Ezért nem működik mindig a 2 rész víz + 1 rész rizs szabály

Rengeteg tényező befolyásolhatja a rizsfőzés sikerességét, így a 2:1 víz-rizs-szabály sajnos önmagában nem garantálja a megoldást.

Ha rizsfőzésről van szó, akkor azt gondolhatod, hogy a siker a két rész víz, egy rész rizs szabályon múlik, pedig érdemes tudni, hogy ez nem működik minden fajtánál. Végülis ez érthető is, hiszen gondoljunk csak bele, hogy körülbelül 40.000-féle rizs létezik a világon...De akkor milyen részletekre érdemes odafigyelni, hogy tökéletes legyen a főtt rizs? Mutatjuk is!

Ezért nem működik mindig a 2 rész víz, 1 rész rizs szabály

A rizs fajtájától függ a főzési mód

A legtöbben valószínűleg csak a sima fehérrizst, a basmatit, a barna rizst, a jázmint, a sushirizst és arborio-t ismerjük és fogyasztjuk.

A baj csak az, hogy a vízmennyiség és a főzési idő mindegyik esetében eltér a szemek méretétől és vastagságától függően.

Például a barna rizs főzése hosszabb időt vesz igénybe, és több vizet igényel, mint a fehér rizs, hiszen korpából, endospermiumból (magfehérje vagy belső táplálószövet) és csírából álló bevonatot tartalmaz, amelyet az őrlési folyamat során nem távolítanak el róla.

Ebből adódik, hogy a híres 2:1 víz-rizs-arány csak néhány fajtánál működik, ilyen például a közepes szemű, a fehér rizs és az arborio.

Ezenfelül természetesen minden esetben érdemes elolvasni a csomagoláson található főzési útmutatót.

Az rizsfőzéshez használt edények is sokat nyomnak a latban

A főzéséhez kiválasztott technika nemcsak a rizs végleges ízét és textúráját befolyásolja, hanem a víz mennyiségét is meghatározza. A rizsfőzők például kevesebb vizet használnak fel, mint a tűzhelyen használt főzőedények, mert a fedőjük szorosan záródik az edényre, a víz pedig gőzzé alakul, amitől egyenletesen fő meg a rizs.

A gyorsfőző vagy kukta is egy népszerű eszköz a rizs megfőzésére.

Először is kevesebb vizet kell hozzá használni, és gyorsabban is készíti el a rizst. A kutatók azt is megállapították, hogy ha a rizst gyorsfőzőben főzik, akkor jobban megőrzi az aromáját, és puhább lesz. Emiatt agyagedényeket is szoktak használni a maximális íz és aroma érdekében.

Szabadulj meg az arzéntól

Lehet, hogy nem tudtad, de a rizs képes jobban felszívni a talajból a szervetlen arzént, mint más gabonafélék.

Ám, szerencsére akad egy főzési módszer, amivel megszabadulhatsz az arzéntól.

A Sheffieldi Egyetem kutatói szerint a következőképpen lehet megtartani a rizsben található tápanyagokat, és megszabadulni az arzéntól:

főzd 5 percig a rizst, majd cseréld le a vizet, és főzd készre. Fontos tudni, hogy mivel a barna rizs héja sértetlen marad, ebben a fajtában több arzén található, mint a fehér változatban.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Forrásunk volt.


Ezek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...