Nagy rajongója vagyok a sajtoknak. Bármikor, bármennyit és szinte bármilyen sajtot képes vagyok gond nélkül elfogyasztani akár önmagában, akár valami jóféle sonkával, akár ételekben. Ha jobb minőségű és megfelelő alapanyaghoz jutunk, akkor a grill változatot is érdemes kipróbálni, mert a füstös, mindenki által kedvelt aroma még ízletesebbé teheti a sajtot és teljesen más karaktert ad neki. Azt viszont tudnunk kell, hogy nem minden fajtát érdemes a rácsra dobni. Általánosságban elmondható, hogy ilyen esetekben a lágy sajtokat igyekezzünk kerülni, mert nagyobb a valószínűsége, hogy a parázsra lefolyva végzi.
Halloumi sajt
Grillezésre legtöbbször a halloumi sajtot szokták ajánlani, olyannyira, hogy sokszor még a csomagoláson is feltüntetik a „grillsajt” jelzőt. A halloumi eredetileg ciprusi találmány, ahol a helyiek kecske- és juhtejből vegyesen készítik ezt az enyhén sós sajtot. Ma már az iparilag előállított változatokban tehéntejet is felhasználnak, és legtöbbször (a mozzarellához hasonlóan) saját levében csomagolva vásárolhatjuk meg. Natúr formában, önmagában fogyasztva is ízletes, de a ciprusiak egyik kedvenc fogása a görögdinnyés haloumi saláta. Igen, elég furcsa, de érdemes egyszer kipróbálni! Kemény állaga miatt kifejezetten alkalmas grillezésre, így ebben a formában is ajánlatos megkóstolni.
Gomolya sajt
A gomolya eredetileg juhtejből készített üde ízű és illatú, enyhén sós, friss sajt. Hosszú időn át szinonimája volt a juhtejből készített sajtnak és eredetileg a juhászok állították elő az Alföldön. Ma már tehéntejes változattal is találkozhatunk, emellett a gomolya egyike azon sajtoknak, amit (viszonylag) könnyű házilag is elkészíteni, emiatt a leggyakrabban ezzel próbálkoznak. Ha nem szeretnénk vele bajlódni, akkor érdemes piacon, őstermelőktől megvásárolni. Persze a szupermarketben is bedobhatjuk a kosárba, de előtte nem árt alaposan megnézni, hogy pontosan miből is készült. Számtalan ízesítésben kapható: mandulás, paprikás, lilahagymás, kakukkfüves, aszalt paradicsomos. Grillezésnél ránk van bízva, hogy melyiket választjuk, akár a fűszeres, akár a klasszikus, natúr változatot, az eredmény ugyanolyan ízletes lesz, csak egy dologra figyeljünk: a keményebb, jobban préselt ideálisabb a sütéshez.
Camembert sajt
A francia kis faluról elnevezett sajt igazi világkarriert futott be. Ezt a viszonylag zsíros fajtát a (45-50%-os a zsírtartalma) ma már a világ minden táján készítik, hiszen a camembert név nincsen levédve. Így lehetséges az, hogy nekünk is van ilyen típusú hazai sajtunk, elég csak a leghíresebb, Tihanyi Camembert-re gondolni. Kívülről fehér nemes penész borítja, eredetileg nyers tehéntejből készült és fadobozban lehetett megvásárolni. Erős ízvilágú, fás és gyümölcsös jegyű, és minél érettebb, annál lágyabb, éppen ezért érdemes kevésbé érlelt, frissebb sajtot választani, ha grillezni szeretnénk. Ma már a camembert esetében is számtalan ízesített vagy fűszerezett fajtából választhatunk.