Rillette – kalandozás a francia kulináriában

Gasztronómiai témájú könyveket, újságokat, blogokat vagy weboldalakat olvasgatva gyakran találkozhatunk két francia kifejezéssel, a konfitálással és rillette-készítéssel.

Ne ijedjünk meg, semmi úri huncutság sem rejlik e két szó mögött. Valójában hústartósítási eljárásról van szó, amelyek napjainkban ismét reneszánszukat élik. A két eljárás hasonló, hiszen a rillette-készítés kezdő mozzanatai nagyrészt megegyeznek a konfitálással.

Kacsa konfit

A Dél-Franciaország specialitásaként számon tartott konfitálás tulajdonképpen nem más, mint az egyik legősibb hústartósítási eljárás: az alacsony hőfokon, saját zsírjában ...

Konfitált császárhús

Úgy kezdődött, hogy a férjem hazaállított 2,5 kg gyönyörű bőrös császárhússal, hét elején. Teljes kétségbeesés, a fagyasztott húst én nem szeretem, szerintem kiolvad, aminek nem ...

Sertés-rilette

Vince napra készülődve, olyan ételt kerestem, amely kóstolóként könnyen tálalható, és jól illik a borok mellé. A rilette-re esett a választásom, és azt kell mondjam, nem döntöttem ...

Kacsa-rillette-recept

Hozzávalók 3 főre

  • 2 db egész kacsacomb
  • 2-3 dl kacsazsír
  • 3 dl házi húsleves
  • 1,5 dl száraz fehérbor
  • 1 közepes hagyma
  • 1 fej fokhagyma
  • 6 szem borókabogyó
  • 1 ek szárított vagy 2 ág friss kakukkfű
  • 1 tk szárított vagy 1 ág friss rozmaring
  • frissen őrölt bors

Elkészítés lépésről lépésre

  1. A tisztított, szárazra törölt kacsacombot megsózzuk, bőrét bevagdossuk. Egy evőkanál zsíron a bőrös felével lefordítva 5-6 percig sütjük a combokat, majd megfordítjuk.
  2. Felöntjük zsírral, hozzáadjuk a félbe vágott hagyma- és a fokhagymafejet, fűszerezzük kakukkfűvel, rozmaringgal, borókabogyóval. (A hagymákat nem szükséges megpucolni, elég csak a külső héját eltávolítani.) Végül hozzáöntjük a bort és a húslevest.
  3. Lassú tűzön, lefedve, de kis rést hagyva, 2,5-3 órát abáljuk. (Akkor kész, amikor a hús puha, könnyen elválik a csonttól.)
  4. Ezt követően a combokat kivesszük, langyosra hűtjük, majd szálkáira szedjük. Ha maradt pecsenyelé, elválasztjuk a zsírtól. A zsírt leszűrjük, majd a szálkás húst ismét tűzre tesszük, és fokozatosan adagoljuk hozzá a zsírt, ha maradt, a pecsenyelevet, ízlés szerint a sült fokhagyma húsát is, és közben kevergetjük.
  5. Kisebb üvegekbe, cserépedénybe töltjük és száraz, hűvös helyen tároljuk. Azt a mennyiséget, amelyet nem tárolunk hosszabb ideig, miközben hűl a rillette, kevergethetjük, hogy krémesebb, pástétomosabb legyen az állaga. Hűtve, frissen sült házi kenyérrel, pirítóssal, bor vagy tea mellé igen kiváló.

Kacsa-rillette készítése lépésről lépésre

Édesköményes lazac-rillette recept

Hozzávalók 3 főre

A tálaláshoz ízlés szerint

  • zöldhagyma
  • friss kapor
  • frissen facsart citromlé
  • tejföl
  • majonéz vagy olívaolaj

Elkészítés lépésről lépésre

  1. A lazacszeletet besózzuk és bőrös felével lefelé fordítva 2-3 dkg olvasztott vajon, 3-4 percig sütjük, majd megfordítjuk.
  2. Alufóliával lefedve további 10-12 percig sütjük. (Ügyeljünk arra, hogy a hal átsüljön, de ne keletkezzen kemény sült kérge.)
  3. Ezt követően langyosra hűtjük, lehúzzuk a bőrét. A halhúst ujjainkkal szálkásra morzsoljuk.
  4. A halhúst visszatesszük a tűzre, fokozatosan adagoljuk hozzá a lágy vajat, sózzuk, borsozzuk, és őrölt édesköménymaggal fűszerezzük. Miután a hal felvette a vajat, kellően átmelegedett és a fűszer jól átjárta, kisebb üvegekbe, cserép- vagy porcelánedénybe töltjük, és legalább 2 órát hűtjük.
  5. Tálaláskor ízlés szerint apróra vágott kaporral, zöldhagymával, frissen facsart citromlével, majonézzel vagy tejföllel, esetleg olívaolajjal elkeverve kínáljuk. Pirítóshoz, blinihez igen jól illik.

Nyúl-rillette-recept

Hozzávalók 3 főre

  • 70-80 dkg nyúl apró hús
  • 10 dkg füstölt szalonna
  • 2-3 dl kacsazsír
  • 3 dl házi húsleves
  • 1,5 dl száraz fehérbor
  • 1 közepes hagyma
  • 1 fej fokhagyma
  • 4 szem borókabogyó
  • 1 kk őrölt mustármag
  • 1 tk szárított kakukkfű
  • 1 kk szárított rozmaring
  • frissen őrölt bors

Elkészítés lépésről lépésre

  1. Egy evőkanál zsíron üvegesre sütjük a kockára vágott szalonnát. Hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, sütjük néhány percig és hozzákeverjük a nyúlhúst.
  2. Felöntjük zsírral, fűszerezzük kakukkfűvel, rozmaringgal, borókabogyóval, mustármaggal, zúzott fokhagymával és jól átkeverjük. Végül hozzáöntjük a bort és a húslevest. Szükség szerint sózzuk, borsozzuk. Lassú tűzön, lefedve, de kis rést hagyva, 2,5-3 órát abáljuk. (Akkor kész, amikor a hús puha.)
  3. Ezt követően leszűrjük a húst és miután langyosra hűlt, szálkáira szedjük. Ha maradt pecsenyelé, elválasztjuk a zsírtól. Ezt követően a szálkás húst ismét tűzre tesszük, és fokozatosan adagoljuk hozzá a zsírt, és ha maradt, a pecsenyelevet is, közben kevergetjük. (Annyi zsírt adjunk hozzá, amennyit felvesz a hús.)
  4. Kisebb üvegekbe, cserépedénybe töltjük és száraz, hűvös helyen tároljuk. Azt a mennyiséget, amelyet nem tárolunk hosszabb ideig, miközben hűl a rillette, kevergethetjük hogy krémesebb, pástétomosabb legyen az állaga. Frissen sült házi kenyérrel, pirítóssal, bor vagy tea mellé igen kiváló.

Tündér további Ízes kalandjai itt >>

Konfit kisokos

Konfitálás során a húst alacsony hőmérsékleten – 80-90 fokon – hosszasan főzik, abálják zsírban, amíg az meg nem puhul. Ezt követően a kisütött húst saját zsírjában tárolják hűvös helyen, amely így hosszú hónapokig is eláll. Hogy konfitálni milyen húsokat érdemes, arra vonatkozóan a szakácsirodalom igen változatos példákat hoz. A klasszikus konfit készülhet kacsacombból, libacombból, szeletelt lapockából, oldalasból, szárnyasok zúzájából, májából. Az újítások közé tartozik – a teljesség igénye nélkül – a konfitált marha- vagy borjúpofa, a báránytarja és lapocka, különféle halak vagy akár a fokhagyma ilyen módon történő tartósítása.

A konfitálás Dél-Franciaország specialitásaként vált ismertté, de az eljárás hazánkban sem ismeretlen, hiszen a lesütött hús is hasonlóan készül. Régen a háztartásokban elterjedt volt a hús, a kolbász és némely családnál a töpörtyű lesütése és zsírban tárolása. A füstölés mellett, a feldolgozott disznóból készült ételek konzerválását szolgálta.

Rillette-részletek

A rilette egyfajta darabos húskrém, amelyet sertéshúsból készítettek. Több névvel is illették, pl. húsbefőtt, húslekvár, de a szegény ember pástétoma elnevezés utal leginkább születésének körülményeire. Főleg olcsóbb húsdarabokból és hájból készült, amelyeket a szegények is megengedhettek maguknak. A húst csíkokra vágták vagy darálták. Ezt követően hosszasan, alacsony hőfokon zsiradékban, néha húslevesben abálták, végül szálkáira szedték és krémesre keverték. Eredetileg csak sóval-borssal ízesítették – a tradicionális sertésrillette készítői ma is erre esküsznek.

Napjainkban már nemcsak sertéshúsból, hanem kacsából, libából, nyúlból, vadból és különféle halakból is készítenek rillette-t. Reggelikhez, vacsorákhoz, vendégváráshoz igen kiváló. Kisebb üvegekben, tálkákban, hidegen, pirítóssal tálaljuk.Nagy előnye, hogy hűvös helyen sokáig eltartható. Tárolhatjuk üvegben, fedeles cserép- vagy porcelánedényben.A rillette készítésében nincs semmi ördöngösség, viszonylag kevés munkával remek húskrémet kapunk. Mindenkit arra biztatok, készítsen rillette-t, próbálja ki ezt a remek francia találmányt! Aki egyszer megkóstolja, könnyen a rabjává válhat!

{ RKÉP = 1598,3 }

{ RKÉP =30906,3}

{ RKÉP =40745,3}

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 étkezési trend, amit sikkes lesz követni 2025-ben

Akárcsak a divatban, a gasztronómiában is évről-évre változnak a trendek. Bizonyos ételek és élelmiszercsoportok felkapottá válnak, új technikák terjednek el és messzi országok kulináriája kerül hozzánk közelebb: az előrejelzések szerint ez a 7 trend fogja meghatározni 2025-ben az étkezési szokásainkat!

Szász Nóri

További cikkek

Top Receptek

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...