A növényekhez tartozó útmutatók általában mindig kiemelik, hogy a jó talaj humuszos, tápanyagban gazdag, és jó áteresztőképességgel rendelkezik. A legtöbb vadon élő növény azonban ennél sokkal zordabb körülmények között is jól boldogul. Természetesen fontos a növények számára, hogy tápanyagdús legyen a talajuk, ám rengeteg olyan faj létezik, amely gyenge minőségű talajban is jól fejlődik. Mutatjuk is őket!
Katt a galériára, hogy megtudd, mely növények tudnak „rossz" talajban is fejlődni
7 növény, amely tápanyagban szegény földben is boldogul
1. Vörös méhbalzsam (Monarda didyma)
Az élénkvörös virágokkal rendelkező, különleges megjelenésű vörös méhbalzsam Észak-Amerikából származik. Érdemes tudni róla, hogy nagyon szereti a napfényt, de elviseli a félárnyékot is. Rendszeres öntözést igényel, különösen a száraz időszakokban. A vörös méhbalzsam jól boldogul a tápanyagban szegény talajban is. Érdekesség, hogy vonzza a méheket, pillangókat, illetve eredeti élőhelyén a kolibriket is.
2. Széleslevelű csillagmeténg (Amsonia tabernaemontana)
A csodaszép széleslevelű csillagmeténg Észak-Amerikában őshonos, így szereti a napfényt, de jól boldogul félárnyékban is. Mérsékelt öntözést igényel, így kezdő kertészek is megpróbálkozhatnak a nevelésével. A méhbalzsamhoz hasonlóan a csillagmeténg is megél a tápanyagban szegény talajban. Egy bokros növekedésű növényről van szó, melynek levelei szélesek, lándzsa alakúak és sötétzöldek. Kék, csillag alakú virágai tavasszal nyílnak, és vonzzák a beporzó rovarokat.
3. Gumós selyemkóró (Asclepias tuberosa)
A gumós selyemkóró egy szintén Észak-Amerikában őshonos növény, amely nagyon kedveli a napfényt, illetve jól tűri a szárazságot. Élénk narancssárga virágai vannak, melyek nyáron nyílnak, és vonzzák a pillangókat, különösen a királylepkéket. A növény bokros növekedésű, levelei keskenyek és lándzsa alakúak. Mérsékelt öntözést igényel, így alacsony gondozási igényű növénynek mondhatjuk. Tápanyagban szegény talajban is jól boldogul.
4. Sásliliom (Hemerocallis)
A sásliliom (Hemerocallis) Ázsiából származik. Szereti a napfényt, de jól boldogul félárnyékban is, illetve mérsékelt öntözést igényel. Érdekesség, hogy tölcsér alakú virágai csak egy napig pompáznak, viszont a növény folyamatosan hoz új virágokat, így összességében hosszú ideig lehet gyönyörködni bennük. Illatos virágai, sokféle színben megtalálhatók, beleértve a sárga, narancssárga, piros, rózsaszín és bíbor árnyalatokat. A virágzási időszak nyár elejétől késő nyárig tart. A sásliliom kevés gondozást igényel, és nagyon ellenálló, ezért népszerű a kertekben.
5. Mirigyes őszirózsa (Symphyotrichum novae-angliae)
A szépséges mirigyes őszirózsa Észak-Amerikából származik, és nagyon szereti a napfényt, de elviseli a félárnyékot is. Rendszeres öntözést igényel, különösen száraz időszakokban. Késő ősszel virágzik, és élénk színű, bőséges virágai vonzzák a pillangókat és a méheket.
6. Déli borsófürt, álindigó (Baptisia australis)
Az Észak-Amerikában őshonos álindigó nagyon szereti a napfényt, és jól tűri a szárazságot. Gyorsan fejlődik tápanyagban gazdag talajban, de elboldogul a tápanyagban szegény földben is. Tavasszal virágzik, és gyönyörű kék vagy lila virágai vonzzák a beporzó rovarokat. A növény bokros növekedésű, így akár 90-150 cm magasra is megnőhet.
7. Közönséges cickafark (Achillea millefolium)
A közönséges cickafark nagyon kedveli a napfényt, és jól tűri a szárazságot. Mérsékelt öntözést igényel, de viszonylag ellenálló a száraz időszakokkal szemben. Jó hír, hogy tápanyagban szegény talajban is jól fejlődik. Virágai fehér, rózsaszín, piros és sárga színűek lehetnek. A közönséges cickafark egy közkedvelt növény, amely vonzza a pillangókat és más beporzó rovarokat.
Még több növényes érdekesség itt: