Természetesen, beszélhetünk arról, hogy egy salátaöntet milyen szigorú és pontos arányok szerint készül, és csak ezeket betartva lesz tökéletes. Ha így tennénk, jól eltalált, mégis valahol unalmas dresszingeket és zöldségköreteket kapnánk, és szépen-lassan belefásulnánk a nagy tökéletességbe. Mielőtt ez bekövetkezne, válasszuk inkább az izgalmak útját, keverjünk mindenféle oda nem illő dolgot a salátaöntetbe, ébresszük fel, rázzuk össze, fordítsuk ki!
Nézd meg galériánkban a salátaöntetbe keverhető furcsa alapanyagokat!
Furcsa alapanyagok, amiket keverj bele a salátaöntetedbe
Tahini
A különleges ízű magvajnak több okból is ott lenne a helye az öntetekben. Egyrészről olyan aromákat hoz az asztalhoz, amikre senki más nem képes, mellette pedig a dresszing állagát is végtelenül selymessé teszi. Ázsiai salátákba szinte kötelező, de bátran próbálkozzunk vele máshol is. Gyökérzöldségekhez, zöld levelesekhez bármikor mehet, érdemes megbolondítani chilivel vagy mézzel.
Kompótlé
Akkor is bátran vegyük elő a befőttek ízes-cukros levét, ha nem gyümölcssalátát keverünk. A meggyek, barackok vagy más édes finomságok tárolása után hátramaradó édes folyadékból nyugodtan csepegtessünk a „sós” salátáinkat ízesítő öntetekbe is. Egy leheletnyi édesség kiválóan ellensúlyozhat savanykás, esetleg kesernyés alapanyagokat.
Tea
Persze nem a lefőzött italról van itt szó, az inkább maradjon a bögrékben – a salátáink ízesítésére pedig inkább használjuk a száraz teafüvet. Hisz’ ez is csak egyfajta szárított, ízes levél, nem sokkal őrültebb ötlet zöld teát morzsolni a mártásba, mint bazsalikomot. De azért bánjunk vele óvatosan, nehogy keserűvé tegye a salátánkat: maximum egy teáskanálnyit tegyünk az öntetbe, kézzel apróra morzsolva vagy fűszermalomban őrölve.
Kókusztej
A sűrű, konzervben lakozó kókusztej elsősorban desszertekbe, keleti ragukba és egytálételekbe kerül. Pedig ez utóbbi konyhák salátáit (vagy az általuk ihletett zöldségköreteket) mind-mind ízesíthetjük némi zsíros, gazdag „tejtermékkel”. A mogyoróvajas, gyömbéres és hasonló mártásokban elfér egy-két evőkanál.
Csemegeuborka
Maga a felhasznált alapanyag tán még nem is olyan meghökkentő, hiszen megannyi salátában (főleg majonézesben) találkozhatunk a savanyúsággal. Azonban, ha ezen a kelet-európai gasztrosíkon kívül is szeretnénk használni, más jellegű köretekben, akkor egész egyszerűen reszeljük bele a csemegeuborkát a salátaöntetbe. Kislyukú reszelőt használjunk, hogy az apró zöldségdarabok szinte beleolvadjanak a dresszingbe. Kellemesen savanykás, pikáns aromát ad az ételeknek.
Mazsola
Csempésszünk némi koncentráltan gyümölcsös édességet a dresszingbe: áztassunk az ecetbe mazsolát. Akár enyhén fel is melegíthetjük a savas komponenst, hogy felgyorsítsuk a folyamatot: nagyjából 15-20 perc áztatást követően két dolog történik majd. Egyrészt a mazsolaszemek szépen megnőnek és felpuhulnak (így kellemesebben beolvadnak majd a saláta többi eleme közé), illetve az ecet is átvesz valamennyit az aszalvány kellemesen karakteres ízéből. Természetesen más aszalt gyümölccsel is kísérletezhetünk!
Reszelt alma
Utoljára maradt az egyik legegyszerűbb, mégis legbombabiztosabb megoldás: ha némi almát reszelünk az öntetbe, egyszerre látjuk el azt gyümölcsös aromákkal, édeskés és fanyar vonallal is. Szinte alig akad olyan saláta, amiben ne találná meg a helyét, próbáljuk ki mindenképpen!
Receptek, amelyekben kipróbálhatod az elméletet:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több okos konyhai tipp és trükk vár itt: