A retró puncstorta duplán piskótás, rumos, rózsaszín, és a miénk

A magyar cukrászdák sokszínű kínálatát nehéz lenne elképzelni egy bizonyos rikítóan rózsaszín, leplezetlenül cukros, és szinte részegítően rumos szelet nélkül. Mindegy, hogy hányassal kezdődik a születési évünk, a puncstorta mindannyiunk számára egy megkerülhetetlen, békebeli sütemény.

Az évtizedek jönnek mennek, különféle rendszerek váltják egymást, generációk cserélődnek, egyszóval minden változik. Csak egy valami örök: a magyar retró cukrászdák kínálata. Ha 50 évvel ezelőtt beléptünk volna egy ilyen egységbe, biztosan találtunk volna az üveg mögött jó margarinos, meggyet spórolós lúdlábbal, légies-tornyos krémessel és rózsaszín, rumaromás retró puncstortával. Ez utóbbi tényleg kirobbanthatatlan az édesipari kínálatból: talán azért, mert oly közkedvelt, esetleg a költségbarát maradékmentése végett? Ki tudja, de még inkább: ki akarja tudni? A lényeg, hogy ha nagyon megkívánunk egy cukros, rumos, rózsaszín süteményre, akkor a retró puncstortára mindig aggodalom nélkül számíthatunk. Most már akár otthon is.

A békebeli puncstorta receptjéért kattints a képre!

Piskótába zárt piskóta

A puncsszelet már csak azért is kiemelkedik az átlagos torták közül, mert a piskótalapjai közé helyezett tölteléke nem valamilyen krém, hanem még több piskóta. Igen, az a kellemesen rumos, kakaós és mazsolás massza, amit a cukrászdákban olyan nehéz beazonosítani, valójában piskótából készül.

Ehhez persze süthetünk friss tésztát is, de felhasználhatunk hozzá bármilyen kamrában vagy fagyasztóban árválkodó maradékot is.

Sziruposan-kakaósan-rumosan

A töltelék esetében a hangsúly amúgy sem kifejezetten a piskótán, hanem annak ízesítésén van. A darabokra szedett, majd rumos-narancsos szirupba áztatott tészta fele kakaóporral, a másik fele pedig csupaszon kerül vissza a formába.

A békebeli puncstorta receptjéért kattints a képre!

Ide jönnek még a szintén rumba áztatott mazsolák, amelyek a puncstorta elengedhetetlen részei. A sütemény egybenmaradásáról egy alapos, súlyozott pihentetés gondoskodik, ettől lesz olyan masszív és tömzsi az édesség.

A rózsaszín cukormáz rejtelmei

Ami talán egy kicsit elriaszthat minket a házi puncstorta elkészítésétől, az a rózsaszín cukormáz. Pedig ez sem végtelenül bonyolult, csupán egy kis odafigyelést igényel. Ahhoz, hogy sikeresek legyünk vele, fogadjuk meg az alábbi tanácsokat:

  • kenjük végig a csupasz tortát barackelekvárral: ez meggátolja, hogy a máz repedezett legyen vagy beszívódjon a tésztába
  • használjunk konyhai hőmérőt, hogy pontosan lássuk a szükséges hőfokokat
  • ha nincs hőmérünk, vessük be a receptben leírt trükköket
  • dolgozzunk vele gyorsan a bevonásnál, és egyengessük el, hogy mindenhova jusson belőle
A békebeli puncstorta receptjéért kattints a képre!

Süssünk békebeli puncstortát!

Hozzávalók a piskótához:

6 db tojás (L-es), 6 púpozott ek cukor, 6 púpozott ek finomliszt, 1 csomag vanillincukor, 1 csipet só, 1 csipet sütőpor (opcionális)

Hozzávalók a sziruphoz:

200 g cukor, 250 ml víz, 1 narancsból nyert narancshéj, 1 narancsból nyert narancslé, 25 ml rumaroma (ízlés szerint), 2 csepp ételfesték (piros vagy pink)

Hozzávalók a töltelékhez:

4 ek cukrozatlan kakaópor, 2 marék mazsola, 20 ml rumaroma, 100 ml víz (langyos), 6 ek sárgabaracklekvár

Hozzávalók a fondant-hoz:

500 g cukor, 175 ml víz, 1 teáskanál ecet (20%), 2 csepp ételfesték (piros vagy rózsaszín)

A puncstorta elkészítéséhez első körben megsütjük a piskótákat. Ehhez a sütőt előmelegítjük 170 fokra, és két 16 cm-es sütőforma alját kibélelünk sütőpapírral.

A békebeli puncstorta receptjéért kattints a képre!

A tojásokat szétválasztjuk. A sárgáját a cukor felével és 1 vaníliás cukorral kézi robotgéppel habosra keverjük. A tojásfehérjéből és a cukorból habot verünk. A sárgájás keveréket és a fehérjehabot óvatosan összeforgatjuk spatulával. Majd apránként, óvatos, de határozott mozdulatokkal belekeverjük az átszitált lisztet és egy csipet sót (1 mokkáskanál sütőpor is mehet bele opcionálisan).

A két sütőformába halmozzuk a tésztát úgy, hogy az egyiket csak a forma kb. feléig töltjük meg (ez lesz a töltelék piskótája). Elsimítjuk a tetejüket, és mehet a meleg sütőbe 20-25 percre. Miután kisültek, kicsomagolás előtt hagyjuk teljesen kihűlni őket. A magas piskótát kettévágjuk, ez lesz az alja és a teteje a tortának. A tölteléknek valót pedig összetépkedjük falatnyi darabokra.

A sziruphoz egy kis lábosban összemelegítjük a cukrot a vízzel, a rummal, hozzáreszeljük egy narancs héját, és belefacsarjuk a levét is, a végén pedig hozzáadjuk az ételfestéket, és nem túl sűrűre főzzük. Végül leszűrjük egy tálkába.

A békebeli puncstorta receptjéért kattints a képre!

A töltelékhez a mazsolát beáztatjuk a rumos meleg vízbe. Két tálba elosztjuk a piskótadarabokat, és egyenletesen meglocsoljuk őket a sziruppal, majd az egyik tálba szitálunk kevés kakaóport, és elkeverjük a piskótával. Vigyázzunk, ne ázzanak nagyon szét!

A piskóta alját visszahelyezzük a sütőformába, és vékonyan megkenjük a sziruppal, majd felváltva belerétegezzük a kétféle piskótát és az áztatott mazsolát. Miután elfogyott a töltelék, rátesszük a torta tetejének szánt tésztalapot, és lesúlyozva egy éjszakára hűtőbe tesszük.

A pihentetés után vékonyan körbekenjük a tortát forró baracklekvárral, hogy ne szívja be a piskóta a fondant-t, és hogy ne repedezzen meg.

A cukrot és a vizet tiszta edényben tegyük fel a tűzhelyre melegedni, miután felforrt, a rajta keletkező habot kis szűrővel szedjük le. Tegyük bele az ecetet, ezzel invertáljuk a cukrot (így nem fog visszakristályosodni). Majd forraljuk tovább, míg eléri a 115 C-fokot.

Ha nincs hőmérőnk, akkor két ujjunk között próbáljunk szálat húzni a cukorból. Ha sikerül, kész az alap. Öntsük ki sima, hideg felületre (vagy egy nagy fém keverőtálba) és hagyjuk kicsit hűlni (40-50 fokra). Ezután egy habkártyával addig mozgassuk, amíg besűrűsödik (szinte megdermed), és kifehéredik.

A békebeli puncstorta receptjéért kattints a képre!

A fondant-t gőz fölött újra folyékonyra olvasztjuk, ügyeljünk rá, hogy ne legyen 50 foknál melegebb. Piros vagy pink színezővel színezzük rózsaszínre. Tegyünk félre egy keveset a fondant-ból, és töltsük bele egy kisebb habzsákba.

A tortát rácsra téve öntsük le a többi langyos fondant-nal, kenőkéssel gyorsan húzzuk le a felesleget, és egyengessük el az oldalain is. A habzsába töltött fondant-nal pedig hagyományosan rácsozzuk be a torta tetejét.

Pillanatok alatt kidermed. A torta alját díszíthetjük kis rózsaszín cukorgyöngyökkel, vagy be is panírozhatjuk csokiforgáccsal. Egy kis pihentetés után tálalhatjuk is!

A békebeli puncstorta receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Fotók és recept: Gerzsenyi Flóra


Még több recept Flórától:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...