A legtöbbször arról hallunk, hogy miért fontos, hogy elegendő rostot együnk és hogy milyen tünetei lehetnek, ha ez nem történik meg, azonban a ló túloldalára is át lehet esni. Főleg, ha épp életmódváltásban vagy, és hirtelen állsz át a rostdús táplálkozásra. Mutatjuk, milyen 5 jellel figyelmeztet a tested, hogy rostból is megárt a sok!
Katt a képre, és megtudod, milyen jelei lehetnek, ha túl sok rostot fogyasztottál
5 tünet, ami azt jelzi, hogy túl sok rostot fogyasztasz
1. Sokat puffadsz és gázos vagy
A túl sok rost és a gázok kéz a kézben járnak, különösen akkor, ha korábban a szervezeted nem volt hozzászokva ahhoz, hogy nagy mennyiségben dolgozza fel ezt a tápanyagot. Ugyanis amennyiben nem rendelkezel a megfelelő bélösszetétellel a rostok megfelelő lebontásához, akkor azok a vastagbélbe juthatnak, és ott erjedésnek indulhatnak, ami puffadást és gázokat okozhat. A jó hír? A bélrendszer idővel alkalmazkodni és reagálni fog azokra az ételekre, amelyeket a leggyakrabban fogyasztasz, beleértve a rostokat is.
2. Rendszertelen a bélmozgásod
Ha túl sok rostot fogyasztasz, annak jellemzően kétféle végkimenetele lehet: hasmenés vagy székrekedés. Egyrészt a nagy mennyiségű rost a megszokottnál gyorsabb mozgásra késztetheti a beleidet, ezért kell szaladnod a mosdóba. A másik oldalon viszont akár székrekedést is okozhat. Ez olyan esetekben fordulhat elő, ha dehidratált vagy, mert nem iszol elég folyadékot. Ha ez utóbbi a helyzet, a megfelelő folyadékbevitel helyreállítása elengedhetetlen ahhoz, hogy javuljon a helyzet.
3. Hasi fájdalmat vagy görcsöket érzel
A sok rost a szó szoros értelmében fájdalmas lehet a tested számára, ha nem szokott hozzá. A nagy mennyiségű rost hatására a beleid gyorsan összehúzódhatnak, ami éles, időszakos görcsökhöz vezethet. A rostok arról is ismertek, hogy feldúsítják a székletet, ez pedig nyomást helyezhet a gyomorra, ami kellemetlen, fájdalmas érzéssel jár.
4. Evés után hányingered van
A több rost lassabb emésztéshez vezet, ami azt jelenti, hogy az étel tovább marad a szervezetedben. A túlzott rostbevitel lelassítja a szervezeted gyors kiürülését. Ez arra kényszerítheti az ételt, hogy a normálisnál tovább maradjon a gyomorban, amitől teltségérzetet és néha émelygést tapasztalhatsz.
5. Könnyebben kiszáradsz
Kétféle rost létezik – az oldhatatlan és az oldható –, és az utóbbiak hajlamosabbá tesznek a kiszáradásra. Az oldható rostok ugyanis nagyon porózusak, olyanok, mint egy szivacs. Ez szándékos, mivel az a feladatuk, hogy felszívják a folyadékot, ezáltal elősegítsék a mozgást a vastagbélben. A probléma ott kezdődik – ismét –, ha nem vagy eléggé hidratált. Így, ha nem iszol elegendő folyadékot, a plusz rostok kiszáradáshoz és a kiszáradással járó tünetekhez, például fáradtsághoz vezethetnek.
Mennyi rost számít túl soknak egy nap alatt?
A tolerálható rostmennyiség az adott személytől, tápláltsági- és egészségi állapottól, illetve aktivitási szinttől függően változik. Egy személy számára lehet túl sok már 25 gramm rost is, ha eddig csak 10 vagy 15 grammot fogyasztott.
Szóval, mennyi a túl sok rost? A szakemberek szerint 70 grammnál több rostot nem ajánlatos egy nap elfogyasztani. A férfiak esetében az optimális mennyiség naponta körülbelül 35 gramm, a nőknél és a gyerekeknél pedig körülbelül 20-25 gramm lenne a nagy átlagot tekintve. Érdemes fokozatosan növelni a rostbevitelt, így megkönnyítheted az emésztőrendszered számára az átállást.
Még több egészségcikk: