Két összetevőt kell rászórnod a zabkásádra, hogy tényleg serkentse az agyműködésed

Azt tudjuk, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése – de mi van akkor, ha nemcsak testünket, de agyunkat is a reggelivel szeretnénk táplálni, és biztosítani, hogy minél jobban működjön a nap folyamán? Szakértők szerint egyszerű a válasz: az igazi aduász a zabkása dióval és áfonyával!

Szakértők szerint minden, amit megeszünk, befolyásolja az agyműködésünket. Ez nem csoda, hiszen az agyunk a test többi részéhez képest aránytalanul sok energiát használ el, ezt pedig abból nyeri, amit megeszünk.

Éppen ezért olyan fontos, hogy megfelelő ételekkel tápláljuk, hogy meg tudjon küzdeni a stressz, kialvatlanság, napi feladatok okozta problémákkal – ezek ugyanis gyulladásokat okozhatnak az agyunkban, ami csökkentheti a teljesítményét. Persze nem kell komolyabb bajra gondolni, de ha nem megfelelően eszel, akkor lassabban járhat az agyad, agyköd telepedhet rád, álmosabbnak és nyűgösebbnek érezheted magad, és a memóriád sem lesz az igazi.

Hogy vajon tudja-e az agy helyes működését befolyásolni egy jó reggeli? IGEN!

Ha megfelelő reggelivel indítod a reggelt, az egész napod jobb lehet – ez talán már nem kell magyarázni senkinek, ahogyan azt sem, hogy mennyire fontos az egészséges első étkezés. Agykutatók szerint azonban, ha aznap a teljesítményedre szeretnéd helyezni a hangsúlyt, van egy igazi adu ász reggeli, amivel nem tudsz mellé lőni: a mandulaitallal készített zabkása dióval és áfonyával.

Áfonya

Az áfonya igazi szupergyümölcs, segíti megvédeni az agyat a károsodástól, és javítja a hosszú távú működését. Alapvetően agyműködés szempontjából három diéta az, ami hatásos lehet: a mediterrán, a DASH, illetve a MIND, mindegyikben fontos szerephez jutnak a bogyós gyümölcsök, a MIND pedig még kifejezetten ajánlja is az áfonyát, mint agyvédő és agyserkentő gyümölcsöt. Az ​Annals of Neurology tudományos folyóiratban megjelent tanulmány például azt mondja, hogy azoknak az idősebb felnőtteknek volt a legkevesebb kognitív visszamaradásuk, akik rendszeresen fogyasztottak áfonyát és epret. A titok a flavonoidokban rejlik, amelyek segítenek megállítani az oxidatív stressz okozta károkat.

Dió

A diófélék nagyon sok E-vitamint tartalmaznak, ami megvédi az agy egészségét. Legalább öt alkalommal kellene egy héten egy maréknyi diót fogyasztanunk, ami így, az ősz beköszöntével nem is tűnik olyan lehetetlen mennyiségnek.

A dióban rokonaihoz képest extrán sok alfa-linolénsav (ALA) nevű omega-3 zsírsav található, ami kifejezetten jót tesz az agy működésének. Ez is az oxidatív stressz okozta károk ellen lehet megfelelő gyógymód – illetve tökéletes azok megelőzésére is.

Zab

A modern diéták mind a kalóriaszegény élelmiszerekre koncentrálnak, pedig az agyunknak nem ez a megfelelő: kívánja a magas kalória- és tápanyagtartalmú ételeket, sőt, azt is, hogy megfelelő mennyiségű glükózt kapjon. Az állandó glükózszint fenntartása nagyon fontos az agy számára, a zabban található béta-glükán rost pedig pontosan ebben segít. A rendszeres fogyasztásával a vércukor- és inzulinszint stabil lesz, a rost pedig jót tesz az emésztésnek.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek