel a kisült zsírt és a kockákat is a rakottas minden rétegében.
  • A középső réteghez használt rizst főzzük fűszeres, aromás vízben: a borókabogyó és a babérlevél kellemes, de nem túl tolakodó ízt adnak majd a szemeknek.
  • Tegyük bele a szalonna bőrkéjét is a rizs főzővizébe – így garantáltan szaftos marad majd, még a sütés után is.
  • Vegyük el a káposzta túlzott savasságát és javítsunk a textúráján is azáltal, hogy elkeverjük a szalonnából kisült zsírral.
  • Lássuk el vastag tejfölréteggel a rakottast, nehogy kiszáradjon a sütőben.

Nézd meg videón is a rakott savanyú káposzta elkészítését:

Itt a rakott savanyú káposzta teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Lusta, de elegáns csirkecombok: káposztaágyon alusszák téli álmukat

De az sem marad recept nélkül, aki mégis egy ünnepibb, elegánsabb húsételt tenne a vendégek, a család elé – persze továbbra is úgy, hogy az étel mind a költségvetéssel, mind az időbeosztással kesztyűs kézzel bánjon.

A savanyú káposztás csirkecomb receptjéért kattints a képre!

Nos, az alábbi egyedényes csirkecombok szinte magukat készítik el, nekünk csak az egyre erőteljesebben szállingózó aromákat kell majd élveznünk, miután betettük a sütőbe az ízes káposztaágyra fektetett combokat.

A csirke a sütési idő nagy részében fólia alatt, a sörös káposzta gőzében párolódik omlósan puhára, ez azonban még nem elég: ahhoz, hogy a zsíros csirkebőr gyönyörűen aranybarna és harsányan ropogós legyen, pirítsunk rá a fólia levétele után.

A savanyú káposztás csirkecomb receptjéért kattints a képre!

TIPP: Készíthetünk valamilyen köretet is a csirkecombok mellé (például hagymás krumplit vagy párolt rizst), de el is engedhetjük, ugyanis a rengeteg szaftot a legjobban egy szelet kenyérrel lehet feltunkolni.

Itt a savanyú káposztás csirkecomb teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók, receptek és videók: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További ünnepi és hangolódós konyhai ötletekért kattints ide:

Legújabb receptek

Savanyú káposztás csirkecomb

Egyszerű, mégis ünnepi hangulatba ringató húsétel az alábbi, ami karakteres ízeivel garantáltan sokak szívébe belopja majd magát. A csirkecombok elképesztően szaftosra sülnek a fanyar ...

Narancsos pepita szelet

Egy toszkán narancstorta és az angol battenberg sütemény receptje ihlette ezt az ínycsiklandó extrán narancsos, így az ünnepekre is tökéletesen illő süteményt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...