Szinte minden sajttal – amit hidegen, szendvicsekben vagy előételként, esetleg salátákban eszünk – ugyanúgy főzhetünk is. Persze csak egy bizonyos módon. Ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogyan kerül a sajt meleg ételekbe: tésztaszószokba, levesekbe, egytálételekbe. Az alábbi kis szabályok betartásával biztosak lehetünk majd abban, hogy mindig a tökéletes ízt és állagot érjük el, ha sajtos ételeket főzünk.
Nézd meg galériánkban a sajttal főzés szabályait:
A sajttal főzés 4 fontos szabálya, amit mindig tarts be
Szobahőmérsékleten
Csakúgy, mint a sajtok „nyers” fogyasztásánál, a velük való főzés során is fontos, hogy ne hűtőhideg állapotukban dolgozzunk velük. Ha hagyjuk felengedni kissé a sajtokat, erőteljesebb lesz az aromájuk, de ami sokkal fontosabb: nem fogják visszahűteni az ételeket. Ez kifejezetten fontos, mivel a sajtnak el kell olvadnia (például egy tésztaszószban, raguban vagy levesben), azt pedig gyorsabban teszi majd, ha szobahőmérsékleten használjuk.
Forró ételbe
Ha nem tűzforró ételbe szórjuk a sajtot, csak egy része fog elolvadni, és maradnak majd a szószban/raguban kisebb-nagyobb darabok, amelyek (bár elsőre jól hangzanak) ronthatnak az élményen (az el nem olvadt sajt néha szemcsés állagot eredményez) és nehezíthetik a tálalást is. Amennyiben kissé kihűlt az étel, melegítsünk rá, és utána tegyük bele a sajtot.
Hosszas főzés nélkül
Ugyan a hőmérséklet nagyon fontos a olvadás miatt, nem szabad direkt módon főznünk a sajtos ételeket. Csakúgy, mint minden más tejtermék (tej, tejföl, tejszín, joghurt) esetében, a közvetlen hő hatására kicsapódnak a fehérjék, és a szószunk/ragunk állaga darabos, szemcsés lesz.
Legyen elég az elméletből, jöjjön a szupersajtos gyakorlat:
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a konyhai tippeket is lesd el: