Kínában már vagy négy évezrede isszák. Indiában nemzeti ital, és kizárt, hogy vendégségben ne kínáljanak meg vele. Japánban külön szertartások kapcsolódnak a fogyasztásához. Oroszországban a tea magas ára miatt sokáig luxuscikknek számított, csak a XX. században terjedt el igazán, azóta viszont az orosz otthon is elképzelhetetlen a teafőző szamovár nélkül.
A zöld tea egyik legismertebb hatóanyagáról, a L-teaninról pedig azt feltételezik, hogy befolyásolja az agyban a gamma-amino-vajsavnak, egy fontos agyi ingerületátvivő anyagnak a szintjét, ami a kérgi neuronok gátlása révén fejti ki stresszoldó hatását.
Egy friss kutatás1 eredményei szerint a magyarok közel négytizede (37%) tudatosan próbál a stressz ellen védekezni, többek között zöld teával is. Meglepő, de a zöld teát többen kedvelik, mint a hagyományos (fekete) teát, mert az előbbi egészségesebb (58%), természetes (57%), finomabb (36%), és jobban hat.
Hasonló célokra használják évezredek óta az Ázsiában és Észak-Európában elterjedt rózsagyökeret is (a tudományos körökben Rhodiola rosea néven ismert növény nem rokona a rózsaféléknek), amelyet egyes országokban még az űrhajósok, illetve az élsportolók koncentrálóképességének javítása érdekében is alkalmaztak.
www.magneb6.hu/tudastar/kutatas-a-magyarok-a-zoldteat-is-hasznaljak-a-stressz-megelozesere.html
A kutatás eredményeit itt találod!
MAT-HU-2100764 (2021.07.19.)
A cikk támogatója a Magne B6.