Az eklektikus stílussal és fúziós étlappal bíró Up & Down pár hónapja gazdagítja a Fővám tér gasztronómiai palettáját. A komplexum földszinti része - alias up - izgalmas egyveleg: külön ebéd- és vacsorakínálata összeolvasztja a magyar, a francia és az ázsiai konyhát, stílusban a fine dining felé közelítve, italválasztéka egy elegáns londoni bárt idéz, az enteriőr pedig bátran vegyíti a vintage-et a giccsel, az elegánsat a hanyaggal, a polgárit a polgárpukkasztóval.
Alsó része - vagyis a down- egy magasabb szintű, ipari stílusjegyekkel ügyesen telepakolt romkocsma és amerikai pub keveréke, amit egyenlőre leginkább privát rendezvények töltenek meg, de valószínűleg, ha az idő pár hónap múlva hűvösebbre fordul, és a vendégek nem a város egyik legszebb panorámáját kínáló teraszon fognak ülni, akkor megtelik a munka után lazítókkal, buli előtt hangolókkal.
Mi azonban egész más miatt kerestük fel most az Up & Down-t: egy hónapja ugyanis az ebéd és vacsora mellett brunch-ot is kínálnak. A brunch, vagyis villásreggeli az a kategória, amiben itthon még nem teljesítünk igazán jól - viszonylag kevés olyan hely van, ahol a nagy klasszikus, egész napra laktató tojásos-húsos reggeli ételeket kínálják. Az angolszász étkezési forma egyik nagy előnye, hogy ráérősen, élvezkedve kell elfogyasztani, és ha egyszer végeztünk vele, biztosra vehetjük, hogy a nap hátralévő részében nem nagyon leszünk éhesek.
A reggeli étlapon megtalálhatóak az alap darabok: az eggs Benedict, az amerikai palacsinta, az angolreggeli, a francia pirítós, a müzli-joghurt-gyümölcs trió és a croissant vajjal és házi lekvárral, mindegyik egy kicsit újhullámosan, fúziósan értelmezve, de ehetünk magyaros reggelit is kolbásszal, libamájjal, házi kolozsvárival, zöldségekkel, és választhatunk kedvünk szerint omlettet is. Sőt, az Up & Down reggeli azt is megmutatja, milyen az, ha a lecsót a tavaszi tekerccsel ötvözzük!
Komonyi János séf ugyanazt a vonalat követte a reggeli étlap összeállításánál, mint az ebéd- és a vacsoramenünél - hagyományos ételek egy kis fúziós csavarral. A reggeli menü szinte minden elemét ők készítik a konyhán, az Eggs Benedict briósa épp úgy a konyhán készül, mint az angol reggeli véres hurkája, a babon lévő sültparadicsom-szósz vagy a palacsintához és a croissant-hoz dukáló házi lekvár. "Az egyetlen kivétel talán - teszi hozzá mosolyogva - a müzli, azt nem itt préseljük. "
Volt alkalmunk tesztelni jó pár fogást, nehéz közülük kedvencet választani. Legkiemelkedőbb talán az angol reggeli - aki szereti a britek hurkás, sült paradicsomos, tojásos-babos napindítóját, az imádni fogja Janó újraértelmezett tányérját. A házi véres hurka a felhasznált fűszerektől keleti jelleget kap, a konfitált azukibab pedig az ázsiai vonalat hozza a fogásba. Az adag pont elég arra, hogy a délutánig ne legyünk különösebben éhesek, viszont nem úgy kelünk fel az asztaltól, mint aki moccanni sem bír.
A magyaros reggeliben chorizó van, libamáj, debreceni és zöldségek. A debreceni külön az ő receptjük alapján, nekik készül - ha mindenhol ilyen minőséget lehetne kapni, akkor valószínűleg az egyik legnépszerűbb feldolgozott hústermék lenne a szebb napokat megélt kolbászfajta.
Az amerikai palacsinta friss gyümölcsökkel és vajjal érkezik - mennyeien könnyű, szivacsos, és pont megfelelően pufók. Az Up & Down reggelit elsősorban azoknak ajánljuk, akik kedvelik a szokatlan párosításokat - a kolbászos tojás rizslapba van tekerve, majd olajban kisütve, a hozzá kapott mártogatóssal együtt olyan, mint egy tavaszi tekercsben tálalt magyaros omlett.
A reggelihez válogathatunk különböző kávék, házi jeges teák, limonádék és frissen facsart gyümölcslevek közül, de ha igazi lendülettel akarjuk folytatni a napot, akkor az orange headshottal zárjuk a falatozást: az erős espressóba narancshéj kerül, így a kávé fejlerobbantó ereje mellett még egy adag citrusos frissességet is kap. Amíg pedig kortyolgatjuk, élvezzük ki a teraszról a Fővám tér, a Gellérthegy és a Budai rakpart lebilincselő látványát!
Ez is érdekelhet!
Az Up & Downról itt tudhatsz meg még többet!