A római tál tulajdonképpen egy fedeles cserépedény, ami azért is nagyon praktikus, mert a nyers anyagok bepakolása után magára hagyhatjuk a sütőben, anélkül, hogy bármi dolgunk lenne vele. Egyszerre párolódik és sül a saját gőzében az étel, megtartva minden aromát, és még extra zsiradékot sem kell hozzáadni. Mutatunk nektek 3+1 ételt, ami római tálban készül tökéletesre!
Kattints a galériára a római tálban készülő ételekért!
1. Csirkecomb
Első lépésként mindig hideg vízbe kell áztatni a római tálat körülbelül 30 percre, majd a víz kiöntése után belepakolhatjuk a nyers hozzávalókat, fűszerezve. A csirkecombnak jól áll, ha kerül mellé egy kis hagyma, zöldségek, és köretnek a krumpli is jó választás. Extra zsiradékot nem igényel, és vizet sem kell az edénybe önteni, viszont mindig hideg sütőbe kerüljön be az edény. Lefedjük az edény tetejével, majd 180-200 fokra melegítjük fel először, hogy ne repedjen meg a római tál, ezután fokozatosan emelhetünk a hőfokon. Az omlós csirkecomb sülési ideje általában 1-1,5 óra.
2. Rakott zöldségek
A rakott zöldségek számára is tökéletes megoldás a római tál. Az eljárás ugyanaz, mint a csirkecombnál. Ha valamilyen mártással, például besamelmártással készül az étel, azt is nyugodtan, már az elején öntsük hozzá, mert így fognak jól egybesülni az ízek. Plusz tipp: a kész állapot előtt 10 perccel vedd le a fedelét, reszelj rá egy kis sajtot, akár lehet füstölt is, és csúsztasd vissza a sütőbe az edényt, hogy rápiruljon.
+1: Cobbler
Az angol eredetű cobbler egy gyümölcsös töltelékű desszert, ami készülhet barackból, szilvából, almából vagy bármilyen szezonális gyümölcsből. Tetejére tésztagombóc, kekszmorzsa vagy nyers tészta kerül. A legjobb hétvégi sütemény egy kis pudinggal vagy fagylalttal. Almás-körtés cobbler receptje itt!
További konyhai ötletek, ha valami újra vágysz: