Retro vásárlás: Közért és ABC

Közért és ABC – az a két ellátó egység, ahová régen vásárolni jártunk. Ma már nem így hívjuk őket, de tudjuk, hogy anno hogyan alakultak ki, és mi volt köztük a különbség?

Foto: Fortepan

Kis Közért-történet

Mindkét bolttípus a szocializmus terméke, a Közért azonban csaknem 20 évvel megelőzte az ABC-t. Ráadásul a Közértbe nagyrészt csak a budapestiek járhattak A szó a Községi Élelmiszer-kereskedelmi Rt. nevének rövidítéséből fakad – az 1948. május 15-én létejött társaság feladata a közellátás szervezett biztosítása volt. Az alapítás évében 358 budapesti és 31 vidéki bolttal rendelkeztek, a vidéki boltok azonban egy pár év után más ellátókhoz kerültek – a Közért így megmaradt a budapesti vásárlóknak. Az első hét évben még szakképzett közértesek segítették a vásárlókat, aztán 1955 augusztusában változás állt be – megnyitott az első önkiszolgáló bolt is, amely olyan népszerű lett, hogy a következő 10 évben már szinte csak ilyen típusu üzleteket adtak át.

Foto: Fortepan

Miért éppen ABC?

Általános Beszerzési Cikkek – tehát egy olyan üzlet, ahol az elfoglalt, dolgozó nő munka után mindent egy helyen kap meg egyszerre. Az egyre növekvő kereslet és az önkiszolgáló boltok népszerűsége miatt, 1964-ben létrehozták az első ABC-t Budapesten, de a következő 10 évben országszerte elszaporodtak ezek a boltok. A legnagyobb különbség a Közérttel szemben az volt, hogy az ABC-ben már iparcikkeket is be lehetett szerezni. Az esetek nagy többségében az ABC-áruházakban teljesen önkiszolgáló volt a vásárlás, még a hús és csemegeáru is a hűtőpultból került a vevőhöz. A jelenség - hogy egyedül, kiszolgálás nélkül vásárolhatunk- akkora hatással volt a fogyasztókra, hogy az ABC-ket sokáig önkinek is hívták.

A rovat korábbi cikkeit itt találod >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek