Ezért ne hagyd benne a bolti fóliában a sajtot

A sajt valószínűleg egy mindennapos vendég a hűtőnkben, és attól függetlenül, hogy egyszerű trappistát vagy valamilyen elegánsabb érlelt, netán egy kényes lágy sajtot veszünk, oda kell figyelnünk a tárolására, hogy ne vesszen kárba az ínyencség.

A hűtőnk egy csodadoboz, ami képes akár hetekig is frissen tartani az élelmiszereket, azonban a sajt nem mindig viselkedik úgy a hűvös polcokon, ahogy azt szeretnénk. Az egyik legszomorúbb dolog, amit a hűtő előtt állva láthatunk, hogy az előző héten megvett drága sajt csúnya penészfoltokat növesztett. És sajnos nem a nemes fajta penészről van szó. De akkor mégis hogyan tároljuk?

Ezért ne hagyd benne a bolti fóliában a sajtot

Milyen a sajtunk?

A válasz attól is függ, hogy milyen jellegű sajt lapul a hűtőnkben. Ez ugyanis nagyban befolyásolja a tárolás körülményeit, az eltarthatóságot és megmenthetőséget is. Lássuk a kategóriákat.

A nedvességtartalom tekintetében megkülönböztetünk:

  • lágy sajtokat (pl. mozzarella, feta, brie)
  • félkemény sajtokat (gouda, cheddar, trappista)
  • keménysajtokat (parmezán)

Az érlelés szempontjából pedig vannak:

  • friss sajtok (ricotta, lágy kecskesajt)
  • penészes sajtok (kéksajt, camembert)
  • baktériummal érlelt sajtok (provolone, cheddar)

Négysajtos stangli

Ha igazán sajtos rudacskákkal szeretnéd meglepni a családot, akkor próbáld ki ezt a receptet! Ideje sem lesz kihűlni!

Impozáns sajttál

A sajttál kitűnő vendégek fogadására, baráti iszogatásokra vagy akár nagyszabású vacsorákra is tökéletes. Gyorsan és könnyedén elkészíthető, változatosan összeállítható. ...

Miben tároljuk?

A sajt legnagyobb ellensége a nedvesség és a hőmérséklet, ezekre kell a leginkább ügyelnünk, amikor egy darabot tartunk a hűtőnkben. Legegyszerűbben úgy tudjuk kontrollálni ezeket a körülményeket, ha megfelelő tárolót választunk.

A legelső dolgunk mindig az legyen, hogy eltávolítjuk a boltban rárakott fóliát.

Ez ugyanis benntartja a nedvességet, amitől könnyebben és gyorsabban bepenészedik a sajtunk. Ezt felgyorsíthatja az is, ha melegebb helyre kerül, így tartsuk a hűtőnk hidegebb polcain.

Ahhoz, hogy sokáig kibírja a sajt, tegyük légmentesen zárható (lehetőleg üveg) dobozba. Azonban egy minimális „légzést” tegyünk lehetővé: a doboz tetejének egyik sarkát hagyjuk résnyire nyitva (kivéve a friss sajtok esetében).

Mit tegyünk, ha penészes lesz?

Még a legkényesebb figyelem mellett is kialakulhat egy kevés penész a sajton, azonban ez nem mindig jelenti a véget. Először is azonosítsuk be a penészt: egyes sajtok alapból tartalmaznak valamilyen (nemes) penészt. Ha színben eltérő (általában fekete vagy rózsaszín) penészt veszünk észre, cselekedjünk gyorsan!

A lágy és friss sajtok kivételével a sajt felszínén kialakult penészt levághatjuk, ha nem túl kiterjedt. A keménysajtok belsejét ugyanis nem tudja elérni a kívül kialakult penész. A kenhető, friss sajtot azonban teljesen átjárja a gomba. Ezeket sajnos nem tudjuk megmenteni, minden más, enyhe penészedést még (kellő figyelemmel) levághatunk.

Óriás krémsajtgolyó

Ez a krémsajt és reszelt sajt keverékéből készült, hatalmas golyó a legegyszerűbb, legnagyszerűbb, na és persze legsajtosabb partifalat, amit csak el tudtok képzelni. Alig pár ...

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ne vesszen kárba semmi a konyhádban:

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...