Nagyon szeretek mosni. Minden túlzás nélkül mondhatom, hogy ez az egyik kedvenc házimunkám. Az elejétől a végéig szép az egész. Koszosból egyszerűen, a gép segítségével tiszta lesz, miközben csomó lehetőség van a mosószer- és öblítőválasztásra, és ezernyi praktikát próbálhatunk ki különböző foltok és szennyződések minél hatékonyabb eltávolítására.
A világ legegyszerűbb házimunkájának tűnik, mégsem az. A bonyodalmak a ruhák kiválogatásakor kezdődnek. És persze ez is az ahány ház, annyi szokás elve szerint működik. Kerestünk, kutattunk, kérdezősködtunk, hogy megtaláljuk a legjobb módszert a mosáshoz és az ezt megelőző ruhaválogatáshoz.
Ezt láttad?
Válogatás
Első szelekciókor két dologra kell nagyon figyelni: a ruha színére és a ruha anyagára. Válogassuk szét a sötét és világos holmikat. Világosnak számít a hófehér és a krémszín is, sötétnek pedig a sötétkék, a fekete, sőt még a szürke is. Ügyeljünk rá, hogy az új ruhákat különválasszuk a régiektől, hiszen az első mosáskor ereszthetik a színüket. A szennyes anyagának vizsgálatakor érdemes megérzések és sejtések helyett a ruhacimkék utasításaira hagyatkozni, hiszen ezeken nem csak anyagösszetétel, hanem javasolt kezelési útmutató is van.
De milyen hőfokon?
Nem tudom, mennyire ördögtől való a gondolat, de én a fehérmenűket és a törölközőket is szeretem magasabb hőfokon mosni, hogy ne csak tiszták, hanem fertőtlenítettek is legyenek. Kivételek persze vannak, de most az általános dolgokról beszélünk.
A víz hőfokának kiválasztásakor a nagy könyv szerint – már ha van ilyen - a következő szerint kell cselekednünk: a szennyezett, világosabb ruhákhoz magasabb hőfok javasolt, a sötét és pamut ruhákhoz pedig hidegvíz. A hidegvíz megakadályozza – vagy legalábbis késlelteti - a sötét ruhák kifakulását. A pamutruháknál pedig azért szerencsés a hidegvíz, hogy megtartsák formájukat és ne nyúljanak ki, vagy menjenek össze.
Ezt is nézd meg:
Minél inkább tudom, a nagykönyv szerint hogyan kellene mosni, annál inkább vagyok meggyőződve róla, hogy a való élet a mosásban is felülírja a papíron lefektetett szabályokat. Persze, figyeljünk mindenre, engedelmeskedjünk a használati útmutatóknak és kezelési javaslatoknak, de azért végül úgyis csak úgy fogunk mosni (is), ahogyan jónak látjuk és/vagy megszoktuk.
Arról nem beszélve, hogy az ember a saját hibáiból is tanul, még akkor is, ha lassan. Én már sajnos nem egyszer ajándékoztam el könnyek között a gyerekméretűre összement gyapjúpulcsim, de megtanultam a leckét. Mondjuk azóta kevesebb a gyapjúpulcsim is.
Ezeket láttad?
Ezeket olvastad már?
19 gyors háztartási trükk - idegbaj nélkül!
Az élet kemény, de lerázhatod a mindennapos háztartási feladatokkal járó agyvérzés közeli állapotot, ha követed az alábbi praktikus és könnyen kivitelezhető trükköket!
Hering AndrásEzt a 6 dolgot mostantól így tisztítsd
A takarítás örök körforgás – vágysz rá, hogy tiszta legyen a lakás és benne minden szeglet, de van, amit akaratlanul is kihagysz, és máris csorbul a célzott tökéletesség.
Brecz JuditNe mosd a csirkét!
"Öblítsük le a húst, és egy papírtörölközővel töröljük szárazra!"... vagy inkább NE! Olvass tovább, megmagyarázzuk miért.
Coook5 hiba, amit elkövetsz, mikor bepakolsz a mosogatógépbe
Amennyiben nem vagy a foltos és rászáradt ételmaradékos edények és poharak híve, olvasd el, mi az az 5 tipikus hiba, amit elkerülhetsz a mosogatógépbe való bepakoláskor!
Brecz Judit