Az alvászavarok fajtája igen sokféle lehet, kezdve az alvásfüggő mozgászavaroktól (rugdalódzás) egészen az alvási apnoéig (légzéskimaradás). Ezek az éjjeli "aktivitások" hatással vannak a nappali életünkre is, amik szintén sokféle módon mutatkozhatnak meg. Ha valakinek rendszeresen magas a vérnyomása ébredés után, az akár komoly alvászavarra is utalhat, ezért érdemes felkeresni egy orvost vagy egy alváscentrumot.
Mit lehet tudni a reggeli magas vérnyomásról?
A vérnyomás változása, emelkedése vagy éppen csökkenése normális jelenség napközben a különféle ingerek és a stressz következményeképpen. Alvás közben vérnyomásunk akár 30 százalékkal is alacsonyabb lehet a normálisnál. Ha azonban éjszaka sokszor felriadunk, és reggel magas vérnyomást mérünk, mindenképp keressünk fel egy kardiológust vagy szomnológust, mert komoly egészségügyi probléma is állhat a háttérben.
Többnyire az alvási apnoé lehet a kiugró érték okozója, ami az alvás közbeni légzéskimaradást és az azt követő horkantásszerű lélegzetvételt jelenti.
A magas vérnyomás mellett kialvatlanságot, fáradtságot, memóriaromlást, fejfájást és ingerlékenységet, de még hízást is tapasztalhatunk, ha alvászavarban szenvedünk.
Még több friss hír: