A görögdinnye piros-fehér-zöld színe egy olyan konstans és örök dolog, mint a kenyér héja és bele, a barack és a magja vagy a tej és a föle. Amikor belevágunk a dinnye kuglijába, előbukkan a vörös, lédús gyümölcshús. Kivéve persze, ha sárga görögdinnyét veszünk. Mert igen, ez egy létező dolog. De vajon mitől sárga a húsa?
Igazából ugyanarról a gyümölcsről van szó, de mégsem teljesen. A görögdinnyének is vannak különböző fajtái a világ körül, ezek közül pedig csak az egyik a sárga húsú gyümölcs. Kívülről ugyanőgy néznek ki, a titok csak akkor kerül felfedésre, ha belevágunk a dinnyébe.
Sőt, nem is a piros jött először: a sárga színű görögdinnye termesztése Afrikában kezdődött, 5000 évvel ezelőtt.
Tehát abszolút nem egy génmódosított trendgyümölcsről van szó, hanem egész egyszerűen egy létező gyümölcs létező alfajáról. A sárga húsú gyümölcs ízben megegyezik a pirossal, egyesek szerint egy kicsit édesebb is.
Na, de miért sárga?
A „klasszikus” görögdinnye színét a likopin nevű karotintól kapja, amely többek között a paradicsomban is megtalálható természetes színanyag. A sárga húsú dinnyében nincs likopin, ezzel szemben van benne karotin, ami sárga színt ad.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Nyári gyümölcsök, alapanyagok és receptek: