A rizs sokkal többet tud, mint amire elsőként gondolunk. Ismerd meg a rizslisztek, a rizsszirup, a rizsital és a rizspehely világát.
A laktózérzékenység, -intolerancia és a tejfehérje-allergia széles körű elterjedése a világon egyenes úton vezetett a különböző tejtermék-helyettesítők és "magtejek" felé, így amíg mondjuk 10 évvel nem volt evidens rizsitalt találni egy egyszerű kisboltban, ma már egész biztos, hogy kapunk bárhol. Házilag előállítani elképesztően könnyű, fél kiló rizsből akár 5 liter tejszerű rizsitalt is előállíthatunk. Kalciumtartalma magas, kalóriatartalma viszont alacsony, így nemcsak tejallergiások, de diétázók számára is ideális. Hogy mit lehet belőle készíteni? Tulajdonképpen bármit, amihez tejet használnál: madártej (simán), rizsfelfújt, palacsinta, fagyi, de persze angolkrém, cukrászkrém, krémlevesek, tényleg bárhogyan. Arra mindig figyelj felhasználáskor, hogy édesített vagy natúr rizsitallal dolgozol-e, mert a végeredményen érződni fog. Ha pedig valami hűsítőre vágysz, próbáld ki a mexikói hochatát fahéjjal, jól lehűtve, amit kiegészíthetsz mandulával, mogyoróval és kávéval is szabadon.
Egy fokkal trükkösebb alkat a rizsliszt, mivel nem helyettesíthető vele az egyszerű búzaliszt, tehát nem ugyanaz a helyzet mint a rizstej-tej fronton. A rizslisztnek nincs gluténtartalma, tehát ne várjunk tőle csodát, nem tudunk belőle kenyeret vagy süteményeket készíteni, csak bizonyos arányokban keverve más lisztekkel. A rizsliszt kifejezett porózus, selymes, apró szemcséjű liszt, a legnépszerűbb és a legelterjedtebb a barna (hántolatlan), a fehér (hántolt) és a ragacsos rizsliszt, utóbbi hántolt, magas keményítőtartalmú rizsből készül. A rizsliszt sűrítéshez, tésztákhoz (például ilyen szuper széles fajtához), süteményekhez, gluténmentes kenyerekhez, sőt, piskótákhoz is használható. Ha pedig érdekel a tradicionális mochi-készítés, itt egy szuper videó arról, miért kell egy fa kalapáccsal és kézzel püfölni a masszát ahhoz, hogy tökéletesen selymes, rugalmas és könnyű legyen az édesség.
A rizspehely előfőzött, kilapított (angolul flattened rice-nak hívják), lényegében semleges ízű kis pehely, amit az előfőzés miatt nem kell sokáig hőkezelni, hamar megszívja magát folyadékkal, nagyon könnyen emészthető formája a rizsnek. Igazán népszerű Indiában, Bangladesben és Nepálban is az alapélelmiszerek közé tartozik, megfőzve köretnek, egytálételnek, levesek dúsítására, harapnivalókhoz használják. Hasonlóan a zabpehelyhez, remek alapja reggeli kásáknak, amiket a zabkásához hasonlóan bárhogy ízesíthetünk, lehet vele házi müzlit vagy granolát dúsítani, de itt egy tömény édességötlet is pillecukorral és fehér csokival.
Rizsszirup
A rizsszirup, amit neveznek rizsmaláta- vagy maltózszirupnak is, barna rizsből készítik főzéssel és természetes enzimekkel, amelyek lebontják a rizs természetes keményítőtartalmát cukrokká (maltóz, maltotrióz és kis mennyiségben glükóz).
Magas a glikémiás indexe, ami miatt cukorbetegeknek nem a legideálisabb, de mellette nincs fruktóz- és gluténtartalma.
Enyhe gabonás íze van, de szuperül lehet édesítésre használni, akár a juharsziruphoz hasonlóan palacsintára, gofrira meg fagyira locsolva, de ahogyan a kukoricaszirup, úgy a rizsszirup is használható szószokhoz, mártásokhoz, és akár pillecukor- vagy fagylaltkészítéshez is, mivel megakadályozza a kristályosodást. Kevésbé édes, mint a golden szirup vagy a melasz, ezért pitéket és melaszos piskótákat (vagy bármilyen melaszos dolgot) kiegészíthetünk vele, hogy így csökkenthetjük az édességérzetet.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Olvass még több izgalmas alapanyagról: