Sajnos nem ritka, hogy bele-belefutunk egy-egy rohadó belsejű vöröshagymába, a jelenség oka pedig nem más, mint a Burkholderia gladioli pv. alliicola nevezetű baktérium.
A fertőzés a fokhagymákat és a vöröshagymákat is támadja, és a gumón, levélen és a maghozó száron is okozhat tüneteket – írja az Agroforum.
A hagyma belsejében okozza a legnagyobb kárt
A hagymafej húsos, bő lével ellátott levelei között egyes levelek sárgává, puhává, vizenyősekké válnak, aztán megbarnulnak és megrohadnak. A jelenség nem az egész hagymafejnél lép fel, kizárólag egyes pikkelyleveleknél, míg a szomszédos levelek egészségesek maradnak.
A baktérium először a leveleket támadja meg, onnan víz segítségével terjed tovább, ezért igen gyakorta megjelenik, ha esős az időjárás illetve ha öntözött hagymatermesztésről beszélünk.
A megelőzés fontos!
A talajon vagy a talajban maradt, lehullott, beteg hagymalevelek a baktérium felszaporodásának gócai, ezért a legalább 3 éves vetésváltást érdemes alkalmazni, hogy a talajba bekerült, fertőzött növényekben a baktérium elpusztuljon.
Tipp: betakarítás után a hagymát mindig szárítsuk hetekig száraz helyen, majd tegyük állandóan szellőztetett, hűvös tárolókba. Folyamatosan ellenőrizzük, vannak-e köztük beteg egyedek.
A már fellépett rothadást nem lehet gyógyítani, csak a hagymák gyakori kiválogatásával és felhasználásával tudjuk részlegesen menteni őket.
Még több hagyma itt: