Az régen nem újdonság, hogy a tüdőnknek és a szív- és érrendszerünknek nem tesz jót, ha légszennyezett területen élünk: az úgynevezett PM2,5 kategóriába sorolható szennyezés, azaz a levegőben szálló finom por, amit a szervezet már nem tud kiszűrni, azonban más területen is komoly következményekkel járhat.
A Chicagói Egyetem Orvosi Karának kutatói több millió ember egészségügyi adatait vetették össze a légszennyezettséggel az Egyesült Államokban és Dániában. (Dániára azért esett a választás, mert az országban nagy figyelmet fordítanak a légszennyezettség monitorozására.) A kutatás eredményei szerint a légszennyezés nagy mértékben hozzájárul a súlyos mentális problémák kialakulásához.
Az Egyesült Államokban megvizsgált 151 millió ember adatai alapján a szakértők kimutatták, hogy a legrosszabb levegőminőséggel rendelkező területeken a bipoláris betegség előfordulása 27 százalékkal, a súlyos depresszió esélye pedig 6 százalékkal növekedett azokhoz a területekhez képest, ahol nagyon jó volt a levegő minősége. A kutatók kiemelték, hogy mégdrámaibb a változás akkor, ha valaki gyerekkorában élt erősen légszennyezett területen. Az USA-adatok alapján a szakértők azt is ki tudták mutatni, hogy a szennyezett talaj és a mentális betegségek között is van releváns összefüggés.
A dán egészségügyi adatok alapján 1,4 millió 1979 és 2002 között született embert vizsgáltak. Itt már kifejezetten azokat a felnőtteket keresték, akik a tizedik születésnapjukig éltek nagyon szennyezett levegőn.
Kiderült, hogy Dániában 29 százalékos növekedés figyelhető meg a bipoláris rendellenességben, és azoknál, akiket gyerekkorukban ért komoly légszennyezés, 50 százalékkal megnőtt a depresszió aránya, azokhoz képest, akik nem ilyen környezetben nőttek fel. Utóbbi kategóriában még drámaibb volt a skizofrénia előfordulásának növekedése (148 százalék), és egyéb személyiségzavarok is 162 százalékkal emelkedtek.
A kutatók egyelőre nem biztosak abban, hogy mi okozhatja ezt az összefüggést, de az biztos, hogy állatokon végzett kutatásokon is sikerült már hasonlókat bebizonyítani. A szakértők szerint érdemes lehet ebben az irányban további kutatásokat végezni, hogy kiderüljön a pontos ok-okozati összefüggés is a légszennyezés és a mentális betegségek között.
Ez is érdekelhet:
Ezeket olvastad már?
Kiderült, kik a legboldogabb emberek Magyarországon
Elkészült Magyarország boldogságtérképe, amely szerint a nők, a kistelepüléseken élők, a 30-50 év közöttiek, a családosok és diplomás nyugat-magyarországiak a legboldogabbak.
Nosalty11 tipp a szakértőtől, hogy jobban aludj, ha te is...
Szomorú valóság: a magyarok több mint egyharmada küzd alvásproblémával. Ha te is közéjük tartozol, olvasd el alvásszakértőnk tanácsait.
NosaltyMegvan a boldogság receptje!
Azzal mindenki tisztában van, hogy a zöldségek és a gyümölcsök egészségesek, de lehetséges, hogy még boldoggá is tesznek?
adminJó hírünk van: úgy tűnik, a rendszeres kávéfogyasztás összefüggésbe hozható...
Az már régóta nem titok, hogy a rendszeres, mértéktartó kávéfogyasztás jó hatással lehet egészségünkre. Most kiderült, hogy akár tovább is élhetünk tőle.
Bodon Judit dietetikus