A cukorbetegséggel nem könnyű együtt élni. Kialakulásában a genetika mellett számos más tényező is közrejátszhat, mint például a rossz alvás is. Míg a jellemzően már gyermekkorban kialakuló 1-es típusú cukorbetegséget muszáj inzulinterápiával kezelni, az időben felismert felnőttkori, 2-es típusú cukorbetegség életmódváltással és a megfelelő étrenddel akár tünetmentes is lehet. A Diabetologia folyóiratban megjelent új tanulmány fontos felfedezést tett a felnőttkori cukorbetegség kialakulása és a rossz alvás kapcsolatáról.
A fényszennyezés káros hatásai
Számos kutatás mutatott már ki összefüggést az éjszakai fények és a súlygyarapodás, elhízás között. A most megjelent új tanulmányban 100 ezer kínai lakos alvási szokásait vizsgálták. A kutatás szerint azoknál az embereknél, akik Kína olyan területein élnek, ahol magas az éjszakai fényszennyezés, 28%-kal nagyobb eséllyel alakul ki cukorbetegség, mint a kevésbé szennyezett területeken élőknél.
Alváslaboratóriumban végzett kísérletek során kimutatták, hogy már egy halvány fény (pl. lenémított TV) mellett átaludt éjszaka is megemeli a vércukorszintet és a pulzusszámot.
Ez pedig növeli a későbbi szívbetegségek és az inzulinrezisztencia kockázatát, ami akár 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet.
A pihentető, egészséges alvás tehát nagyon fontos a cukorbetegség kialakulásának megelőzésében, így arra is oda kell figyelnünk, hogy minél kevésbé legyünk kitéve éjjel mesterséges fényeknek.
Mit tehetünk?
Ha olyan területen élünk, ahol magas a fényszennyezés az ablaktól távol helyezzük el az ágyunkat és szereljünk fel fényzáró redőnyt, függönyt. Ha ezeket nem tudjuk megoldani, viseljünk alváshoz való szemmaszkot.
A kék fények kimondottan zavaróak alvás közben, így a TV-t, okostelefont, laptopot mindenképp kapcsoljuk ki lefekvés előtt és az ágyunktól messze tegyük el azokat.
Ha nem tudunk fény nélkül aludni vagy biztonsági okokból hagynánk égve valamit, vöröses vagy barnás árnyalatú izzót használjunk és azokat inkább a földön helyezzük el, semmiképp sem az ágyunk mellett, a szemünkkel egy szintben. Lefekvés előtt két-három órával igyekezzünk tompítani a környezeti fényeket, és ha nem muszáj, ilyenkor már ne nézzünk TV-t, ne laptopozzunk.
Figyeljünk oda a jó alvásra, mert számos negatív hatással jár, ha nem tudjuk kialudni magunkat.
Szerző: Kremmer Magdi
Még többet olvashatsz az alvásról itt: