Egy savanyított zöldség kiváló kísérője lehet több ételnek is: sült húsoknak, szendvicseknek, főzelékeknek, pörkölteknek és egytálételeknek. Tulajdonképpen bármilyen otthon fellelhető alapanyagot megsavanyíthatunk – ráadásul meglepően gyorsan – , ha éppen kifogytunk a klasszikus savanyúságokból. Jöjjön most néhány ízes ötlet, ami inspirációt adhat majd a saját savanyított zöldségeink elkészítéséhez.
Nézd meg galériánkban a savanyított zöldségek receptjeit:
6 zöldség, amit feltétlenül savanyíts meg idén nyáron
A savanyítólé
A zöldségek felsorolása előtt szót kell ejtenünk a savanyítás alapvető technikájáról. Nincs benne semmi ördöngösség: azonos mennyiségű vizet és ételecetet fel kell forralni, kevés cukorral, sóval és tetszőleges fűszerekkel (a bors, mustármag és koriander jó alap lehet). Ezt a levet kell még forrón az előkészített zöldségekre önteni: ekkor megindul a savanyítás folyamata. Egyes savanyúságok azonnal elkészülnek, míg másoknak szüksége lehet pár nap hűtős érlelésre.
Paprikák
Savanyítsunk kápia-, kaliforniai- vagy TV-paprikát! Vágjuk őket hajszálvékony szeletekre (bevethetünk egy uborkagyalut a szinte átlátszó „vastagság” érdekében), a főzőlevet pedig ízesítsük sok feketeborssal, mustármaggal, esetleg egy kevés friss fokhagymával. Minél nagyobb darabokban hagyjuk, annál hosszabb ideig kell savanyítani: a leheletnyi szeletek 15 percétől kezdve a gyufaszálak 1 órájáig.
Póréhagyma
Hagyjuk el egy kicsit a klasszikus savanyított lila hagyma által kijelölt utat, és válasszunk másik hagymát a savanyúnk alapjának. Az édeskés, vaskos póré mellett tegyük le a voksunkat – vágjuk vékony karikákra, esetleg hosszában gyufaszálakra. Mindegy, milyen alakú, gyorsan megpuhul a savanyítólében: nagyjából 15-20 perc elég is neki.
Saláta
A zöld leveleseket amúgy is gyakran hozzuk savanyú helyzetekbe, bár általában ezek a szituációk salátástálakat és vinaigrette-eket igényelnek. Hagyjuk el a sallangot, és savanyítsuk önmagában a salátát: válasszunk a feladathoz kisebb méretű fejeket, esetleg csak a zöldségek „szívét”, azaz legbelső leveleit használjuk fel. Vágjuk gerezdekre a salátát, de tartsuk meg a torzsát, ugyanis ez fogja egyben tartani a darabokat. Nagyon rövid savanyítási időre számítsunk: érdemes 3-5 perc után eltávolítani a zöldséget a léből, nehogy túlságosan felpuhuljon.
Fokhagyma
A legütősebb kiegészítő válhat a savanyított fokhagymából: szeleteljük vékonyra, majd tegyük steril üvegekbe, borssal, esetleg kevés chilivel. A felöntőlé itt lassabban dolgozik, meg amúgy is ízletesebb lesz a végeredmény, ha hagyjuk a fokhagymát kellő ideig állni. 1-2 nap után már használhatjuk is.
Cukkini
Nyáron az összes lehetséges alkalommal főzünk cukkinis ételeket, igaz? Nos, fogjon el minket ugyanez a buzgó lelkesedés akkor is, amikor savanyított zöldségeket készítünk, ugyanis a cukkini talán az egyik legalkalmasabb zöldség ebből a szempontból. Vághatjuk karikákra, gerezdekre, sőt, zöldséghámozóval hosszú, vékony szeleteket is hasíthatunk belőle. A nagyobb daraboknak kelleni fog 1-2 nap, de a vékony szeletekkel 20 percen belül simán megleszünk.
Receptek a kísérletezéshez és alkotáshoz:
Fokhagymás-csilis savanyú cukkini olajban
Az olasz savanyúságok nem ecetben állnak, hanem benne főnek, aztán olajban kell őket eltenni. Ugyanezzel az eljárással tartósíthatunk gombát, padlizsán, paprikát is.
Kínai savanyított cukkini
Mostanában savanyítós hangulatban vagyok, és mi sem volt kézenfekvőbb, minthogy a cukkinit is bedobjam a mélyvízbe. Mivel keresem az új ízeket, eltértem a hagyományos fűszerektől, és ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több isteni, nyári receptötlet, amit ne hagyj ki: