Kiderül, érdemes-e lecserélni porszívónkat egy robotporszívóra

A Tudatos Vásárlók Egyesületének új robotporszívótesztjéből kiderül, hogy érdemes-e leváltani a szokványos porszívónkat.

A porszívók közül talán a robotporszívó az, ami sokak fantáziáját a leginkább megmozgatja, hiszen mi sem hangzik jobban annál, hogy helyettünk végzi el valaki (vagy valami) a piszkos munkát. Vásárlás előtt azonban érdemes több szempontot is mérlegelni, ha nem csak egy drága távirányítós macskasétáltatót szeretnénk a lakásba. Egyáltalán való-e ilyen a mi lakásunkba? Ha igen, akkor melyik lesz számunkra az ideális robotporszívó, és önmagában elég-e a lakás tisztántartásához? Ebben a döntésben segít a Tudatos Vásárlók Egyesületének legújabb terméktesztje.

Most kiderül, érdemes-e lecserélni porszívónkat egy robotporszívóra

Mik a robotporszívók előnyei:

A tesztek azt mutatják, hogy még a legjobb robotporszívók tisztítási hatékonysága sem olyan jó, mint a „hagyományos” vezetékes porszívóké. Viszont lehet létjogosultságuk, ami a rendszeres és tőlünk független működésükben rejlik. Keménypadlón (parketta, padlócsempe) teljesítményben felveszik a versenyt a vezetékes porszívókkal viszont mivel szívóteljesítményük gyenge szőnyegen sajnos nem teljesítenek ilyen jól. Míg a jobb vezetékes porszívók szőnyegből is eltávolítják pornak akár 80-90%-át, a legjobb robotporszívók is csak közel a felével birkóznak meg. Segítenek tehát fenntartani egy szintet, de az alapos porszívózást hagyományos vezetékes porszívóval nem váltják ki hosszútávon.

A megfelelő körülményeket fontos biztosítani számukra, mivel olyan lakásban, ahol könyvkupacokat, játékhalmokat vagy éppen vázákat kell kerülgetniük, kevésbé jól tudnak teljesíteni.

Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy várhatóan gyakrabban kell üríteni a portartályukat, mert kisebbek, mint egy hagyományos porszívó esetében. Illetve, mivel akkumulátorról működnek azt is érdemes figyelembe venni, mennyit bír a készülék egy töltéssel és vajon tud-e önállóan csatlakozni a dokkoló állomásra szükség esetén, vagy emberi beavatkozást igényel ehhez. Ez egyáltalán nem mindegy, hiszen van amelyik készülék csak 25 percet bír egy töltéssel, míg van amelyik majdnem 4 órát, s ha éppen nem vagyunk a közelben, hogy töltőre rakjuk elmarad a várt eredmény.

Mit néztek a teszt során?

Összesen 80 robotporszívót teszteltek 22 márkától laboratóriumban, nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekkel közösen, az alábbi szempontok szerint:

  • tisztítási hatékonyság (por eltávolítása falak mentén, repedésekből, keménypadlóról és szőnyegről, morzsa és szösz/szőr eltávolítása keménypadlóról és szőnyegről),
  • szoba szimuláció (akadályok leküzdése, navigáció),
  • zajkibocsátás (objektív és szubjektív),
  • használhatóság (útmutató, töltőbázis, használat és programozás, kefék tisztíthatósága, légszűrő és portartály karbantartása),
  • energiafogyasztás (töltés alatt ill. készenléti állapotban).
Összesen 80 robotporszívót teszteltek

És mégis mennyit kell fizetnünk a legjobbért?

A tesztelt termékek átlagára 48 000 és 490 000 Ft között mozog. Általános szabályként elmondható, hogy nem csak a legdrágább kategóriában találhatunk elfogadható hatékonysággal tisztító gépeket, viszont az is tény, hogy a drágábbak esetében több programozási funkció közül válogathatunk.

A tesztelt termékek közül az első öt helyen egy-egy Electrolux, Dyson, Vorwerk, Neato és Vileda készülék végzett.

Ami örök tanulságnak mutatkozik, hogy nem javasolt csak ár alapján választani, mert az elsők között is találunk készüléket 48 000 Ft-os és 400 000 Ft-os átlagáron is. Ez elmondható a lista végéről is, ahol szintén találunk több százezer forintos terméket.

Akármennyit is szánunk tehát egy ilyen termék vásárlására, mindenképpen érdemes utánajárnunk, hogy az egyes termékeknek melyek az erősségei és melyek a gyengeségei. Ebben segítenek a terméktesztek.

Hiszen az nem biztos, hogy elég lesz, hogy jól megy a színe a kanapénkhoz, és jobb, ha nem utólag kell azon bosszankodnunk, hogy éppen abban nem teljesít jól az eszköz, ami számunkra fontos lett volna.

Ezért kell fizetned a teszt eredményéért

Az International Consumer Research & Testing (ICRT) 1990-ben létrehozott, egységes sztenderdeket követő termékteszteléssel foglalkozó szervezet. A célja az, hogy megalapozott információkkal segítse a vásárlókat. A hálózat fogyasztóvédelmi szervezeteket fog össze Európából és a világ minden tájáról. Minden tagja reklámmentesen, gyártóktól, kereskedőktől és politikai pártoktól függetlenül működik. A tesztek részletes eredményeit kizárólag az ICRT-hez tartozó szervezetek publikálhatják saját, erre a célra kialakított felületükön. A hálózat magyarországi tagja a Tudatos Vásárlók Egyesülete, amely ITT teszi közzé magyarul a nemzetközi vizsgálatokban megszerzett részletes, fogyasztói szempontok mentén rendszerezett eredményeit, valamint a nálunk is kapható termékek – teszt publikálásának időpontjában aktuális – átlagos fogyasztói árát. A TVE tesztjei olyan vizsgálatokra alapoznak, melyekben nemcsak műszeres méréseket végeznek, hanem ki is próbálják, felhasználói oldalról is értékelik az adott árucikkeket.


Még több termékteszt a Tudatos Vásárlóktól:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...