Retro vásárlás: Közért és ABC

Közért és ABC – az a két ellátó egység, ahová régen vásárolni jártunk. Ma már nem így hívjuk őket, de tudjuk, hogy anno hogyan alakultak ki, és mi volt köztük a különbség?

Foto: Fortepan

Kis Közért-történet

Mindkét bolttípus a szocializmus terméke, a Közért azonban csaknem 20 évvel megelőzte az ABC-t. Ráadásul a Közértbe nagyrészt csak a budapestiek járhattak A szó a Községi Élelmiszer-kereskedelmi Rt. nevének rövidítéséből fakad – az 1948. május 15-én létejött társaság feladata a közellátás szervezett biztosítása volt. Az alapítás évében 358 budapesti és 31 vidéki bolttal rendelkeztek, a vidéki boltok azonban egy pár év után más ellátókhoz kerültek – a Közért így megmaradt a budapesti vásárlóknak. Az első hét évben még szakképzett közértesek segítették a vásárlókat, aztán 1955 augusztusában változás állt be – megnyitott az első önkiszolgáló bolt is, amely olyan népszerű lett, hogy a következő 10 évben már szinte csak ilyen típusu üzleteket adtak át.

Foto: Fortepan

Miért éppen ABC?

Általános Beszerzési Cikkek – tehát egy olyan üzlet, ahol az elfoglalt, dolgozó nő munka után mindent egy helyen kap meg egyszerre. Az egyre növekvő kereslet és az önkiszolgáló boltok népszerűsége miatt, 1964-ben létrehozták az első ABC-t Budapesten, de a következő 10 évben országszerte elszaporodtak ezek a boltok. A legnagyobb különbség a Közérttel szemben az volt, hogy az ABC-ben már iparcikkeket is be lehetett szerezni. Az esetek nagy többségében az ABC-áruházakban teljesen önkiszolgáló volt a vásárlás, még a hús és csemegeáru is a hűtőpultból került a vevőhöz. A jelenség - hogy egyedül, kiszolgálás nélkül vásárolhatunk- akkora hatással volt a fogyasztókra, hogy az ABC-ket sokáig önkinek is hívták.

A rovat korábbi cikkeit itt találod >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...