Nézz be a sóbánya mélyére, ahol egy Michelin-csillagos vacsoraest okozott elképesztő gasztrotörténeti élményt

A budapesti, Michelin-csillagos SALT étterem és a székelyudvarhelyi Páva első közös vacsoraestjén jártunk a parajdi sóbányában.

A parajdi vacsora célja a kortárs magyar konyha és az erdélyi gasztronómiai hagyományok összekapcsolása volt, ez ihlette a vacsora menüjét, amit Tóth Szilárd, a SALT Budapest séfje álmodott meg a székelyudvarhelyi Páva csapatával karöltve. A helyszín nemcsak a só miatt kapcsolódik a SALT-hoz, hanem azért is, mert azt a tisztaságot, hagyománytiszteletet és egyszerűséget képviseli, amit az étterem szellemisége követ.

A vacsora helyszíne a felszín alatt 120 méterrel, a parajdi sóbányában volt: a sóredő és az erdélyi só nagyjából 22 millió évvel ezelőtt keletkezett, a levegő pedig sehol nem olyan tiszta, mint itt, ráadásul a parajdi sóbánya 100 évig fedezné a világ teljes sószükségletét. Néhány tömböt azért felhasznált a csapat belőle a menühöz, amit Tóth Szilárd, a Michelin-csillagos SALT séfje mutatott be. Ezen a különleges helyszínen még soha nem került sor hasonló színvonalú gasztronómiai rendezvényre, ezért méltán hívhatjuk gasztrotörténelmi pillanatnak is.

Lenyűgöző számomra az erdélyi konyha extrém természetközelisége, a magától értetődő szezonalitása, a sok és összetett zöldség- és zöldfűszerhasználat, az egyszerűség, a hagyományok tisztelete, a savanyítási technikák, valamint Kövi Pál Erdélyi lakoma című recept- és szakirodalma. Rengeteg élménnyel, ötlettel és mélyen megélt, érzelmes pillanattal tértem haza az első, erdélyi gasztrotúránk után – ezek közül számos ihletet építettem be közös vacsoraestünk menüjébe. Például a csikmadarasi Zsigmond malom megálmodójának, Gál Tímeának a véreshurkás pitéjét, vagy a Kövi Pál kötetében szereplő háromszéki agyas levest

– emelte ki Tóth Szilárd, a SALT Budapest Michelin-csillagos séfje.

Az esemény társszervezője a székelyudvarhelyi Páva étterem és panzió volt, amely a négy éve bekövetkezett tulajdonosváltás óta fokozatosan lett nemcsak a város, de a régió egyik legfontosabb és legismertebb gasztronómiai célpontja. A Trucza Adorján és felesége, Réka által vezetett étterem konyháját az erdélyi gasztronómiai hagyományok tisztelete jellemzi, melynek egyik alapköve Kövi Pál mára már legendássá vált gyűjteménye, az Erdélyi Lakoma.
Mindemellett a Páva étlapján mindig szerepelnek innovatív, modern fogások, ahol az étterem séfjei fantáziájukat szabadon engedve alkotnak. Ezentúl a konyha egyik fő értéke a szezonalitás és a helyi jelleg – lehetőség szerint helyi termelőktől beszerzett alapanyagokból dolgoznak, és az étlap összeállításakor figyelnek arra, hogy mindig a szezonra jellemző hozzávalók kerüljenek a séfkés alá.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas értekezés a hazai gasztronómiáról:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...