Egy savanyított zöldség kiváló kísérője lehet több ételnek is: sült húsoknak, szendvicseknek, főzelékeknek, pörkölteknek és egytálételeknek. Tulajdonképpen bármilyen otthon fellelhető alapanyagot megsavanyíthatunk – ráadásul meglepően gyorsan – , ha éppen kifogytunk a klasszikus savanyúságokból. Jöjjön most néhány ízes ötlet, ami inspirációt adhat majd a saját savanyított zöldségeink elkészítéséhez.
Nézd meg galériánkban a savanyított zöldségek receptjeit:
6 zöldség, amit feltétlenül savanyíts meg idén nyáron
A savanyítólé
A zöldségek felsorolása előtt szót kell ejtenünk a savanyítás alapvető technikájáról. Nincs benne semmi ördöngösség: azonos mennyiségű vizet és ételecetet fel kell forralni, kevés cukorral, sóval és tetszőleges fűszerekkel (a bors, mustármag és koriander jó alap lehet). Ezt a levet kell még forrón az előkészített zöldségekre önteni: ekkor megindul a savanyítás folyamata. Egyes savanyúságok azonnal elkészülnek, míg másoknak szüksége lehet pár nap hűtős érlelésre.
Paprikák
Savanyítsunk kápia-, kaliforniai- vagy TV-paprikát! Vágjuk őket hajszálvékony szeletekre (bevethetünk egy uborkagyalut a szinte átlátszó „vastagság” érdekében), a főzőlevet pedig ízesítsük sok feketeborssal, mustármaggal, esetleg egy kevés friss fokhagymával. Minél nagyobb darabokban hagyjuk, annál hosszabb ideig kell savanyítani: a leheletnyi szeletek 15 percétől kezdve a gyufaszálak 1 órájáig.
Póréhagyma
Hagyjuk el egy kicsit a klasszikus savanyított lila hagyma által kijelölt utat, és válasszunk másik hagymát a savanyúnk alapjának. Az édeskés, vaskos póré mellett tegyük le a voksunkat – vágjuk vékony karikákra, esetleg hosszában gyufaszálakra. Mindegy, milyen alakú, gyorsan megpuhul a savanyítólében: nagyjából 15-20 perc elég is neki.
Saláta
A zöld leveleseket amúgy is gyakran hozzuk savanyú helyzetekbe, bár általában ezek a szituációk salátástálakat és vinaigrette-eket igényelnek. Hagyjuk el a sallangot, és savanyítsuk önmagában a salátát: válasszunk a feladathoz kisebb méretű fejeket, esetleg csak a zöldségek „szívét”, azaz legbelső leveleit használjuk fel. Vágjuk gerezdekre a salátát, de tartsuk meg a torzsát, ugyanis ez fogja egyben tartani a darabokat. Nagyon rövid savanyítási időre számítsunk: érdemes 3-5 perc után eltávolítani a zöldséget a léből, nehogy túlságosan felpuhuljon.
Fokhagyma
A legütősebb kiegészítő válhat a savanyított fokhagymából: szeleteljük vékonyra, majd tegyük steril üvegekbe, borssal, esetleg kevés chilivel. A felöntőlé itt lassabban dolgozik, meg amúgy is ízletesebb lesz a végeredmény, ha hagyjuk a fokhagymát kellő ideig állni. 1-2 nap után már használhatjuk is.
Cukkini
Nyáron az összes lehetséges alkalommal főzünk cukkinis ételeket, igaz? Nos, fogjon el minket ugyanez a buzgó lelkesedés akkor is, amikor savanyított zöldségeket készítünk, ugyanis a cukkini talán az egyik legalkalmasabb zöldség ebből a szempontból. Vághatjuk karikákra, gerezdekre, sőt, zöldséghámozóval hosszú, vékony szeleteket is hasíthatunk belőle. A nagyobb daraboknak kelleni fog 1-2 nap, de a vékony szeletekkel 20 percen belül simán megleszünk.
Receptek a kísérletezéshez és alkotáshoz:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több isteni, nyári receptötlet, amit ne hagyj ki: