Rossz hír a diétázóknak: hamarabb halhatnak meg, akik kevés szénhidrátot esznek

Azt mindannyian tudjuk, hogy a túl sok szénhidrát nem tesz jót az egészségünknek, de most már az is kiderült, hogy a túl kevés se jó.

Mondhatjuk, hogy évtizedek óta tartják magukat - elsősorban a fogyni vágyók körében - a porondon ilyen-olyan formában a szénhidrátmegvonáson alapuló diéták: ilyen volt többek között az Atkins-, a Dukan-, és az elválasztódiéta, de ide tartozik a paleoétrend vagy a legújabb őrület, a ketogén diéta is. Ezeknek a diétáknak a fő alapelve, hogy fennhangon hirdetik: a szénhidrátok rosszak, és ha eredményeket akarunk elérni vagy akár csak egészségesen élni, akkor le kell mondanunk róluk.

Ez persze így kimondva nettó butaság, és általában súlyosbítja a helyzetet, hogy ugyan szénhidrátokról beszélnek, de teljesen következetlenül, az alapvető kémiai ismereteket figyelmen kívül hagyva. Lehetőleg örökre eltiltanak minket a cukortól és a cukros élelmiszerektől, ételektől, a kenyértől, tésztától, krumplitól. Arról azonban kevés szót ejtenek, hogy milyen más alapanyagokban található még szénhidrát.

Gyors szénhidrátkisokos

Szénhidrátokat tartalmaznak: a gabonaalapú élelmiszerek: pl. pelyhek, sütőipari készítmények, kenyérfélék, rizsfélék, tésztafélék, de a bulgur és a kuszkusz is; a gyümölcsök, a zöldségek (igen, a zöldségek), ideértve a szárazhüvelyeseket is, egyes tejtermékek és valóban mindenféle cukor és minden olyan élelmiszer és ital, amely ezeket tartalmazza. Ebből a körből érdemes természetesen az élettani hatás tekintetében szelektálni, fogyasszunk gyakrabban ún. összetett szénhidrátokat, amelyek lassabban szívódnak fel és így lassabban emelik meg a vércukorszintet, és fogyasszunk ritkábban ill. bizonyos feltételekkel egyszerű, gyorsan felszívódó szénhidrátokat. Ezekről bővebben korábbi cikkünkben olvashattok.

Ennyi bevezető után térjünk a lényegre!

Teljes kiőrlésű zsemle

Gyorsan és egyszerűen elkészíthető, lassú felszívódású szénhidrátokat tartalmazó zsemle, ami a mélyhűtést is kiválóan bírja.

Spenótos zabtöret

Tegnap is találtam a boltban egy érdekes gabonát - zabtöret. Ránézésre hasonlít a bulgurhoz, hasonló az íze is :) Benéztem a mélyhűtőbe, és a fagyasztott spenót ott mosolygott rám. ...

A túl kevés szénhidrát is veszélyes

Szakemberként alapvetően tisztában vagyunk azzal, hogy egészségünk érdekében szükségünk van a szénhidrátokra, és hogy a túl alacsony szénhidrátbevitel, ami a szénhidrátmegvonásos diéták során jellemző lehet, káros az egészségünkre.

Egy friss amerikai kutatás megerősíti ezt az ajánlást: ha a napi szénhidrátbevitel energiatartalma kevesebb a napi energiabevitel 40%-ánál (pl. egy 2000 kcal-os normál étrendnél kevesebb, mint 195 (!) g, vagy egy 1500 kcal-os fogyókúrás étrendnél kevesebb, mint 146 g), akkor megnő a halálozás kockázata. Ez a megállapítás igaz akkor, ha az így kieső kalóriákat - ahogy azt a legtöbb divatdiétában hirdetik - állati eredetű fehérjékkel és zsírokkal (pl. hússal, húskészítményekkel) pótolják. Ha növényi eredetű fehérjékkel, -zsírokkal pl. olajos magvakkal, diófélékkel, hüvelyesekkel pótolják, akkor a halálozási kockázat csökken.

A kutatás fő eleme egy több mint 15 000 (45-64 éves) személy részvételével, több mint 25 éven átívelő felmérés adatain alapul, amelyet kiegészítettek még 7 releváns korábbi, nemzetközi kutatás metaanalízisével (ezekkel együtt összesen több mint 430 ezer ember adatait elemezték).

Ezek a hatalmas felmérések természetesen sok mindent vizsgáltak a résztvevők életmódjára, egészségügyi állapotára vonatkozóan. A jelenlegi kutatás a szénhidrátbevitel és a halálozás kapcsolatára koncentrált, és megállapították, hogy amellet, hogy a napi 40 energiaszázaléknál alacsonyabb szénhidrátbevitel nagyobb kockázatot jelent a halálozásra, ugyanez igaz, ha szénhidrátbevitelünk meghaladja a napi energiabevitel 70%-át, a legkisebb halálozási kockázattal az 50-55 energiaszázalékos napi szinhidrátbevitel jár.

Ezek az értékek elsősorban az észak-amerikai és az európai lakosságra jellemzőek, a nemzetközi kutatások metaanalízise során arra jutottak, hogy az ázsiai országokban magasabb a felső határ. A kutatás eredményei alapján úgy becsülték, hogy egy 50 éves férfi, akinek a napi energiabevitele 50-55%-a származik szénhidrátokból 4 évvel él tovább, mint akinek kevesebb, mind 30%, és 1 évvel él tovább, mint akinek több mint 65%.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

via The Lancet

címlapfotó

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...