Manapság egyre többen küzdenek különböző emésztési zavarokkal, ami mögött sokszor nem is szervi probléma áll – szomorú, de a legtöbb alkalommal ugyanis az egyoldalú táplálkozás a fő mumus.
Az ebből adódó panaszokat érdemes kezelni, mivel hosszú távon a diszkomfortérzeten túl komoly szövődmények is kialakulhatnak. Most egy gasztroenterológus árulja el, mit érdemes ennünk reggelire, és hogy mire kell figyelnünk.
Kávét csak étkezés után
A reggeli kávét sokan arra használják, hogy beindítsák az emésztésüket, és ez teljesen érthető, hiszen egy erős fekete sokaknál szó szerint felrázza a szervezetet. Éhgyomorra azonban nem ajánlja a szakértő, ugyanis a koffein megemeli az ilyenkor egyébként is magasabb kortizol (stresszhormon) szintünket, továbbá irritálja a hólyagot. Ha nem tudunk lemondani a reggeli kávéról, akkor mindenképpen együnk előtte valamit!
Lassú felszívódású szénhidrátok
Reggelre válasszunk valamilyen lassú felszívódású gabonafélét. A legkézenfekvőbb talán a zab. Egy csésze zabkása 16,5 gramm rostot tartalmaz, ha mellé még mondjuk 2 evőkanál chiamagot szórunk, ami 10 gramm rostot tartalmaz, már fedeztük is a napi ajánlott rostmennyiséget. A rostnak számos pozitív hatása van: sokáig jóllakottság-érzetet nyújt, jót tesz az emésztésnek, és lassítja vékonybélben a tápanyagok felszívódását.
Dobjuk fel gyümölcsökkel
A legjobb, ha valamilyen bogyós gyümölcsöt használunk. Bátran válasszunk fagyasztottat is, hiszen a gyümölcsök többsége fagyasztás után is megőrzi vitamintartalmának jelentős hányadát. A bogyós gyümölcsök remek antioxidáns-források, serkentik az agyműködést, erősítik az immunrendszert, és a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is segítenek.
Még több az egészségről: