Idén szilveszterkor valószínűleg frissen a netről rendelt flitteres ruhában pózolunk majd fényfüzért harapva, és felfújhatós 2022-es rozégold feliratot tartva, hogy aztán záporozzanak az Insta-szivecskék. 35-40 évvel ezelőtt Endrei Juditot, Déri Jánost és Antal Imrét figyeltük a lakás egyetlen tv-jén, nagyon vártuk a Szeszélyes évszakokat, később a Gálvölgyi Show-t. A szilveszteri asztalra a Julius Meinlből vásároltunk balatoni almalevet, pezsgőt, számítva rá, hogy, ha játékba jutunk a Bumm-ban, majd megérkezik a Törley is. Emlékszünk még a teljesen groteszk, műanyag maszkokra, a gyűlölt konfettire, a folyton beragadó szerpentinre és az egyszerű papírdudák után az első műanyagokra, brutális hanggal. De mi volt a szilveszteri asztalra pakolva? Mit kínáltunk a vendégségnek?
- Szendvics
Jó szolgálatot tett a zsúrkenyér vagy az egyszerű vizes zsömle, félbevágva. Vaj helyett inkább vastag margarinréteg került a szendó alapjára, ezután pedig jöhetett a feltétek hada. Ha nagyon extráztuk, akkor egy kis darab fejes salátalevelet fektettünk rá, majd következett a gépsonka, párizsi, téliszalámi, kenőmájas, gyerekeknek a kópé felvágott.
Hívogatóak voltak a felvágottra karikázott tojásszeletek, esetleg a karikázott kígyóuborka/csemegeuborka és a mágikus Piros Arany pettyek. A korabeli receptkönyvek egy-két szál keresztbe fordított snidlinggel is megkínálták a piros pöttyöket, de házibuliban, vendégségben sosem láttunk ilyet.
- Franciasaláta, svéd gombasaláta, korhelysaláta
A reform konyha hajnalán már a kenyér-felvágott vagy hús-köret duók helyére/mellé megálmodott nehezebb „saláták” jelentették az igazi változatosságot. Majonézes alappal, vagy a svéd gomba esetében paradicsommal vált teljessé a nyomokban zöldségeket is tartalmazó hidegkonyhai finomság.
Hidegtálakon is szerepeltek, az abszolút sztár pedig a gazdag korhely volt, amibe savanyú káposzta, virsli, krumpli, lilahagyma is került. A lassúzásoknál valami extra romantikusra fordulatra számítók inkább a franciára szavaztak, vagy korhely és svéd gomba esetén már repült is utána a golyórágó vagy a Hubba Bubba.
- Kaszinótojás és tormás sonkatekercs
A legprofibb vendégvárók hidegtálat rendeltek (lehetőleg valami extra kivitelezésben, tükörlapra, emeletes tálcákra kínálva), de persze a konyhában otthonosan mozgók szeretettel készítették el a hidegtálak főszereplőit is.
A hangzatos kaszinótojás elnevezést Magyar Elek, Ínyesmester újságírónak, gasztronómiai szakírónak köszönhetjük. Ő így hívta azokat a töltött tojásokat, melyek nem az eredeti receptúra szerint készültek el, és hamisak voltak, akár a szerencsejáték. 1932-es gasztrobibliájában így szól róla:
...ott, ahol az egyszerű sárgája helyett raffinált töltelék lakik benne, ahol a francia salátában minden megvan, ami belevaló, ahol a tatármártás alapjául szolgáló majonéz bőséges és finom nizzai olajból és friss tojássárgájából készült, ott semmi esetre sem meg vetendő nyitánya esti vagy déli étkezésünknek…
A sonkatekercsnek nincs ilyen jó sztorija, egyszerűen csak majonézes-tormás krém kerül a göngyölt sonkába. A korabeli, látványra is adó házigazdák pedig úgy cifrázták, hogy habnyomóval a tekercsek tetejére is pöttyintettek egy-egy tormás csókot, amire petrezselyemzöld és/vagy Piros Arany került.
- Fasírt, Stefánia-vagdalt
Bizony, bizony, az imádott húsételekkel nem lehetett mellélőni, maximum kevés fasírtot csinálni, hogy már idő előtt elfogyjon. Mindkét változat hidegen is remek, s míg a tojásos „hasú” vagdalt mellé egy kis franciasaláta is jólesett, addig az olajban sült verzió inkább a lakásban mászkálós, szalvétát átzsírozó eleség volt.
A bártrabbak lecsentek mellé a hidegtálról vagy a szendvicsekről egy-egy cikkely paradicsomot, retket, uborkát. Az elővigyázatos vendégváró csínján bánt a fokhagymával és vöröshagymával, mert amikor az elfogyasztott fasírt összeveszett az Unicummal, konyakkal, VBK-val, nem volt túl vonzó a kipárolgás.
- Tatárbifsztek
A legtöbb társaságban akadt egy férfiember, akinél senki sem készít jobb tatárt. Sokan az ipari mennyiségű piros paprika miatt egészen lehetetlen színre „festették” az ételt, ami anno igencsak megosztó fogásnak számított.
Akik szerették, azok addig ették, míg maradt a műanyag/fém tálban, az ellentábor pedig azon piszmogott a dohányzóasztal körül, hogy hogyan lehet nyers húst enni, meg különben is, ha már marha, akkor bélszínroló! Igaz, a főzelékek becsapós feltétje bőségesen tartalmazott sertéshúst is.
- Virsli
Szilveszter és újév virsli nélkül? Elképzelhetetlen. Nagy hagyományt nem kell gondolnunk mögé, de gyorsan elkészülhetünk a főzésével és ketchup, mustár, majonéz szentháromsággal és egy vastag karéj kenyérrel körítve. Papírtálcán volt a legpraktikusabb, hiszen ha a szószok rászáradtak a tányérra… nehéz volt leszámolni velük.
Akkoriban még nem volt divat a szárnyas virsli, de így a babonások is jól jártak: az újévi sertés kitúrja, de a szárnyassal elszáll a szerencse.
A szerencsésebb vendégség ehető borítású virslit kapott, míg a megpucolandó változatnál sokaknak elment a kedve, és visszatértek a fasírthoz (ha még maradt).
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Szervezd meg a leghangulatosabb szilveszteri bulit: