Remek érzés tud lenni, amikor kitakarítunk, mindent a helyére teszünk, az otthonunk rendezett tiszta és illatos, nekünk pedig már csak élveznünk kell a munkánk eredményét. Az viszont, hogy ez a rendezettség sokáig fenn is maradjon, már egészen más kihívás.
A következőkben néhány szakértői tanácsot osztunk meg: kitérünk arra, hogy miért nem tartja meg az otthonunk rendezett állapotot, de adunk pár hasznos tippet is, hogy ez többé ne okozhasson problémát.
Kattints a galériára, hogy megtudd a tippeket!
A szakértők elárulják, miért nem marad rendezett az otthonunk
Túl nagy hangsúlyt helyezünk az esztétikára
Kétségtelen, hogy ma, a közösségi oldalak világában nehéz nem el-elcsábulni, amikor a TikTokon vagy az Instagramon meglátunk egy mutatósan berendezett kamrát – például, ahol a dolgok szín szerint vannak elhelyezve. Igen, ez nagyon jól tud kinézni, viszont a mindennapokban nem feltétlenül praktikus, ha csak egy esztétikus rendszerezést tartunk szem előtt.
A cél sokkal inkább az, hogy minél egyszerűbb dolgunk legyen, azaz hogy minél kevesebb haszontalan dologgal vegyük magunkat körbe, és ezeknek olyan elrendezési módot találjunk, ami praktikus és könnyen fenntartható.
Nincs helye a dolgoknak
Legyen szó a betárazott WC-papírról, egy csomagnyi új zokniról vagy akár konyharuháról, fontos, hogy mindennek meglegyen a maga helye. Ha ezt nem alakítjuk ki már a kezdetektől, akkor ne is csodálkozzunk, hogy hamar eluralkodik a káosz. Ebből a szempontból remek mottó a „Ne tedd le, tedd el!” Ha ezt követjük, akkor sosem lesz gondunk a szervezetlenséggel.
Szintén jó megoldás lehet, ha beszerzünk egy kosarat, amiben ideiglenesen és mutatósan elhelyezhetjük azokat a dolgokat, amiket még nem tudunk hova tenni – de tényleg csak addig, amíg nincs meg a helyük!
A rendszer hiánya
Ha nem rendelkezünk egy jól bejáratott rendszerrel, akkor igazán nagy kihívást jelent a szervezett tér fenntartása. Ennek létrehozására sokféle módszer létezik, az egyik legnépszerűbb a zónamegközelítés. Ennek lényege, hogy mindig ügyeljünk arra, hogy a hasonló tárgyakat az otthon megfelelő zónáiban tároljuk.
Például: legyen meg fixen, hogy az elemeket a konyhában tároljuk, a leveleket a dolgozószobában vagy az étkező egyik fiókjában – és így tovább. A rendszer létrehozásának fő eleme, hogy határokat és szabályokat szabjunk magunknak.
Nem szelektálunk rendszeresen
Tartsuk szem előtt: az élet rendetlenséggel jár. Éppen ezért nem biztos, hogy elég az, ha évente egyszer vagy kétszer szelektálunk az otthonunkban. A kamrában például kifejezetten érdemes ennél gyakrabban körbenézni, és megszabadulni attól, amit már nem fogunk felhasználni.
De a gyerekszobát se hagyjuk ki: a kicsik hamar kinövik a ruháikat, amikkel valamit kezdenünk kell – ahelyett, hogy cél nélkül tárolnánk azokat.
Túlságosan ragaszkodunk
A szakértők szerint az egyik ok, amiért sokan nem tudunk szervezettek maradni, az az, hogy túl sok szentimentális emlék van otthonunkban. Ilyen lehet például a nagymamánktól kapott étkészlet, amit soha nem vettünk még elő, vagy a gyerekek alkotásai, amikre ők már nem is emlékeznek.
Természetesen nem azt mondjuk, hogy minden szeretett relikviától meg kell szabadulnunk, de ésszerű kereteken belül tartsuk csak meg ezeket a dolgokat.
Még több otthoni tippet és trükköt leshetsz el innen: