Áts Károly tokaji borász – mi ilyennek szeretjük a Sárgamuskotályt

Tokaj hat engedélyezett szőlőfajtájának legillatosabbika a Sárgamuskotály, avagy leánykori nevén Muscat Blanc. Erről az izgalmas fajtáról beszélgettünk Áts Károllyal, a Grand Tokaj főbarászával és Bartus György szőlésszel.

Karcsi, kezdjük a végén: a Muscat Blanc-ról azt tudjuk, hogy illatos, vidám és fűszeres. Hol látod a helyét a gasztronómiában, ha száraz, ha félédes vagy ha természetes édes bor készül belőle?

Szárazon, egy leheletnyi természetes maradékcukorral, ahogy 2022-ből készítettük, szerintem tökéletes alternatívája lehet egy friss irsainak, egy sauvignon blanc-nak. Tisztán, hidegen, bármilyen napszakban. Sokan isszák fröccsnek, kiváló gyöngyözőbor készülhet belőle, de olyan könnyű, hogy ha jó hőmérsékleten fogyasztjuk, magában is ugyanúgy frissít, mint egy jó fröccs. Könnyed, igazi belépő egy jó borozás elején – ropogós gyümölcseivel, fűszerességével, hosszú ízével itatja magát. Ha nem önállóan innánk, egy könnyű salátához, gyümölcsökhöz, vagy egy sonka-sárgadinnye pároshoz szuper választás.

Mi a helyzet, ha már későbbi szüretből készül és marad benne cukor?

A Sárgamuskotály szerintem a késői szüret kategóriáig működik, szigorúan tartályban, reduktívan iskolázva. Mi készítjük félszáraz, félédes és édes formában is, a szőlőgyümölcs természetes maradék cukrával kerekítve a kortyot, de nem hordózzuk, mert meggyőződésem, hogy édesebb formában is feszes, reduktív borként mutatja a legszebb arcát. Így megmarad az üdítő, frissítő jellege és a lehengerlően gyümölcsös, fűszeres illatszerkezete. Körte, szőlő, bodza, lédús citrusok, rengeteg mezei virág… Ahogy mondtam, késői szüretként is megmarad ez a fűszeressége, így jól kísérhet liba- és kacsamáj ételeket hidegen vagy melegen tálalva. A kert gyümölcsei mellett meglepően jó lehet a tenger gyümölcseihez is, ha nem a paradicsom a meghatározó az ételben, hanem a fűszeres, mediterrán jelleg.

Szőlőként a barátunk vagy nehéz vele?

A talajra kevésbé érzékeny, nem is hozza úgy a terroir jegyeket, mint a hárslevelű vagy a furmint. Persze itt nem is a sósságot, kövességet keressük, hanem a gyümölcsöt. Ami fontosabb, hogy a domb, a hegy tetején, felső palástján teremjen, mint nálunk a Szarvas-dűlőben. Bőtermő fajta, de fogni kell a kezét – meséli Bartus György a Grand Tokaj szőlésze –roppant érzékeny, a párás helyeket nem szereti. Jól bírja viszont az aszályt, szép bogyókat nevelt még olyan forró évben is, mint 2022 volt. Ahogy Karcsi is mondta, szamorodninak, aszúnak kevésbé szeretjük, a legfontosabb, hogy időben kell leszedni, hogy az illat- és zamatanyagok intenzíven megmaradjanak benne.

Keress még több borkülönlegességet a Grand Tokaj kínálatában itt!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek