Rengeteg olyan, akár hivatalos ajánlásban is megtalálható tanácsot követtünk évekkel ezelőtt, amikről már tudjuk, hogy nincs sok valóságalapjuk. Az alábbi régi táplálkozási tanácsok pont ilyenek, és egészen nyugodtan el is felejtheted őket!
Ne egyél olyat, aminek az összetevőit ki sem tudod olvasni!
Ez a tévhit régóta tartja magát, pedig az igazság az, hogy a teljesen természetes összetevőknek is lehet nagyon bonyolult nevük. Ráadásul veszélyes is lehet, ha ennyire ódzkodik az ember a hosszú összetevőktől: sok nehezen kimondható dolog van, amelyek valójában fontos rostforrások, vitaminok vagy természetes tartósítószerek, amelyek segíthetnek megelőzni az ételmérgezést.
A szénhidrát az ördögtől való
A szénhidrátokat évekig démonizálták, pedig valójában a szénhidrátoknak az egészséges étrendünk jelentős részét kell kitenniük.
A kulcs tulajdonképpen a megfelelő szénhidráttípusok kiválasztása – például teljes kiőrlésű gabonák, gyümölcsök és zöldségek, amelyek magas rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalmúak.
Ha ezekből visszük be a szénhidrátszükségletünket, azzal jót teszünk a szervezetnek – azzal viszont nem, ha egy egész makrotápanyagot kihagyunk az étkezésből.
Csak a szupermarketek külső sorairól vásárolj
Bár továbbra is igaz, hogy általában itt találhatók a legfrissebb termékek, nem igaz, hogy zöldségen, gyümölcsön és friss pékárunk kell élned életed végéig. Ha így teszel, egy csomó egészséges alapanyagtól megkíméled magadat, ami nem feltétlenül jó megoldás. A sovány húsok, az állati fehérjék, az egészséges köretek mind jellemzően beljebb vannak, nem a külső sorokon.
Ne ússz közvetlenül evés után!
Gyerekkorban biztosan mindenki hallotta már ezt a tanácsot, pedig sok valóságalapja nincsen, sőt, valójában az alacsony intenzitású testmozgás hasznos, még akkor is, ha sokat ettél. Mozgás közben ugyanis a pulzusszám és a légzés fokozódik, ami a véráramból származó glükózt hasznosítja, ráadásul az izmok is felveszik a glükózt, amikor összehúzódnak, több glükózt vonva ki a véráramból, ami végül csökkenti a vércukorszintet.
A vörös húsokat kerülni kell
Egy másik elavult táplálkozási irányelv az, hogy a vörös hús teljesen egészségtelen. A mértékkel fogyasztott vörös hús azonban egészséges is lehet, hiszen egyszerű módszer a szükséges fehérje bevitelére. A vörös hús fehérjét, vasat és cinket tartalmaz, amelyek jótékony tápanyagok – csak arra kell figyelni, hogy ne fogyasszunk belőle túl sokat.
Még több rossz tanács: