3 recepttel bizonyítjuk, hogy a római tál abszolút nem a múlté

A legtöbb magyar háztartás tárolja, mégis nagyon kevés használja: mi az? A találós kérdésre egy olyan illusztris edény a válasz, ami anno hasonlóan forradalmi ötletnek számított, mint manapság a forrólevegős sütő, idővel mégis annyit veszített népszerűségéből, hogy már csak a port gyűjti a kamra leghátsó polcán. Római tál, mi lett veled?

Annak ellenére, hogy milyen nosztalgikusan tudunk szentimentálisak lenni, ha főzőeszközökről van szó, ez a régiségszeretet nem árad ki ugyanolyan erővel mindenre. Még 2024-ben is játszi könnyedséggel megtalálhatjuk az előző század vívmányait egyes (általában kedves öreg nyugdíjas nagymamák és nagypapák által belakott) konyhákban, és ezek mindig az adott NDK-s melegszendvicssütő, szovjet termosz vagy szezonálisan olvadozó Lehel hűtő szavatosságát és évtizedeken/politikai rezsimeken átnyúló garanciáját hirdetik. De mi történik azokkal a konyhai eszközökkel, amelyek szintén kiállnák az idő próbáját – talán még jobban is, mint egy konstans áramütéssel fenyegető elektronikai monstrum – erre azonban mégsem kapnak lehetőséget, mert hirtelenjében kiesnek a pixisből?

A kérdést konkretizálva: mi történt a római tállal, a nyolcvanas-kilencvenes évek sztáredényével, hogy arra a hanyagolt sorsra jutott, amelyben manapság tengeti napjait? Őszintén érdekelt a kegyvesztés magyarázata, ezért elkészítettem három különböző receptet római tálban, abban bízva, a projekt majd választ ad erre – vagy minimum néhány okot a cseréptál újbóli bejáratására.

3 recepttel bizonyítjuk, hogy a római tál abszolút nem a múlté

A római tál beszerzése, tárolása, előkészítése

Mondanom sem kell, hogy a saját háztartásomban nem állandó lakó a római tál, még gasztroújságíró létemre sem. De ami ennél is beszédesebb talán, hogy a Nosalty stúdiókonyhájának jól megpakolt polcain sem pihen cseréptál – nem volt más hátra, be kellett szereznem egy patakit.

Első utam természetesen oda vezetett, ahol a későkilencvenes-évek háztartási hangulata a mai napig él és virul: a budapesti Vasedény-boltok egyikében kerestem a rómaim.

Persze, amilyen szerencsém volt, a teflontepsiken, kotyogósokon és mosolygós fakanalakon kívül római tálat épp nem lehetett venni, csak fémnyeles római fazekat (?). Erre az élményre inkább nem fizettem be, továbbálltam hát, végig azon törve a fejem, hogy akkor mégis honnan lesz nekem cseréptálam. Miközben a válasz végig ott volt az orrom előtt: természetesen otthonról.

Használat előtt alaposan be kell áztatni a tálat

A szülői házban ugyanis nem egy, de rögtön kettő római tál is található – persze mondanom sem kell, hogy használatban utoljára valamikor 2006 táján lehetett bármelyik – , mindez önmagában elég beszédes képet fest az edény modern megítéléséről. Ahogy a bevezetőben is írtam: mind tároljuk, de szinte soha nem használjuk.

Néhány kipróbált római tálas recept:

Görög Briam

Rendkívül finom görög sült zöldség, mondhatom fenséges! Egy pohár vörösborral pedig egyenesen mennyei. Eredetileg karikázott krumpli is van benne, de én azt kihagytam. Vannak, akik a ...

Mindenki másnak is ezt a beszerzési útvonalat tudom javasolni: ha nagyon ránk jönne a rómaitálazhatnék, csörgessük fel a nagyit, neki biztos lesz egy kihasználatlan darabja (én még egy ’86-os, román és magyar nyelvű receptjavaslatot is kaptam hozzá, micsoda kincs!).

Érdekes különben, hogy amennyire eltűnt magának a használatnak az igénye, a hozzá kapcsolódó tudás valamennyire mégis megmaradt. Az, hogy be kell áztatni a cseréptálat, mielőtt a (hideg) sütőbe tennénk, hogy nem (vagy alig) kell bele zsiradékot tenni – mindezek valahogy átadódtak a generációkon.

Minimális zsiradék mellett is szaftosra sül benne minden

Persze akadnak további apróságok is:

  • a langyos víz jobbat tesz a tálnak, mint a jéghideg, felkészíti továbbá a sütő hőjére,
  • mindig rácsra és középre helyezzük a tálat a sütőben, hogy egyenletesen érje a meleg minden oldalról,
  • mielőtt beletennénk az alapanyagokat, enyhén bekenhetjük a tálat (természetesen az étel típusától függően) fokhagymás olajjal, hogy kapjon egy kellemes alapízt – a cserép „pórusos” szerkezetének köszönhetően ez először beívódik az anyagba, majd sütés közben kiszabadul és kipárologva körbeveszi, enyhén ízesíti az ételt,
  • ha nagyon rég nem használtuk a tálunkat, áztassuk be hosszabb ideig (1-2 óráig), majd töltsük meg kevés vízzel és alacsony hőfokon (150-160) gőzöljük ki a sütőben, így megszabadulhatunk a kellemetlen, poros aromáktól.

Húsételekhez a legjobb a római tál, persze nem hanyagul

No de jöjjenek végre a receptek: a válogatás során véglegesen bebizonyosodott számomra, amit már előtte is sejtettem, nevesen, hogy a római tálat mindenki elsősorban húsételek készítésére használja. Ennek persze nyomós oka van: tényleg ez a műfaj az, amiben szárnyalni tud a tál – a csirkecombokat, tarjaszeleteket szaftosan tartja, az ízeket kellemesen egymásba olvasztja, amíg zárva tartjuk, majd kinyitás után lehetővé teszi az aranybarnára pirítást is.

A csülök pékné receptjéért kattints a képre!

Hogy mindezt a gyakorlatban is leteszteljem, csülköt sütöttem a tálban, mégpedig pékné módra. Először arra gondoltam, hogy a csülök előfőzését is kiváltom a tálban való párolással, de biztosabbnak tűnt inkább az eredeti receptet követni – így egy órás főzés után már be is tettem a húst a tálba, krumpli- és hagymaágyára. A fedett sütésnél egy kanálnyi csülöklevet is mellékanalaztam, hadd párolódjon az ízes gőzök közepette.

Persze nem lenne az igazi a csülök a ropogós bőre nélkül, így az utolsó 45 percre kiszabadítottam a húst cserépbörtönéből, megkentem zsírral, és egészen ropogósra pirítottam.

Tanulságok a római tálas hússütéshez:

  • annak ellenére, hogy mindent bedobhatunk és megsüthetünk a tálban egyszerre, figyeljünk a köretek puhulási idejére: ha nagyon gyorsan megfőnének, csak később tegyük be őket a rómaiba, különben teljesen szétmállanak
  • bátran pirítsunk rá a készülő ételekre, hogy mind a hús, mind a köretei kellemesebb ízt és izgalmasabb textúrát kaphassanak (persze ezt számoljuk bele a teljes sütési időbe)
  • ha túl sok folyadék maradna a fedett sütés után, öntsük le egy részét, hogy a pirítás gyorsabban és alaposabban végbemehessen.
A csülök pékné receptjéért kattints a képre!

Ezeket is készítsd el a rómaidban:

A vegetáriánusok meglepő barátja lehet a római tál

Persze nem csak a húsevők járhatnak jól a római tál használatával: vegetáriánusként ennek külön örültem (főleg a csülöksütés színes-szagos „élményei” után), és ennek tükrében egy olyan ételt választottam, ami képes demonstrálni ezt a tényt – a gazdag sóletet.

A húsmentes sólet receptjéért kattints a képre!

Libahúsok és marhaszeletek nélkül is simán megállja a helyét ez az egytálétel, persze a megfelelő fűszerezés és a kellően szaftos állag biztosításával. Mindkettőben nagy segítséget nyújt a római tál: úgy főzhetjük készre és tökéletes textúrájúra a babokat-gerslit, hogy közben alig veszítünk a nedvességből, az a kevés, amit használunk hozzá, mind az edényen belül marad, és szafttá alakul a sütőben.

Tanácsok a zöldséges egytálételek római tálas elkészítéséhez:

  • hüvelyesekből a száraz, beáztatott fajtát válasszuk, gabonákból a könnyen puhulókat,
  • a zöldségeket is úgy válogassuk össze az egytálhoz, hogy nagyjából azonos idő alatt puhulók legyenek (ha mégsem, a gyorsan puhulókat később adjuk a tálhoz), és felvágásuknál is figyeljünk arra, hogy nagyobb, de azonos méretben landoljanak a tálban (így nem főnek majd szét a hosszabb készítési idő alatt és egyszerre készülnek el),
A húsmentes sólet receptjéért kattints a képre!
  • a főzéshez inkább ízes alaplevet, mint vizet használjunk, hogy ezzel is gazdagabbá tegyük a zöldséges egytálak aromáit,
  • itt is alkalmazhatjuk a rápirítás technikáját, ha indokolt (például, ha túl sok folyadék maradt a tálban és el kell párolognia vagy szeretnénk sajtot/zsemlemorzsát szórni az étel tetejére).

Így válhat édességek bölcsőjévé a római tál

Egy szinte nemlétező területre is el akartam kalandozni a római tál használata során: a patakiban készített édességek földjére. Receptet szinte alig találtam ebben a kategóriában, egyáltalán a létezésükről is csak úgy szóbeszéd alapján hallottam (Viki kollegám egyszer evett egy római tálas stíriai metéltet, bár nem nyilatkozott róla túl meggyőzően) – így kénytelen voltam a logikára és a megérzéseimre hagyatkozni.

Mivel a cserépedényt nem lehet előmelegített sütőbe tenni, nem lehet benne hirtelen sütni, valamint még kivajazás mellett is félő, hogy a legtöbb sütemény masszája csúnyán beleragadna, elég limitáltnak tűntek a lehetőségeim. Inkább arra fókuszáltam, mely előnyeit használhatnám ki a patakinak: a nedves környezetben történő sütést illetve a lassú, türelmes, fokozatos hőkezelést.

A sült alma receptjéért kattints a képre!

Ez pár lehetőséget hagyott: sült, töltött gyümölcsök, morzsasütemények, gőzölt pudingok és édes sült tészták (mint a korábban említett stíriai) – én ezek közül a sült almát választottam.

Egy kis segítség a római tálas édességkészítéshez:

  • ha a rómait előtte húsok sütésére is használtuk, alaposabban mossuk el vagy a fentebb lírt módon gőzöljük ki (továbbra se használjunk mosószert!), különben félő, hogy az édességek is fűszeres, „zsíros” ízt kapnak,
  • számoljunk azzal, hogy a fedett római tálban nem megy végbe olyan alapos karamellizálódás: ezt pótolhatjuk utólagos, felső rápirítással,
  • a fenti okból az ízek sem lesznek annyira mélyek, mint egy simán tepsin sütött édesség esetében: fűszerezzünk alaposabban, használjunk egy kicsivel több édesítést, ha kell.

Tisztítás, tárolás és végső szavak

Még azt gyorsan hozzáfűzöm a dologhoz, hogy a római tálat meglepően könnyű volt takarítani: sokan attól tartanak, hogy a mázatlan cserépre végzetesen ráragad minden és azt sosem lehet onnan levakarni, főleg mosószer használata nélkül. Ez abszolút nem igaz, esetleg érdemes a takarításhoz bevetni egy durvább kefét, ami nem sérti fel a cserepet, mégis alapos munkát végez.

Szintén figyeljünk arra, hogy hagyjuk teljesen kiszáradni a tálat, mielőtt egymásra rakva elraknánk, nehogy nedvesség maradjon benne és bepenészedjen.

Ennyi mindent (és még sok mást is) készíthetünk a római tálban

De a lényegre térve: megéri-e 2024-ben is használni a római tálat?

A modern válasz természetesen az lenne, hogy nem – hiszen gyorsasághoz vagyunk szokva, így az előzetes áztatás, a hideg sütőben indított, többórás sütés már nem mindig kap helyet a tempós ebéd- vagy vacsorakészítés folyamatában.

Mindettől függetlenül…mégse szabaduljunk meg a nehézkes, régies cseréptáltól, hagyjuk meg a ráérős hétvégékre, amikor szívesen bíbelődünk hasonló projektekkel. Én is igen jól elvoltam a tállal, amíg ezt a három receptet készítettem – ráadásul a patakiban megszületett fogások ízesebbek voltak sütőben készített társaiknál. Tehát mégis lehet valami a római tálban, aminek a 21. században is akad létjogosultsága: találjuk meg, nekünk mit képes adni!

Még több római tálas recept:

Sörös-mustáros csülök

Jó kis egyben sült hús, ami a végén mégis omlósra pirul, olyannyira, hogy egy laza mozdulattal ki tudjuk húzni belőle a csontot! 

Fotók és receptek: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas gasztroprojekt, ami érdekelhet:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...