Kiskorom kedvenc snackje az a sajtos-túrós pogácsa volt, amit Böbe, a nagynénikém készített. Amikor Törökbálinton meglátogattuk őket, mindig frissen sütött belőle egy-két tálcával. Néha többel, mert nem lehetett abbahagyni az apróra szaggatott pogikat. Mindig volt előre begyúrt tésztája vagy a hűtőben vagy a mélyhűtőben. Desszert helyett is ezt kértem, hiszen nálam a sós finomságok azonnal letaszították az édességeket a trónról. Ő nem szórt rá sajtot, csak simán sütötte. Aztán megismertem a TV-ropi fogalmát! Az egymástól roppanó töréssel leválasztható, inkább száraznak mondható rudacskákat eszméletlenül megkedveltem. Aztán az évek során, ahogy egyre többet sütöttem, rájöttem, hogy a két csoda varázslatos módon összeolvasztható, aminek a végeredménye a sós-sajtos falatkák sztárja, mondhatjuk királynője, a füstölt sajtos rudacska lesz!
Masszív
Ahogy az alapanyagok mennyiségéből is látjuk, nem ez a legkímélőbb sajtos rúdhoz készült tészta a világon, de hogy a legfinomabb, az biztos. A sok-sok vaj és túró nem hagyja kiszáradni a tésztát, sőt, szuper puhán tartja egy-két napig akár, ha ugyan lesz ennyi ideje várakozni a kínálótálon. Tapasztalataim alapján, akármennyit süthet belőle az ember, mind eltűnik egy szálig.
Tipp: a begyúrt tésztát nyújtás előtt tegyük legalább egy órára, de lehetőség szerint akár egy egész éjszakára a hűtőbe, így könnyebben dolgozhatunk vele, és sokkal finomabb lesz a kisült sajtos rúd!
Minőségi
Amikor egy olyan sós süti készül, mint ez a füstölt sajttal szórt túrós rúd, amelyet csak szuperlatívuszokban emlegethetünk, akkor nem érdemes, és nem is szabad a minőségből leadni. Vajból csak a 80% feletti zsírtartalmút, túróból a rögöset, és lisztből a 00-ásat válasszuk hozzá!
Esszencia
Két apró, de igen meghatározó része van a sajtos rúd készítésének: só nélkül nem lesz az igazi, utólag lehetetlenség megsózni, és sajnos a sajtban rejlő só sem elegendő, hogy jó rudacskákat süssünk. Túl sok sóval elnyomjuk a többi alapanyag ízét.
Tipp: a megfelelő sómennyiséget úgy ítélhetjük meg, ha a nyers tésztából lecsípünk egy icipici darabot, megkóstoljuk, és ha éppen hogy érezzük a sósságát, akkor pont jó. Ha nem érezzük, akkor sótlan, ha már túl jól kivehető, akkor túl sós lehet a tészta.
A másik fontos mozzanat, ami nélkül a sajtos rúd elképzelhetetlen, az a tojáskenés. Egy egész tojást verjünk fel, ezzel kenjük meg a nyers, formára vágott rudakat, így mehet csak rá a sajt.
Tipp: a kinyújtott tésztából derelyevágóval metsszük ki a rudacskákat, így még csinosabbak lesznek sütés után!
Füstös íz
Bármilyen sajtot szórhatunk sütés előtt a tésztára, de ha a legjobb sajtos rudakat szeretnénk elkészíteni, amelyekre ténylegesen igaz lesz a sajtos rudak királynője elnevezés, akkor füstölt sajtot kell használnunk. Nem túl füstöltet, de minőségit, zsírosat.
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Füstölt sajtos rúd – a teljes receptet mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: